Yatay Yatak Katsayısı

Merhaba Arkadaşlar,

Bir limanın projelendirilmesi yapılacak bu kapsamda önze zemin etüdü yapılacak. Bu yapılacak yapıya tamamen yanal yük gelecek. Burada yatay yatak katsayısı nasıl hesaplanıyor?
Düşey yatay katsayısından, yatay yatak katsayısına geçmek için formüller mi kullanılıyor ?
Yoksa direk hesapklama yöntemi varmı

Arkadşalar var mı bilgisi olan

[QUOTE=dropby23;101281]Merhaba Arkadaşlar,

Bir limanın projelendirilmesi yapılacak bu kapsamda önze zemin etüdü yapılacak. Bu yapılacak yapıya tamamen yanal yük gelecek. Burada yatay yatak katsayısı nasıl hesaplanıyor?
Düşey yatay katsayısından, yatay yatak katsayısına geçmek için formüller mi kullanılıyor ?
Yoksa direk hesapklama yöntemi varmı[/QUOTE]

DÜŞEYDEN YATAY a gecen ampirik formüller var ancak hata oranları çok bu anlamda size bunu önermiyorum.Yata yatakj katsayısı jeoffizik deneylerle açılım yapılarak rahatça hesaplanabiliyor.Açınım yapılabilecek rahat bir yer olması yeterli.Bulunduğunuz yerde jeofizik mühendisleri ile irtibata geçerseniz size yardımcı olurlar.(alt kuruluyor.yatayda belli aralıklarla alıcılar yerleştriliyor sinyal veriliyor ve ölçümler yapılıyor.yatay yatak katsaysı yanında başka veriledrde elde ediliyor.)Şu an itibarı ile çogu zemin etüd firmasıda jeofizik mühendisi barındırmakta bunlarda size yardımcı olur.Düşeyden yataya dönüştürme ampirik formülleri mevcut ancak dediğim giib hata oranı yüksek olduğundan bahsetmeye değer görmüyorum.

ÇEŞİTLİ ZEMİNLER İÇİN LİTERATÜRDE ÖNERİLEN YATAY YATAK KATSAYILARI AŞAGIDAKİ GİBİDİR.(BİLGİ ANLAMINDA YAZIYORUM)

BİRMLER ton/metreküp

SIKI KUM ÇAKIL 22000-40000
ORTA SIKI KUM 15000-30000
İNCE VE SİLTLİ İNCE KUM 8000-20000
KATI KİL 6000-22000
ORTA KİL 4000-14000
YUMUŞAK KİL 200-4000

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR
541 973 01 51

Mevcut iskelenin devamında yapılacağından ve iskelenin sağ ve sol tarafı deniz olduğundan . İskeleye 100-200 m uzakta yapılması çok doğru sonuç verir mi?

SPT ile hesaplama formülleri gördüm ama bunlar da dediğiniz gibi hata oranları yüksek sanırım.

Birde sorum iskele üzerinde sondaj yapmak istiyoruz ama yaklaşık 4 metre demirli beton var. Bunu karot makinası kesebilir mi bir şekilde.

[QUOTE=dropby23;101288]Mevcut iskelenin devamında yapılacağından ve iskelenin sağ ve sol tarafı deniz olduğundan . İskeleye 100-200 m uzakta yapılması çok doğru sonuç verir mi?

SPT ile hesaplama formülleri gördüm ama bunlar da dediğiniz gibi hata oranları yüksek sanırım.

Birde sorum iskele üzerinde sondaj yapmak istiyoruz ama yaklaşık 4 metre demirli beton var. Bunu karot makinası kesebilir mi bir şekilde.[/QUOTE]

Evet doğru sonuc verir.Zaten tek açılım yapmayacaksınız Brden fazla açınım yapacagınızdan doğruya yakın sonuçlar elde edebilrisiniz.Sondajı daha uygun bir yerde yapabilrisiniz.Biraz yandan mesela.Makineyi iskele üzerine konumnlandırıp iskelenin bittiği yerden sondaj yapmanız mümkün.Neden tam iskele üzerinden yapmanız gerektiğini anlamadım…İlla iskele üzerinden sondaj yapılmak isteniyorsa öncelikle beton delinir (elmas uçlu kırıcılar). buradan etüd yapılabilir.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

İskele üzerinde hareket biraz kısıtlı o yüzden dedim. Bir de daha önce hiç uç noktada yaptırmadık. Yapılabilir mi emin olamadım resmi ek olarak veriyorum.

[QUOTE=dropby23;101295]İskele üzerinde hareket biraz kısıtlı o yüzden dedim. Bir de daha önce hiç uç noktada yaptırmadık. Yapılabilir mi emin olamadım resmi ek olarak veriyorum.

[/QUOTE]

KAROT MAKİNELERİ İLE DONATILI BETON DAHİL yaklaşık 6 metreye kadar delme işlemi yapabilriisniz.Ben 6 metreyi biliyorum.Ancak sizin için masraflı olabilir.Beton delinmeden yaplabilecek uygulamalara çncelik verirseniz sanırım daha iyi olur.Ama dediğim gibi 600 cm e kadar yapılabilir.Resmi açamadım acelikkollu@hotmail.com gönderirseniz bakabilriim.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Ahmet Bey Resmi mail olarak attım. Sanırım kızaklı sondaj makinasıylada olabilir bir şekilde.

Fotoğrafıda inceleme fırsatı buldum.Beton delmek yerine uç kısımdan sondaj yapıalbilir diye düşünüyorum.Sondaj makinesinin rahatlıkla girecegini tahmin ediyorum.600 cm beton delmek pek akıllıca değil.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Yanal yatak katsayısı= 67.Cu/B
Cu=kohezyon
B= kazık çapı
Bu formül kazıklı perdeler için kullanılıyor.
Saygılarımla

Seçkin AŞICI
Jeoloji Mühendisi - Sanat Yapıları Şefi