Yapı Denetim ve Proje Müşavirliği Hakkında

Konu silinmiştir.

Bu zihniyet yüzünden bu haldeyiz." Param var proje müşavirlik yada yapı denetim açmak istiyorum." Yazık ya projecilik denetimciliğin Türkiye’deki özeti maalesef. Yanlış anlamayın konuyu açan arkadaşa bir garezim yok. Elbette istediği işi yapabilir. Ancak bu tip kurumları hakkıyla işletebilmeniz için paranın yanında mesleki bilgi ve tecrübede gerekir.

Hocam haklısınız da yani yasalar gereği de yapı denetim kurumlarında bilgili tecrübeli insanlar çalışıyor. Ayrıca tecrübe dediğimiz şey ise çalışarak öğrenilir değil mi? Bana karşı bir gareziniz olmadığını belirtmişsiniz teşekkür ederim fakat mezun olduktan sonra da yapı denetimde 1000 TL’ye çalışmak istemiyorum. Bu konu hakkında fikir beyanında bulunursanız çok memnun olacağım. Teşekkür ederim.

Yapı denetimlerin pek çoğunda kurucu üyeler genelde aktif olarak çalışmıyorlar. Sadece imza karşılığı para alıyorlar. Yani tecrübeli kefesine koyduğunuz insanlar aslında sadece kağıt üzerinde. Seninde belirttiğin gibi asıl iş yükünü 1000 TL maaş verdikleri yeni mezun arkadaşlara yıkıyorlar. Birde bunun yanında yetişemedikleri yerde fason imza attırıyorlar.

Fikir beyanı istemişsin. Benim nacizane görüşüm, mezun olduktan sonra en azından bir kaç sene yapmak istediğin iş kolunda çalış. Hem tecrübe edinirsin hem de biraz prosedür görmüş olursun. Mezun olur olmaz tecrübesizken böyle bir işe paranı yatırman bence doğru değil. Tabiki tercih senindir. Hangi kararı verirsen ver hakkında hayırlısı olur inşallah.

Cevabınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi kurucu üyeler çoğu zaman yer almıyor olabilirler ki bunun yanında benim şuan çalıştığım yapı denetim firmasındaki gibi tüm denetçiler en az 15 yıldır piyasada olan kişiler. Bir görseniz yaşlılar yurdu gibi :slight_smile: hala da dinçler maşallah. İlla ki her işin iyi ve kötü durumları var. Benim sizden istediğim fikir beyanı proje müşavirliği nedir neyin nesidir. Bunu öğrenmek istiyorum.