''Yetkin Mühendis'' mi,yoksa ''Yüksek Mühendis'' mi daha faydalı??

Yetkin mühendislik diye birşey var.Bu konu hakkında detaylı bir bilgi edinebilen varsa paylaşabilirmi acaba…Sektördeki konumu.Nasıl yetkin mühendis olunuyor.Faydaları neler.Muhakkak olmalımıyız? ben son sınıf öğrencisiyim ve yüksek lisans yapmayı düşünüyorum.Fakat bu ‘‘yetkin mühendislik’’ olayından sonra muallakta kaldım…Bu konuda geniş bilgiler edinmek istiyorum.Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler…

forumun farklı yerlerinde konu tartışılıyor…

oralara bak sorunlarını oraya yaz. daha rahat cevap alabilirsin.

‘‘25 soruda Yetkin Mühendislik’’ adlı konuyu inceledim fakat Yüksek mühendislik ile ilgili bir bilgi edinemedim…Yüksek mühendislik ve Yetkin mühendisliğin fark yada benzerlikleri ve tercih avantajlarını bilmek istiyorum…

bence iyi mühendis olmak daha faydalı…
yüksek mühendislik bir ünvan mertebe dir ve bazı ayrıcalıkları içerir. unvan sadece üniversiteler tarafından verilebilir
yetkin mühendislikse tmmob tarafından verilen meslekte yetkinliktir ki bir rütbe ünvan değildir. sadece mühendislerin meslekte yeterliliğine tecrübesine ve mühendislik zekasına sahip olmasıyla alakalı birşey…tabi bunlar benin yorumum

ayrıntılı bilgi için imo nun resmi sitelerinden herhangi birine mesela imoankara.org.tr a bakabilirsin

Elbetteki yuksek muhendis daha avantajlidir. Basitçe bakarsak yuksek muhendis kavrami bir ogretim kurumu tarafindan verilen sinavlar ve belirli bir egitim periyodu sonucunda belli sartlar yerine getirildikten sonra kazanilan bir unvandir… Yurtdisinda da geçerliligi vardir… Resmi bir belgedir…

Yetkin Muhendislikse Insaat muhendisleri odasi tarafindan hayata geçirilmeye çalisilan sade odanin verdigi bir nevi sertifikadir. Elbetteki bunun da bir nevi faydalari olacaktir… Ama durum suna benziyor bir TOEFL dan belirli bir puan alip elinde o belgenin olmasi durumu var bide ozel bir kursun sinavini geçip ordan aldigin bir belgenin olmasi var… Aradaki fark ayni bunun gibi… Yetkin muhendisligin Yurtdisinda falan geçerliligi yoktur. Turkiyede bile suanda henuz geçerliligi yok ama ilerde çikarirlarsa elbet is ilanlarida rastlayabiliriz Yetkin Muhendis araniyor diye…
Sahsi fikrimi sorarsan eger ogretim uyesi falan olmayacaksan yada bilimsel olarak egilmeyeceksen muhendislige, Turkiye sartlarinda ikisine de ihtiyacin yok derim. Ha elbette guzel ama 2 sene harcayacagin emegi baska bir alanda yapsan sana çok daha faydasi olacagi kanisindayim.(Yuksek muhendislik için konusuyorum elbette bu dediklerim santiye muhendisi olacaksan geçerli)…

Saygilarimla...

Bence ciddi ve gerçek mühendis olmak,iş ve maaş kaybetme endişesi duymadan özgürce görevini tekniğine uygun olarak yapabilen mühendis olmak daha önemlidir. Odamızın yetkin mühendislik için harcadığı enerjiyi üyelerinin iş yerlerindeki sorunlarının çözümüne harcasa daha faydalı olacağı kanatindeyim.
Yani işyrinde tekniğine aykırı bir işin yapılması konusunda ya iş yada kapı göstrilen meslektaşlarımıza odanın nasıl destek olabileceğini düşünmelidir.
kısaca sı… selam ve saygılar…

ahmet e katılmakla birlikde şu soruyu sormadan edemeyeceğim. imo nedir? ne iş yapar? aylık aidat almaya gelince nezaman kayıt yaptırırsan yaptır mezuniyet tarihini baz alıp o tarihe kadar olan tüm aidatları almasını bilen imo neden inşaat mühendislerinin sorunlarını düşünmez?bir sivil toplum örgütüyse eğer neden haklarımızı savunmaz.inanıyorumki bende dahil piyasadaki çalışan mihendis arkadaşların %80 i sosyal güvencesi ssk ve asgari ücretten yatırılmakda.maaş ları desen gülünç maaş alan arkadaşlar var. neden imo bu konulara el atmamakda?neden bizim sorunlarımızı dile getirip haklarımızı savunamamakda?böyle basit bir kurumun daha doğrusu çeşitli siyasi oyunlarla basitleştirilmiş bir kurumun üyesi olmak hangimize ne fayda sağladı ?

Yetkin Mühendislik uygulaması mahkeme kararıyla durdurulmuştur.

i arkadaşımızın ifadesine göre mahkeme kararı ile yetkin mühendislik uygulaması durdurulmuş.
sayın meslektaşlarım görüldüğü gibi yasalara bile uygun olmayan bir işlem için harcanan bunca para ve emeğe yazık. bu gibi konulara yapılan harcamaların üye aidatlarından karşılandiğinı, bu aidatların iş aramakta olan üyelerden bile tahsil edildiğini düşünürsek konunun nekadar vahim olduğu açıkça görülmektedir. Ancak bu tür çalışmaların yerine yasalarda odaya tanınmış yetki ve sorumlulukların tam olarak kullanılması üyelerinin tümünün menfaatlerini kollayan bir yaklaşımla çalışılması gerektiğini artık herkesin anlaması buna göre taleplerde bulunulması, oda merkez, şube ve temsilcilikleri kendi insiyatifine göre hareket etmemeleri için her üyenin konulara sahip çıkması ilgilerle sürekli temas halinde bulunulması gerekmektedir.sonuçta odanın alternatifi ve rakibi bulunmamöaktadır.bizler zorunlu üye durumunda bulunuyoruz. nekadar demokratik olduğu dahi tartışılabilir… ve söylenecek daha çook söz var ama buna hem zaman yok hemde faydası yok…
selam ve saygılarımla…[/i]

imonun gözünde yüksek mühendis le, mühendis arasında hiç bir fark yokmuş… bugun bunu sordumm serbest piyasada bi farklılık yok dediiler:(

Tek farkı var onların gözünde, o da sim belgenizi onaylatırken size yüksek mühendisseniz verilen ekstra 5 puan. Aslında yüksek mühendislik değil önemli olan, herşeyden önce vicdanlı bir insan olmak, mühendislik mesleğinin sorumluluklarının ve en ufak bir hataya dahi izni olmayan bir meslek olduğunu bilerek gerek okulda gerek de kendi imkanlarımızla kendimizi geliştirmek, bilgiden, doğruluktan taviz vermemek önemli olan…