Yetkin Mühendislik Uygulamaları

Size ek bir yetki vermeyecek ve almayacak olan yetkin mühendislik uygulamasının ilk sınavı yapılacak.Sanıyorum Mart2007’de olacak ve başvurular başladı.Kısa bir süre var.İMO’dan bilgi alınabilir.İlk olması sebebiyle sadece yapı bölümü ile ilgili sınav açılıyor.Ancak bu sınavda sadece yapı bölümünden sorular olmayacak.Çünkü sistem daha oturmuş değil.Ayrıntıları Prf.Dr.Tuğrul Tankut hocamızın sunusundan öğrenebilirsiniz.
Üniversitenin verdiği diplomaya güvenmeyen meslek odamızın bizi sınav yapmasına siz ne dersiniz?Yetkin mühendislik uygulamaları seminerine ben de katıldım.Tuğrul Tankut Hocaya sorasınız gelir :’‘Hocam siz bize bunları öğretmeden mi mezun ettiniz ki bunları yeniden karşımıza getirilip sınavalara girmemizi savunuyorsunuz? Yoksa okullarda verdiğiniz eğitimin kalitesine mi güvenmiyorsunuz?’’.Sınava girebilmeniz için en az 5 senelik mühendis olmanız gerekiyor.
Görevi kamunun ve ülkenin yararları, mesleğin gelişmesi, meslek mensuplarının şeref ve onur, yetki ve çıkarlarını korumak bakımından gerekli görülen tüm çalışmak olan,meslek grubumuzun sömürülmesinin karşısında bulunmak görevi olan İMO ilk önce kendisi bizleri sömürmek için bir düzen kurma çabası içinde.Yetmedi dersanede üniversiteye girmek için verdiğiniz paralar,yetmedi üniversite mezunu olabilmek için verdiğiniz emek ve paralar.Yetmedi mezun olunca 500-700YTL maaşla iş bulmak için didinmeler.Buyrun 5 seneyi doldurduysanız 250YTL karşılğı yetkin misiniz değil misiniz odamız bunu belgeliyor.Henüz erken daha sonra sınava hazırlanmak için bir de kurs açarlar.Çıkmış soruları ve hazırlık kitapçıkları basılır parayla satılmaya başlanır.Bunlar önemli değil asıl ileri bir uygulama olarak proje denetlemelerinin özel şirketlere bırakılmasının gündeme gelecek olması bu tasarının iyi niyetli olup olmadığı konusunda beni düşündürüyor.Ve yetkin mühendislik taslağı ile, şu an çarpık bir yapılaşma içerisinde olan mühendislik uygulamalarının düzenlenmesi, denetimlerin tam olarak yapılması, hizmetin mesleki açıdan yetkin insanlar tarafından verilmesi, hizmet içi eğitimin sağlanması gibi amaçların hedeflendiği belirtilmektedir. Aslında, yukarıda belirtilen tanım ve amaçlar bir mühendisin asgari düzeyde sahip olması gereken vasıflarıdır.Yani siz önünüze geleni mezun ettiniz şimdi bu yüzden bu çarpıklığı gidermek için sizi sınava sokucaz diyorsunuz.Hayır benim meslek onurumla oynamayınız.Ben bildiğimi biliyorum da siz benim bildiğim kadar biliyor musunuz inşaatı işte orası muamma.Ben bu sınava girmeyeceğim ancak girmek isteyen arkadaşlar için buyrun sistemin detayları:
http://rapidshare.com/files/16268200/Yetkin_Muhendislik_Uygulamalar__305_-Tugrul_Tankut.ppt.html

bindik bir alamete gidiyoz kıyamete

korbay_akcı yazında haklı olduğun mevzular yok değil ama olaylara birde şöyle yaklaşmak gerektiği kanaatindeyim,
( projeci bir mühendis olarak yorumluyorum )
insanların 4 yıllık bir mühendislik eğitimi arkasından mesleki anlamda hiç birşey yapmadan yıllarca mesleklerini sürdürmüş olduklarını hepimiz biliyoruz

kendi çevremden biliyorum en basitinden kütle merkezi ile rijitlik merkezinin ne olduğunu bilmeden statik proje yaptıklarını ve bu yapılan işlerin ne kadar sağlıksız olduğunu ( misal kocaeli depremi sonuçları)
şimdi hal böyle olunca belli dönemlerde insanların adı yetkinlik mi olur ama başka şeymi olur bilemem sınanmaları gerektiğine inanıyorum ve sınanmalı diyorum…

250 YTl lik rakama gelince 2007 yılı için olağan harcın yarısı imiş eğer bu rakam yıllık aidatın yarısı ise gerçekten bencede çok çok manasız…

başvurularda 2 Mart a kadar uzatılmış, ( başvuran yok herhalde )
sanırım sınavda Nisan sonu olacak.

gönüllülük esasında yapılıyor olması insanı rahatsız eden diğer bir husus o konuda size katılıyorum madem yetkinlik veriliyor o zaman vatandaşa bunu cazip hale getirmek lazım

şimdilik söyleyeceklerim bu kadar ama bu konu bence daha çok tartışılmalı ve imo ya fikirlerimizi iletmeliyiz

bence bu konuda yeterli tartışma yapılamadı.
5 yıllık belgelendirmeli mühendis şartı bence saçma. önemli olan bilgi sahibi olmak değil yıl şartı gibi konulmuş. ben sadece tek soru soruyorum.deprem bölgesinde bu binaları yapan projelendiren kontrol eden mühendislerden sorumluluk alan hatasını kabullenen çok az. bunu tartışmak lazım.onlar şimdi en az 8 yıllık mühendis ve yetkin de olacaklar.ama hata kabullenme yok peki biz yetkin olmayanlar onlardan etik davranışı nasıl öğreneceğiz?ben 2000 mezunuyum ve yetkinliğin bu haline karşıyım bu yüzden başvurmayacağım. yıl şartı en azından 1 veya 2 yıl olsun bilgi ve etkinlikle yorumumuzun gücüyle yetkinliği alalım.bu haliyle piyasada sadece 5(bence bu da 8-9 yıl gibi olacak) ve 12 yıllık mühendis hegemanyası olacak. tek sorum şu;yetkin olanların sorumluluk alması nasıl olacak?
ayrıca 4 yıllık veya 3 yıllık mühendisin yetersiz olduğu önyargısını kim ortaya koydu?yeterli olup da bu belgeyi almayanlar ne olacak?adam kendini hızlı geliştirmişse etiği varsa hata yapan birisinden nasıl öğrenecek? bence olay bu haliyle sadece kağıt parçasına dönecek…bu sözlerimden meslek hayatımızda bize bilgi katmaya çalışan bilgi paylaşan ve etiği güçlü mühendisleri tenzih de ederim.ayrıca mühendis üyeleri bu sınıflandırmaya tutacaksak bu yıl şartı değil yorum ve etkinlik şartı ile olsun .gönüllülük deniliyor ama ileride bu yetkinlik zorunluluğa dönüştüğünde kimsenin tepki verme şansı da kalmayacak.olsun ama üyelerin fikirleri alınsın.bence yeterli tartışma platformu olmadan hızlı bir oldu bitti oluyor.
ayrıca ben imo nun tüm şubelerinin iş güvenliği konusunda bilgilendirme seminerleri vermesini istemekteyim.yapı denetim in iş güv konusunda sorumluluğu var mı,yapması gerekenler nelerdir,fenni mesullerin iş kazası durumunda ne yapacakları genel önlemler(slaytlı)çalışma bakanlığından bilgi verebilecek teknik eleman iş kazası durumunda yapılacaklar sorumluluklar iş kazasına neden olmadan çalışma metodları(tecrübeli müh.lerden şantiye deneyimleri) gibi.genel hatları ile . hala iş kazaları oluyor ve çoğu kimse sorumluluklarını ve önlemleri tam bilmiyor. yeni iş güven. yasaları sorumlulukları iş yasasından iş kazaları ve uyarılar hakkında bilgi vs…2 saat bile öz bilgileri almak için yeterli bence .bu da konuya ilaveten yaptığım bir öneri idi.

İMO benim gibi yutdışında çalışmış ve bu süre içerisinde odaya kayıt yaptırmamış ancak yurda döndükten sonra kayıt yaptırmış ve mezuniyet yılından itibaren olan borçlarını odaya ödemiş birinin 3 yıllık mesleki tecrübe şartını sağlamadığı gerekçesiyle SİM belgesi vermiyor.Onlara göre 3 yıllık mesleki deneyim odaya üye olduğun tarihten itibaren geçen yılların sayısı olarak ölçülüyor.Ee o zaman niye benden mezun olduğum günden itibaren aidatların hepsini alıyorsun diye sorduğunda da tatmin edici bir yanıt alamıyorsun.Ayrıca rijitlik merkezi ile ağırlık merkezinin ne anlama geldiğini bilmeyen mühendisler olduğuna da ben inanmıyorum.Depremde yıkılan binalarda tasarım hatalarından çok uygulama hataları vardı.Yumuşak kat ve kısa kolon veya burulma düzensizliği nedeniyle zarar gören yapılar var ancak zaten ABYYHY 97 bunları cezalandırıyor.Kat ötelenmeleri sınırlandırılıyor.Piyasadaki programlar yönetmeliklerle uyumlu.Yönetmelikler niçin var?Yönetmelikler mühendisin göz önüne almadığı herhangi bir gözden kaçan durumda bu durumun göze alınması için minimum hangi şartların olması gerektiğini bize söyler.O halde bizim yönetmeliklerimiz mi yetersiz.Bunu kimse söyleyemez.Son derece çağdaş bir yönetmeliğe sahibiz.Kendi mühendislerini aşğılayan ve rantı paylaşmayı ve paylaştırmayı kendine görev sayan bir yönetim anlayışı ile karşı karşıyayız.Mühendislik için yeterli bilgiye sahip olunup olunmadığı fakültelerde sınanır.Piyasa şartlarında ise en fazla proje yapan en tecrübeli değildir.Buna kesinlikle katılmıyorum.Mühendislik bir düşünme tarzıdır.Bir yaklaşım şeklidir.Bu yakalaşıma ve düşünme tarzına sahip olmayan zaten bu fakülteye giremez de bitiremez de.Bu fakülteler sokaktan mühendis toplamıyor.Sınavla alıyor.Bir çok sınavlardan geçirerek mezun ediyor.Bu insanlara da mühendislik diploması veriliyor.İMO da kendi diplomasını veriyor.Fakültelerde onun istediği kalitede eğitim verilemiyor heralde.Bu SİM’i de ençok akademisyenler savunuyor.O zaman sorarlar ‘‘Her önünüze geleni mezun mu ettiniz?’’ diye.Eğer kalitesiz eğitim varsa bunu akademisyenler esas görev yerleri olan üniversitelerde eğitimin kalitesini arttırarak çözsünler.Yeni mezunların önünü keserek kendilerine de rant sağlamak üzerine kurulu bu sistemin parçası olarak değil.Bunlar benim şahsi fikirlerim tabii.Bazı hakların yendiğini düşünüyorum ve gerekirse yargıya başvuracağım.

-korbay yagıya başvurabilirsin elbette zaten bildiğim kadarı ile bayağı bir insan başvurmuş durumda
-yapılan bu tarz yapılanmalarda her zaman demografik bir yaklaşım vardır elbette
-bildiğim kadarı ile okullar bundan sonra mühendislik diploması vermeyecek mühendislik eğitimi görmüştür diye bir belge verecekler
-yıl konuları konusunda odaya üyelik ile ilgili bence haklısın eğer bu işi yaptığını ispatlayabilirsen neden olmasın sana katılıyorum
-(Ayrıca rijitlik merkezi ile ağırlık merkezinin ne anlama geldiğini bilmeyen mühendisler olduğuna da ben inanmıyorum) sen belki inanmıyorsun ama ben yaşıyorum
-(yıkılan binalarda tasarım hatalarından çok uygulama hataları vardı) evet bu konuda haklısın

• elbette mevcut yönetmeliğimiz (1998) betonarme binalar için yeterli bir yönetmelik sana katılıyorum
    -( Bu yakalaşıma ve düşünme tarzına sahip olmayan zaten bu fakülteye giremez de bitiremez de) bizim mevcut sınav ve öğrenim sistemimiz kesinlikle buna cevap vermiyor, insanlar bölümleri değil bölümler insanları seçiyor
    mesela ben şu an kendi açımdan sorguladığım zaman bitirdiğim okul ve bölüme girmem gerçekten çok zor bu sınav sisteminde ben girdiğim zaman yaptığım matematik ve özellikle fizik soruları ile girdim okula

korbay akçı ya sonuna kadar katılıyorum en çok proje yapmak en tecrübeli olmak demek değildir şimdi ben bakıyorum bulunduğum şehirde çok proje yapan insanlar mutlaka fiyatta bi tenzilata gidiyolar şimdi o bedava iş yapacak belgesini yenileyeceksin ben mesleğimin onuru için hakkımı istedeiğim için az iş yapacağım benim belgemi yenilemeyeceksin yok böle iş arkadaşlar

rakıkola sim belgesi yenilemede mesleki deneyim konusundan bahsediyorsun sanırım o konuda bende rahatsızlık duymuyor değilim o konuda değişiklik yapılmalı haklısın pekala arkadaşlar neden bu taleplerimizi bir dilekçe ile bağlı bulunduğumuz odalara iletmiyoruz sene sonunu beklemeden dimi…

Bilgiler için teşekkürler