Yetkin Mühendislik ve Sim nedir?

[b][i]Arkadaslar biliyorsunuz İMO su sene yetkin muh ve SİM diye bir uygulama baslattı bu konu hakkında bilgisi olan arkadaslar bu konuları kısaca acıklayabillirmisiniz? bu uygulamaların yürütülmesi ne zaman yurululuge girecek (en son yetkin muh danıstayda oldgunu biliorum ama girerse ne zaman yururluluge girecek?SİM de 1 ocak 2006 da uygulanacak diyor )

ve yeni mezunlar bu durum altında buro acabiliyor mu?imza yetkisi kısıtlanıyor mu?
Bu uygulamalar sonucunda ne gibi kısıtlamalar geliyor?

Arkadaslar bu konular özellikle yeni mezunları cok etkileyecek katkıda bulunmanızı rica ediorum.[/i][/b]

serbest inşaat mühendisliği şu an yürürlükte dün odada idim.bana söylediklerine göre yeni mezun inşaat mühendisleri bir yıl oda kaydını doldurmadan imza atamıyorlar. yetkin mühendislik te yakında yürürlüğe girer diye düşünüyorum onun da geniş açıklaması imo nun web sayfasında var. saygılar.

İşte resmi gazetede yayınlanan SİM yönetmeliği:

http://www.hemenpaylas.com/download/1384603/SIMYonetmeligi-ResmiGazete.doc.html

[b][i]İşte Yetkin Mühendislik yönetmeliği:

http://www.imo.org.tr/yayinlar/tmh/tmh437/05-YetkinMuhendislik.pdf#search="resmi%20gazete%20yetkin%20muh"[/i][/b]

Arkadaslar bu konuya biraz dikkatli bakın yeni mezunlar ve 2008 den sonra mezun olacaklar sizi ilgilendiren maddeler var o linki mutlaka indirin ve yonetmeliği iice inceleyin, okuyun.Konu hakkında yorumlar yazın sizce bu yonetmeliklere ihityac var mı yada baska ne gibi yontemler yonetmelikler daha uygun olabilir??

Moderator arkadaslara tepkim bu konu sabitlenmişti içinizden biriniz bu konunun sabitlenmesini kaldırmıs eski haline gelmesini rica ediorum cok onemli bir konu ii çalışmalar….

Bu konu [COLOR=sienna]“Mühendis” tarafından sabitlenmiştir.[/COLOR]

Arkadaslar bu konu hakkındaki dusunceleriniz nedir?sizce uygulanmalı mı uygulanmamalı mı?ugulanırsa insaat sektorune faydası ve zararı ne olabilir?

[b][i]Bu konuya benden baska yazan olmayacak sanırım arkadaslar bu yonetmeliklere dikkat edin ozellikle yeni mezunları cok etkileyecek maddeler var.Tecrubeli muhendis abilerimizden yorumlar beklioruz…

ii çalışmlar…[/i][/b]

Mrb KardeŞ Ben Vahap13 Nasilsin.bahsettİĞİn Konu Hakinda Bende Bİlgİ Almak İstİyorum. Bİz Yenİ MÜhendİslerİ Kisitlayan Neler Var.kendİ İŞyerİ Ve BÜromuzu AÇamiyormuyuz Acaba Veya Nezaman AÇabİlİrİz. Bİlgİ Alirsan Senden Cevap Beklİyorum.kİb

Yetkin mühendislik yürürlüğe girdi. Sınav da düzenlediler. Ama sonuçları bilmiyorum. Mülakatı kaldırmışlar.

Arkadaslar yetkin muhendislik yururluluge girdi hatta ilk sınavı yaptılar iptal edilmiş ve suanda yetkin muhendislik danıstaydaymıs ve SİM yonetmeligide mahkemeye verilmiş ancak yeterli bilgi diil bunlar bunlar hakkında bilgisi olan varmı?Benim en son duyduklarım boyle…

sınav yapılmadı diye biliyorum,yapılacaktı ama iptal edildi.

ARKADAŞLAR YETKİN MÜHENDİSLİK YÖNETMELİĞİ 10.09.2006 TARİHİ İTİBARI İLE RESMİ GAZETEDE YAYINLANMIŞ BULUNMAKTADIR. AŞAĞIDAKİ LİNKDEN YÖNETMELİĞİN TAM METNİNE ULAŞABİLİRSİNİZ. BU BAŞLIK ALTINDA YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ.

http://e-imo.imo.org.tr/DosyaDizin/WPX/Portal/Yonetmeli/Yetkin%20Muhendislik%20Yonetmeligi.doc

[b][i]çiğdem arkadasım bizden ve bi kac arkadastan baska yorum yazacak yada bilgi verecek kimse yok sanırım verdigin haber ve bilgiler için cook tesekkur ederim.İnsallah bu yonetmeliklerin hiç birisi uygulanmaz cunku bi cok sey elimizden alınacak…

ii çalışmalar…[/i][/b]

valla benim anladığım kadarı ile 2008 mezunları falan yok direk herkesi ilgilendirecek. ya da benim gözümden kaçmış da olabilir. tam beş sene yetkin mühendis olmak için kendi büromuzu açamayacağız. ve bu beş yılın sonunda sınav yapılıyor ve bundan bir de makale yazmamız isteniyor bundan başarılı olmak zorundayız. bu yetkin mühendislik yeni mühendislerin önünü kapatmış gibi görünüyor.tamamen adaletsizlik olarak görüyorum.

[b][i]Arkadaslar iki gun sonra ihaleye girsek biz yetkin muhendisten daha dusuk fiyat versek adam yetkin muhendis die ihaleyi adama vercekler bu adalet mi sizce?Biz yeni mezunların sucu ne?GEc dogmak mı?Bence buyuk adaletsizlik bence İMO bu gibi yonetmelikleri duzenleyecegine daha bicok eksik varki bi cok yerde yazdım onları tamamlasın asıl o zman bu hatalar duzelecek ilk once muhendislerine sahip cıksın kucuk buyuk yeni eski ayırmasın ben sadece adalet istiyorum…Saygılarımla…

ii çalışmalar…[/i][/b]

yaf kardeşim o kadar da deyil ya yok böyle bişey.
1-sim yönetmeliğine göre 1 sene sonra imza yetkimiz var.(1 yıl beklememiz gerekiyor)
2-ihaleyle bu yetkin mühendis yönetmeliğinin alakası yok.(herkes eşit haklara sahip)

[COLOR=“Navy”]kucukmaaci ben duydugum seyleri yazdım.umarım olmas…[/COLOR]

o zaman yetkin mühendislerin ne avantajı olacak.

[b]-zaten şu anda iş ilanlarına baktığımızda genelde en az beş yıl deneyimli mühendis
aranıyor(güçlü şirketler)
bundan sonra yetkin mühendis aranıyor denir heralde.

oda acaba neden müteahhitlik kavramı üzerinde çalışmıyor.herkes bu işi yapabiliyor.Sn.Köşdere bir müteahhitlik maddesi hazırladı.inşallah bu yürürlüğe girer.lütfen inceleyelim.
http://www2.tbmm.gov.tr/d22/2/2-0647.pdf[/b]

yaaa arkadaşlar ben şunu anlamadım tamam oda kaydımı yaptırdım ama sigortalı olarak bi sim belgesi olan bi mühendisin yanında çalışıyo olarak gözükmem gerekiyo mu? bunu birileri bana açıklarsa çok sevineceğim arkadaşlar çünkü böyle bişey varsa çok madur olacağız

ekte yönetmelik var.

[b][i]Amele arkadasım bende yeni kayıt oldum.Simdi yonetmelik olarak İMO iki yonetmelik yayınladı bunun birisi SİM digeri yetkin muhendislik ki yetkin muhendisligi halen anlamıs diilim neye yarar neden cıkar anlamadım.ne gibi yararı var bilmiorum ama tamamen yeni mezunları etkileyen bi yonetmelik.SİM yonetmeligi ise dedigin gibi 2008 ocaga kadar 1 yıllık iş tecrubesi yeterli yeterlilik sartı ise sigortalı olarak bi sirkette calısmak 2008 ocaktan sonra bu iş tecrubesi 3 yıl olacak.SİM yonetmeliginde bu iş tecrubesinin saglanmaması durumunda proje burosu acamıoruz…

ii çalışmalar…[/i][/b]