yüksek lisans mı? şantiyemi?

arkadaslar ben bu sene insaallah mezun olacam mezun olduktan sonra yüksek lisans mı yoksa direk şantiyede tecrübe kazanmaya mı calıssam diye kararsızım ikisini aynı anda yapmak eminim cok zordur hangisi mühendislik hayatında daha etkili olur tecrübeli arkadaslardan yorumlarını bekliyorum…
saygılar…

bence y. lisans…

eğer şantiye diye düşünüyorsan ondan önce askere gitmelisin. ama benim tavsiyem önce y. lisans ve beraberinde yapabildiğin kadar iş tecrübesi ve kendini geliştirebildiğin kadar geliştir.

y. lisans bitince askere gidersin. ardından da şantiye mi yaparsın yoksa kendini hazır hisseder başka şeyler mi yaparsın o zaman karar verirsin.

ben öyle yapacam kendi adıma sana da başarılar.

Bu tamamen hangi alanda y. lisans yapacağına bağlı…

Eğer Yapı dışında başka bir alanda y. lisans yapacaksan, kesinlikle askerden önce y. lisansı halletmelisin. Çünkü o bölümlerde iş kapasitesi (yapı sektörüne göre) az olduğundan, Y. lisans eleman alımlarında çok belirleyici bir faktör oluyor.

Eğer yapı A.B.D.nda Y. lisans yapmayı düşünüyorsan, ve eğer öğretim görevliliği yapmayı düşünmüyorsan, bence Y. lisans yanlış seçim. Yapmana gerek yok yani… 2 yılını verdiğin bir yerden, sadece kartvizitine koyabileceğin bir “Y” harfiyle ayrılıyorsun (Tabii eğer hem sektörde çalışır, hem de okumazsan!!!) . Çünkü o iki yılda yapabileceğin deneyim, o “Y” harfini kat be kat geçiyor.

Ben okuldan çıktıktan sonra birçok hocaya, birçok serbest mühendise ve birçok kamu görevlisine bu konuyu sordum… Aldığım yorum yukarıda…

Hakkında hayırlısının olmasını dilerim…

Lisans eğitimi sonrası ara verip pratikte ki uygulamayı görmek daha sonra da akademik eğitime devam etmek daha sağlıklı bence.

bence yüksek lisans ile şantiyeyi birlikte yürütebilirsin.daha gençsin ve bu yaşta enerjini sonuna kadar kullanıp ikisini birlikte yürütmen mümküna sana sadece anlayışlı bir patron gerekli. kendini geliştirebildiğin kadar geliştir. bir de yüksek lisansı niçin yapmak istiyorsun onu bir kere daha düşün…ve başladı mı bitirmeye gayret et…

[b][i]Tamer arkadasım aynı sorun bende de var biliyormusun?İlk basta ailem yuksek lisansa karsı cıktı birsey diyemedim ve suanda bir sirketin yapmıs oldugu toplu konutta calısıyorum.Ancak ilk basvuruyu ailemin kararı nedeniyle kacırdım aradonemde 2.basvuru yapmayı dusunuyorum.Benim fikrimi sorarsan okulda bir cok teorik bilgi ogreniyoruz uygulama olarak ogrenilince onlar daha da pekisiyor.Ancak hem yuksek lisans hemde santiye hayatı cok zor olur.İlk olarak sunu sormak istiyorum Akademik kariyer mi dusunuyorsun?Yoksa sadece Yuksek İnsaat Muhendisi olayım mı diyorsun?Bence ilk bunun kararını vermen gerekir…Saygılarımla…

İyi çalışmalar…[/i][/b]

aslında ben akademik kariyer düsünmüyorum iyi bir betonarme projeci olmak istiyorum bunun yolununda şantiyeden geçtiğini biliyorum ama yüksek lisansın faydası olup olmayacağı hakkında kararsızdım ama şimdi şantiyenin daha faydalı olacağını düsünüyorum yüksek lisansın sadece bana y harfi kazandıracagına inanmaya basladım yorumlarınız için tesekkur ediyorum…
saygılar…

bence şantiyenin yanında yüksek lisans da önemli .sadece bir y harfi için okunmuyodur 2 sene . muhakkak bu yüksek lisansın çok büyük avantajları olacaktır , meslek hayatımızda. ben şu an şantiye şefliği yapıyorum . ama niyetim yüksek lisansımı da tamamlamak…

Çalıstıgım şirket eğer beni yeterli buluyorda yüksek lisans istemiyorsa şantiye derim zaten yüksek lisans da verilenler gene teoriden öteye geçmeyecektir.Ama her ikisini yürütebilmek en iyisi

askerlik! eğerki askerliğini yaptıysan bence herşeyi yapabilirsin.malum ülkemizde askerlik erkekler için iş hayatında önemli bir sorun!

ben de inşaat müh. adayı olarak bu soruyu kendime çok soruyordum. öncelikle böyle bir konuyu açtığınız için teşekkürler…
okuduklarımdan kendimce çıkardığım sonuç: hem y.lisans yapıp hem de çalışmak…
okulumda bunu başaran kişilerle tanıştım. biz niye yapamayalım ki? :slight_smile:

merhaba arkadaşım;

yüksek lisans yada şantiyecilik arasındaki seçim lafta denildiği gibi kesin sınırlar içinde değil maalesef. bence iyi bir akademisyende sahanın tozunu yutmalı. yani seçeceğin akademisyenlik yolu ne ise ve hangi alansa o konuda şantiyesinede hakim olmalısın. o yüzden, evet zor ama, yüksek lisans içinde şantiye deneyimleride edinmek gereklidir.
projeci olmak istiyorsan yüksek lisans illa şart. ama iyi bir projecide sahanın durumunu bilen kişi olmalıdırki ürettiği projelerin uygulanabilirliği yüksek ve verimli olsun. benim tavsiyem yüksek lisans yaparken bir yandanda piyasada bu konuda çalışmak ve yavaş yavaş bir yandanda piyasanın durumunu öğrenmek.
birde hepimiz biliyoruzki bu ülkede mühendis olarak çok ucuza çalıştırılıyoruz. ister şantiye ister akademisyenlik ister yüksek mühendis olarak. eğitimsiz ama para babası olan müteahhitlere yüzlerce binliralık hakediş ve paralar kazandıran biz çok komik maaşalar alıyoruz, içimizde bunun tersini savunan olmaz sanırım. çok fazla birikimli oluyorsun ama karşılığında neredeyse sadece hayatını idame ettiriyorsun. bir yarış sözkonusu, iyi firmalarsa nitelikli eleman alır daima., bütün bunlar bir yana bir tavsiyemde ne olursa olsun nçok donanımlı hale gelmeye çalış, yabancı dil ve pc programları ve mesleki pratik bilgiler , özelliklede malzeme bilgisi.
başarılar yolunda…

bence ilk şantiyeyle başla.böylece sana neyişn gerekli olduğunu hangi konuda uzmanlaşacağını anlarsın.1,2 yıl şantiyede çalıştıktan sonra yüksek lisansa başlayıp hemde şantiyeyi yönetebilecek düzeye gelirsin,hem dersleri rahat kavrarsın,hemde şantiye işini kaptığın için,işler kolay yürür.en azından ben şu an öyle yapıyorum.kolay gelsin

slm sevgili arkadasım şantiyenin çok daha verimli olacagını bilmeni isterim…ama çalışacagın yere bağlı olarakta şantiyede alacagın tad ve calişması zevki farklı olacaktır…ama sana bir meslektaş tavsiyesi şantiyeye gittiğinde calişma saatlerini,yatma yerini vb… seyleri önceden konuş…sırf calişmak zorunda oldugun hissini verme …özel şirketlerde acıma duygusu ve merhamet yoktur…basarılar

ŞANTİYE–şantiye -şantiye…öncelikle tecrübe…bence,akademik kariyer yapmayacaksanız yüksek lisans boştur derim…

arkadas bence şantiye yüksek lisan dan daha iyi şantiyede daha iyi kendi geliştire bilirsinn

arkadaslar ben inş. müh. ögerncisiyim uni. bıtırdıkten sonra mimarlık üzerine yuksek lisans yapmayı dusunuyorum…fakat bana yuksek lisans yaptıktan sonra mimarlık uzerine imza yetkisi veriyorlar mı ??? bu konu hakkında bilginiz var mı???

Y.Lisans imza yetkisi vermez… Sadece lisans verir… Böyle olsaydı herkes y.lisansını mimarlıktan yapardı… İmza-i yetki apayrı bir olay…

Mimarlık hakkında temel bilgileri edinebilmen için yapılan bir eğitim programı gibi düşünebilirsin mimarlık y. lisansını…

bende bir yüksek lisans öğrencisiyim. Hem çalışıyorum hem yüksek lisans yapıyorum. Bu soruyu bende çok sordum kendime yüksek lisans gereklimi diye? Daha sonra donanım sahibi olmak adına bir adımdır diyerek girdim bu yola. Hemde oturduğum ve çalıştığım bi şehirde değil de otobüsle 7 saat uzakta olan bir şehirde yüksek lisans yapıyorum. Bukadar zahmete değermi bilmiyorum, açıkçası yazılan mesajların çoğunda yüksek lisansın gereksiz olduğunu söylediklerini görünce üzüldüm.Benim düşüncem şöyle;
ileride projeci olacaksan yüksek lisans bi avantajdır. Şantiyeci olacaksan sanırım çok bir avantajı yok. Ne olacağına duruma göre karar vereceksen elinden geliyosa benim gibi yap her 2sini birlikte idare et. En azından ileride yararını görmesen bile zararını da görmeyeceğin kesin :slight_smile:
Bu arada bende bi soru sormak istiyorum. Yksek lisans yapıp da şantiyede çalışmak mümkünmüdür genelde? Ben büro işinde çalışıyorum. Haftanın 1 günü hiç gitmiyorum büroya. Aynı imkan şantiyede de yakalanabilir mi?

yüksek lisansını yap daha sonra yoluna bak derim