Yönetici olmanın ilk şartı...

Yönetici olmanın belli kriterleri vardır mutlaka .Bu kişiden kişiye göre de değişir.Mesela sizin için iyi bir yönetici benim için iyi bir yönetici adayı olmayabilir.Ancak yönetici olmak için bir tek şart değişmez olmalıdır. .Bu yönetici ister müdür olsun,ister daire başkanı olsun,ister başbakan olsun,ister cumhurbaşkanı olsun mutlaka bu değişmez şartı sağlamalıdır.Daha sonra bu değişmez şartı sağladıktan sonra diğer özelliklere bakılabilir.Peki her yöneticide olması gereken bu şart nedir ? Yönetici olacak kişinin en az bir çocuğu olmalıdır.En önemli yönetici olma şartı budur.Ancak bir kimsenin çocuğu olursa şefkat duygusunu anlar,sevgiyi anlar,yufka yürekli olmayı anlar,kendinden başkalarını düşünmeyi anlar.Ancak çocuğu olmayan kimseler yada yöneticiler acımasız olur, şefkat duygusu fazla gelişmemiştir, bencillik ön plandadır.Sevginin tam anlamını bilemezler.Bu anlamda çocuğu olmayan kişinin yönetici olması pek hoş değildir.(kişisel görüş)

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

yonetici,idareci olamazsin ,dogarsin…bence…

Önyargılı olmamak lazım…Ancak şöyle düşündünüzmü hiç ?.Yönetici olmak için birtakım bilgilere, birtakım yetilere ve birtakım fırsatlara ihtiyaç varmıdır ? Ve bu bilgilere,yetilere ve fırsatlara doğarken kavuşmanız mümkünmüdür ? Yoksa bu yetilere, bu bilgilere ve bu fırsatlara eğitimle, sosyal hayatla mı kavuşablirsiniz ?Bilemiyorum belkide siz haklısınız ?

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

bence bir insanı bulunduğu çevre ve üzerine yüklenen yükler yöneticiliğe iter.bu bakımdan da şahsın içinde yöneticilik vasıflarının olması gerekir.saha mühendisi olarak başladığım sektörde 3.yılın sonunda 2800 konutluk 2 projenin başına şantiye şefi oldum.fırsat doğarsa daha üst pozisyonlardada görev alırım.alt personelimde 50 yaşında saha mühendisliğinden başka bir iş yapamamış personel olmasıda yöneticiliğin mesuliyet fıtrat ve birazda kaderin insana verdiği bir vasıf olduğunu düşünüyorum.Saygılar.

Tabii bu birazda seçim meselesi.Herkes yönetici olmak istemeyebilir.Bu ondaki eksikliği göstermez.Yönetici olmak istememsinide gösterebilir.Yazınızdaki ""50 yaşında saha mühendisliğinden başka bir iş yapamamış “” ibaresi dikkatimi çekti.YAPMAMIŞ mı ,YAPAMAMIŞ mı .Yazım hatasımı var.Yöneticiliği bir vasıf olarak düşünmek ne kadar doğru onuda bilmiyorum…Adam dediğiniz gibi 50 yaşına gelmiş ama yöneticilik yapmak istememiş de olabilir.Çevremde o kadar ehliYetsiz yönetici var ki mutlaka sizinde vardır, o bakımdan yöneticiliğin bir vasıf olduğunu düşünmüyorum…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKŞEHİR