Yapı denetım(acıl cevap)

5 ay sonra yurt dışına çıkacam ama bu 5 aylık süreçte boş durmak istemiyorum.Yapı denetim şirketlerine diplomalarını verenler oluyomuş,bunun bir riski var mı ve birden fazla şirkete verilebilir mi?

yapı denetimde calısıyorum. eger yaptıgın meslekte 5 yıl sureden az calısmıssan zaten kontrol muhendisi olarak çalışmaya başlarsın. Kontrol muh. olmanın hiç bir riski yoktur. 5 yıl uzeri calısıyor olsan denetçi olurdun o zaman sorumluluklar sende olurdu… Rahat olabilirsin bi sorun olmaz…

Diplomanın senin için önemi araç ev vs. kiralayandan farkı yok diyosan tabiki verebilirsin.Bana göre ülkemizde deprem gerçeği unutulmuş durumdadır,özellikle yapı denetim şirketleri açısından.Onlar için tek şey hakediş.Diploma kiralama konusunda riskten daha çok aldığın sorumluluk ve vicdani meseleler daha önemli olsa gerek.5 ay boyunca yapı denetim şirketinde hangi şantiye de kontrol olarak sorumluluklar alıcaksın bundan haberin bile olmayacak.Gidip denetlemiceksin.Bunun adı da kontrol mühendisliği olacak.Sana tavsiyem diplomanı yapı denetim şirketine verip ne yapıldığını bilmeyeceksen, 5 ay evde kumanda elde çekirdek çitlet çok daha iyi.

Saygılarımla iyi çalışmalar.

Tekniker diplomamı kiralamak istiyorum…

5449490040
ekrem_canbolat@hotmail.com
İzmir

yapı denetimde calısıyorum. eger yaptıgın meslekte 5 yıl sureden az calısmıssan zaten kontrol muhendisi olarak çalışmaya başlarsın. Kontrol muh. olmanın hiç bir riski yoktur. 5 yıl uzeri calısıyor olsan denetçi olurdun o zaman sorumluluklar sende olurdu… Rahat olabilirsin bi sorun olmaz…

Diploma kiralamanın riski vardır.Teknik anlamda risklerinin yanında etik olarakda doğru değildir.Diploma bir kişiye verilir,yoksa kendisi bir kağıt parçasından ibarettir, siz yoksanız birşey ifade etmez.

Kontrol mühendislerinin ve denetçilerin görevleri ve sorumlulukları farklıdır.Her iki mühendisinde sorumluluğu vardır(yapı denetim uygulama yönetmeliği).Dolayısıyle kontrol mühendisi nin sorumluluğu diğer mühendislerden farklı değildir.Eğer birileri sizin diplomanızı kullanıyorsa siz orada çalışıyorsunuz anlamına gelir.Bilinki sizin diplomanız kullanılıyorsa orada inşaat mühendisinin bulunmasını gerektirecek bir imalat vardır.Siz eğer diplomanızı kullandırıyorsanız orada olup olmamanız kanun önünde bişey ifade etmez.Diplomanızı kullandırmanız veya kiralamanız adına ne derseniz sizin orada olduğunuz anlamına gelmekte ve herşeyden haberdar olduğunuz anlamına gelmektedir.Bunu böyle düşünün.Ne kendinizi ne diplomanızı kullandırın…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR