yeni işe girecek proje mühendisine tavsiyeleriniz?

bu pazartesi işte ilk günüm olacak ve bürodaki tek mühendis ben olacağım.bilgisayarım vs yeni kurulacak orada içinden çıkamadığım da yardım edecek biri olmayacak.o yüzden siz değerli ve deneyimli inşaat mühendislerine soruyorum.yanımda neleri götüreyim hangi yönetmelikler mutlaka bulunmalı.betonarme binaların statik proje hesaplarını yapacağım.ve şuradan başla buna dikkat et diyerek bana yardımcı olursanız minnettar olurum…

hayırlı olsun arkadaşım işin zor valla ben de mezun olunca kendi büromu açmayı düşünüyorum ama tecrübe edinmeden asla senin tecrüben var mı bilmiyorum ts500-ts498-tdy2000 olmazsa olmazların olacaktır sta4cad mi idecad mi kullanacaksın onu bilmiyorum ama burdaki abilerimize konu açıp soru sorarsın hepsi yardımcı oluyorlar cesaretine de hayran kaldım

teşekkür ederim:) yok kendi bürom değil ama oradaki mühendis olarak tek ben olcam.sta4 cad kullancam biliyorum onda problem yok da açıkcası ilk iş günü al şunu yap derler de ben şimdi nerden başlayacağım diye kalırsam diye korkuyorum:) ilk iş günü nasıldır ona dair hiç bir fikrim yok.:frowning:

Al yap derlerse önce mimari projeyi iyice incelersin, herhangi bir soru işareti varsa kafanda mimarla iletişimde bulunursun. mimari kat planlarından A4 Karalama kagıtları cıkarırsın. gerekli betonarme ön modellemeyi karalama kagıtlarında yaptıktan sonra sta4cad ortamına aktarırsın.(Sta4cad bildigini söyledigin ve de betonarme derslerini aldıgını varsayarak bu kısmı geçiyorum.) Sonra projenin autocad ortamında çizimine başlarsın.Betonarme Kat planını mimara mail atarsın kolon kiriş ebatları ve yönleri konusunda hem fikirseniz projenin autocad ortamında gereken kurallara ve yönetmeliklere uygun olarak tüm çizimini yaparsın.Hesap çıktılarını ve çizimlerini iyice kontrol edersin.Bu kadar kolay işte :slight_smile:
Aslında hiç de kolay degil şakayada gelmez bu işler. Kendine bu konuda tam güvenmiyorsan yakın çevrende mutlaka danışabileceğin sana yol gösterebilecek bir mühendis olsun.İlk iş gününde iyi çalışmalar…

Öncelikle yeni işinizin hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Size tavsiye edebileceğim tek şey var…
Herşeyi biliyormuş gibi yapmaktan kaçının.Bilmediğiniz şeyi bilmiyorum deyin.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

[b][b]oktemmehme[/b][/b] teşekkkür ederim istediğim yanıtı vermişsiniz ellerinize sağlık:)
[b][b]CELİKKOLLU[/b][/b] size de çok teşekkür ederim:) eskişehirde çalışmaya başladım bende…