Zemin ve Temel Raporunun Hazırlanması

Merhaba arkadaşlar,
Bir mühendis olarak henüz yeterince bilgi ve tecrubeye sahip değilim ve siz tecrubeli olanların yardımına ihtiyacım var.
Zemin ve Temel Etüd Raporu genel formatı elimde mevcut fakat daha fazla ayrıntıya ve dökümana ihtiyacım var.
Ayrıca zemin sondajı nasıl yapılır? kaç m’lerde hangi numuneler alınmalı?, hangi zeminlerde nasıl ilerlenmeli? ve geçilen birimlerin ayırt edilmesi gibi konularda dökümana sahip olanlardan paylaşmalarını rica ediyorum.
Eğitim sistemimizin durumu bizi okul bittikten sonra mesleği öğrenmeye mahkum kıldı ve bir mühendis olarak “bilmiyorum” demekten utanıyorum, bu sorunları aşmak için öğrenmeye çalışıyorum.
Saygılar.

Bunu okuyarak başlayabilirsiniz
http://www.istanbul.edu.tr/eng2/jfm/ozcep/zemin/taslak_14mayis.pdf

Genel olarak ud numuneleri killi birimlerden alıyoruz. SPT’yi ise kum’da yapıyoruz. Kil’de yapılan spt’yi taşıma gücü hesaplamalarında kullanmaman gerek.
Kum’un kohezyonu olmadığından ud tüp ile tüpe alamıyorsun onu spt sırasında alıyorsun. Genel olarak zeminin türünede bağlı olmaklada birlikte ben şu şekilde yapıyorum

1,5m spt
3m ud
4,5m spt
6m ud
7,5m spt
9m spt
10,5m spt
12m spt
13,5m spt
15m spt
16,5m spt
18m spt
19,5m spt

Ne kadar derinliğe ineceğin nasıl bir yapı tasarlanacağına ve binanın yada yapının kotlarınada bağlı. Ben genel olarak zemin için 20m’den az yapmamaya çalışıyorum

Her sondaj kuyusundan aldığın ud numunelere üç eksenli basınç deneyi(UU)( eğer kum fazlaysa direk kesme deneyi) yada tek eksenli basınç deneyi, konsolidasyon deneyi(UU), doğal birim hacim ağırlık deneyi

Alınan tüm numunelere de spt ve ud numuneleri dahil yaş elek analizi, atterberg limitleri tayini ve su muhtevası ölçümü yapıyorum.

[QUOTE=soyuteylem;104978]Merhaba arkadaşlar,
Bir mühendis olarak henüz yeterince bilgi ve tecrubeye sahip değilim ve siz tecrubeli olanların yardımına ihtiyacım var.
Zemin ve Temel Etüd Raporu genel formatı elimde mevcut fakat daha fazla ayrıntıya ve dökümana ihtiyacım var.
Ayrıca zemin sondajı nasıl yapılır? kaç m’lerde hangi numuneler alınmalı?, hangi zeminlerde nasıl ilerlenmeli? ve geçilen birimlerin ayırt edilmesi gibi konularda dökümana sahip olanlardan paylaşmalarını rica ediyorum.
Eğitim sistemimizin durumu bizi okul bittikten sonra mesleği öğrenmeye mahkum kıldı ve bir mühendis olarak “bilmiyorum” demekten utanıyorum, bu sorunları aşmak için öğrenmeye çalışıyorum.
Saygılar.[/QUOTE]

MERHABA

Öncelikle çalışmalarınızda başarılar diliyorum.Okul bittikten sonra öğrenim devam eder.Çünkü sürekli bilim ve teknoloji gelişmekte.Biz mühendisler olarak geri kalmamak içinde sürekli kendimizi yenilemeli yeni çıkan makale ve yayınları takip etmek zorundayız.Ancak bazi üniversitelerde mesleki eğitimin yetersiz olduğu görüşünede istemeyerek de olsa katılıyorum.Bu üniversiteden mezun arkadaşlarımız malesef eksi den hayata atılıyorlar.Mühendislik de dahil hiçbir konuda bilmiyorum demekten utanmamak gerekli diye düşünüyorum.Bilmiyorum demek bir erdemdir.Bilmeyenlerden fazla çekinmeye gerek yok.Asıl korkmamız gerekenler " bilmediğini bilmeyenelerdir."

Zemin malumunuz üzere çok karmaşık bir yapı.Bilinmeyen fazla.Dolayısıyle her tür zemin için aynı deney ve laboratuvar işlemlerini önermek doğru değil.Bunun yanında yapılacak bina da yapılacak deney ve laboratuvar çalışmalarına etkilemekte.BU bakımdan zemin etüdünde belli birtakım kriterlere bağlı kalmak doğru olmaz.Özellikle imara açık her yerleşim alanında(ilçeler,beldeler,iller vb) imar planına esas jeolojik etüdler yapılmış durumda .Zaten bu yasal zorunluluk.Bu etüdleri incelerseniz ve raporlarını okursanız o bölge için nerede ne tür etüdlerin yapılaagı konusunda (parsel bazında) bilgi almanız mümkün.Proje yapacagınız bölgedeki bu raporları incelemek mühendisin de bir görevi.

Bunun yanında kaynak arayışınız var.Zemin konusunda anlatılacak çok şey var.Ancak buna ne bu forum ortamı nede telefon yeter.Bu anlamda size uygulaması basit yöntemlerin yer aldığı,anlatım dilinin güzel olduğu bir kaç yazar ismi vermek isterim.Bu yazarların piyasada olan zemin ve temel kitaplarını tedarik ederseniz(kitaplar piyasada rahat bulunabilmekte bunun yanında internet ortamından da rahatlıkla temin edebilirsiniz) bilgi eksikliğinizi giderebilirsiniz.Aşagıda verdiğim yazarların piyasada hangi kitaplarını bulursanız alınız.Mutlaka size yardımcı olacaktır.Çalışmalarıızda başarılar dilerim.

1…AKIN ÖNALP
2…KUTAY ÖZAYDIN
3…TURAN DURGUNOĞLU
4…VAHİT KUMBASAR

(SIRALAMAYI AKLIMA GELENE GÖRE YAPTIM)

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Özellikle Kutay Hoca’nın kitabını tavsiye ederim. Bence ülkemizin sayılı zemincilerinden. Ondan ders aldığım için çok şanslıyım diyebilirim