Yeni Mezun Mühendis için Öneri

Merhabalar bu yaz Ytü İnşaat mühendisliğinden mezun oldum.Su an elimde iki tane seçenek var birincisi ikametgah ettiğim yerin belediyesine ilk başta sözleşmeli olarak 2000 küsür sonra yüksek ihtimalle kadrolu 3000 tl yakın maaşla çalışma ihtimalim var.Diğer seçenek ise iyi bir a firması ile yurt dışına çıkma ihtimalim var bu da Azerbeycan için 2000 küsür dolar Uganda için 2500 küsür dolar.Su an kafam çok karışık neye karar vereceğimi bilemiyorum.Belediyeyi düşünürsem mühendislik adına körelecem ama yaşadığım yere göre 3000 tl para çok iyi para ve düzenli bir hayatım olucak, diğer yandan yurt dışı şantiye olayını düşünürsem iyi para ama düzenli bir hayatım olmicak.Siz tecrübeli abilerimin düşünlerini deneyimlerini öğrenmek için bu konuyu açtım yardımcı olursanız en azından yoluma ışık tutmanız dileğiyle şimdiden tşk ederim yorumlarınız ve düşünceleriniz için…

Öncelikle hayırlı olsun. Anladığım kadarıyla çalışmak için kafanızda kurguladığınız yer ya şantiye ya da teknik ofis. Bu nedenle teknik ofislerde çalışmaz iseniz şantiyelerde her türlü bir miktar düzensiz bir hayatınız olacak.

Özel sektör şu an çok iyi bir konumda değil maddi imkanlar olarak günümüz koşullarında. Çünkü mevcut iş yükünü herhangi bir üniversiteden mezun çoğu insan kaldırabilecek nitelikte ve bu nedenle az maaş talep eden mühendisler tercih ediliyor. Eğer zamanla kendinizi ispatlar iseniz ve o konuda danışılacak, avantaj kazandıracak konuma gelirseniz, işler değişebilir. Daha iyi maaşlara, daha iyi konumlarda iş bulabilirsiniz. Yalnız ne yaparsanız yapın, şansınız yeteri kadar yaver gitmezse, en iyi olsanız bile bir süre zorluk çekmek zorunda kalacaksınız. Eğer garanti bir iş düşünüyor iseniz özel sektörde her an ne olacağı belli olmaz. Bu devlet için de geçerli; ama devlet sekteye uğrarsa, zaten özel de uğrar. Örneğin, çok iyi maaşla çok kaliteli bir işte çalışırken, iş veren ile müteahhitin anlaşmazlığı her şeyi alt üst edebilir ya da çok rahat ulaşımı olan, şartları iyi bir şantiyede iken bir anda hiç ummadığınız yerlere gönderilebilirsiniz. Ayrıca çok fazla insanla iyi geçinmek zorunda olacaksınız ve çoğunlukla değişken bir çevrede çalışacaksınız. Maaşlarınızı her zaman düzenli alamayabilirsiniz. Bu nedenle elinizde sizi tolere edecek bir para veya eve giren ikinci bir maaş yok ise kimi zaman iyi para almanıza rağmen para sıkıntısı çekebilirsiniz…

Devlete bakacak olursak 3000 lira civarı bir maaş ile çalışma şansınız ve düzenli bir hayat imkanınız var. Devlette olmak size yalnızca teknik konularda biraz daha az tecrübe geri dönüşüne sebep olabilir. Yalnız bu köreleceğiniz anlamına gelmez. Eğer devlet mekanizmasında gereksiz bir insanın egosuna kurban gitmezseniz ki bu özelde de geçerli, iyi olduğunuz sürece iyi konumlarda görev yapabilir; A grubu kadrolar ile yöneticilik konusunda sözü geçen bir konuma sahip olabilirsiniz. Şu an çalışacağınız belediye kadrolu olursanız B grubu olacak. Ama A grubuna ilerleyen zamanda geçiş yapabilirsiniz. Körelme/körelmeme konusunda forum üyelerinden Sayın Ahmet Çelikkollu’ya örnek olarak bakabilirsiniz :slight_smile: Kamuda çalışıyor kendisi.

Bunlara mükabil özelde çalışmaya karar verirseniz Azerbaycan’da İngilizce konusunda da gelişme sağlayabilecekseniz, biraz daha pazarlık yaparak orada işe başlamayı seçebilirsiniz.

Umarım burada daha çok cevap veren de çıkar. Daha spesifik aklınıza takılan soruları da sorarsanız, çok daha çabuk ve sağlıklı karar verebilirsiniz. Ayrıca http://www.yyildiz.com/etiket/imdap adresten bir miktar bu konularda deneyime ulaşabilirsiniz.