Xsteel Sorulari Cevaplanir

Arkadaşlar merhaba. Uzun zamandır xsteel kullanıcsıyım. Askerlik sebebiyle çalıştığım çelik yapı şirketinden ayrıldım. Kasım ayına kadar boşta olacağım . Bu süre zarfında xsteel ile ilgili her türlü sorunuzu cevapayabilirim. Unutmayalım bilgi paylaştıkça değerlidir.

İlginiz ve yardımlarını< için teşekkür erim öncelikle.Bir sorum olacak benim ben bir çelik projem var tüm çizimleri aldım.Bu çizimlerin hangi akstaki parçalar olduğunu nasıl anlayacağım.Daha doğrusu daha önceden çizim paftasının sol üst köşesinde profilin hangi aksa ait olduğu yazıyordu.Şimdi yazdıramöıyorum yardım edebilrseniz sevinirm…

Sorunuzun yanıtı aslında basit. Bir kaç küçük ayarla yapabilirsiniz. Şöyle; hem assembly hemde single drawinglerdede geçerli olmak üzere bir ayar yapacağız. Ben size assembly de örnek vereceğim. Properirie/layout komutuna gelen menüden ulaşın buradan assembly yazısını seçin ve table layout komutuna tıklayın. Gelen menüde farklı sayfa ayarları için assembly layoutları vardır. İlk olarak sadece assembly olan sekmeyi seçiniz ve Tables butonuna tıklayın. Bir menü daha gelecek. Bu menüde sol tarafta Atayabileceğiniz sayfa özellikleri sağ taraftada atanmış safya özellikleri bulunur. a0 a1 a2 a3 sayfalarının assembly lerinin dışında yanlızca assembly olan sekmede gördüğünüz gibi grid yazısı bulunmamaktadır. Bunun için solda ki listeden grid yazısını bulun ve sağ tarafa ok ile geçirin. Şimdi bunu sayfamızda nereye ve hangi tablonun yanına geleceğini ayarlayalım. Menüde alt kısımda Current table bölümü var burada iki pozisyon ayarı yapacaksınız. Sağ kısımda ki eklemiş olduğunuz tablonun çizim alanının neresine konuşlandıralacağı soldaki pozisyon bölümü ise hangi tablonun neresine konuşlandırmak istediğinizi belirtir. Bu arada bir tik işaretini ikinci bir işaretleme yapmadan kaldıramazsınız. Bunun için öncelikle isterdiğiniz bölgeyi işaretleyim sonra eski işaretleri kaldrınız. Biz sol üst köşeleri işaretleyelim ve hemen ardında mutlaka UPDATE tuşuna basınız. apply/ok dedikten sonra tekrar arkadaki menüden UPDATE tuşuna basınız. Böylelkikle assembly için bu ayarlama oldu. Diğer sayfa boyutlarını kontrol ederseniz zaten grid kısmının default olarak attığını görürsünüz. Ok deyip menüleri kapatabilrisiniz. Yada aynı buna benzer bir şekilde kendinizin isimlendireceği bir şablonu Add tuşuna basarak ekleyebilir ve ve istediğiniz tabloyu bu şekilde ekleyebilirsiniz. Ama ben bunu assemly çizimleri için pek sağlıklı bulmuyorum fakat single drawingler için olabilir. Umarım faydalı olmuşumdur. Saygılarımla

Söylediğiniz gibi yaptım sorunum çözüldü.Çok açıklayıcı ve net yazmışsınız yardımınız için çok teşekkür edrim.

rica ederim. Sormak istediğiniz başka şeylerde olursa rahatlıkla sorunuz. iyi çalışmalar

Merhaba Ustat
Xsteel de makas dizayn ederken düğüm noktası levhalarını nasil cizecegiz bununla ilgili makro kullanabiliyormuyuz ? Betonarme kolon üzerine oturan bu makasin kolon makas birlesimini
nasil yapabiliriz ? Simdiden tesekkurler

Turemen nin sorusuna cevap:

Xsteelde makas çizerken yapman gerekenler şunlardır.: Öncelikle gerekli olan makro burada 11 makrosudur. Eğer versiyon 13 de çiziyorsan 11 makrosu hatalar verebilir ama 12 de bu hata olayı bulunmuyor. 11 makrosu için ctrl+f tuşuna basıp components menüsünü açıyprsun search kısmına 11 yadığın taktirde makro ortaya çıkıyor. İlj önce ana eleman sonra ikincil üçüncül vs ve eleman seçimi bittikten sonra farenin ota tuşuna basarsın makro oluşur. tabiki bu makro L ve U tipi elemanlar içindir. Detaylandıröa ile ilgili sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum. Eğer isterseniz onuda anlatabilirim. 
İkinci sorunuz ise baseplate makrosuyla çözülebilir. Bunun için tekrar ctrl+f tuşuna basınızın gelen menüden search kısmına base anahtar kelimesini giriniz. Çeşitli şekillerde baseplate makrosu gelecektir. Örneğin sadece eksenel yüke çalışan veya moment aktaran tipte makrolar gelecektir. Bunun için uygun makroyu seçiniz. Bu makroyada işlem sıraları şöyledir. Öncelikle vetonarme kolonla çelik kolonun boşluk olmayacak şekilde üst üste bindiğinden emin olunuz. Sonra makroya tıklayınız. önce kolonu sonra kolunun betonarme ile kesişen yani çelik kolunun bitim merkez noktasını tuklayın. Böylelikle makronuz oluşur. İyi çalışmalar

hocam merhaba, tam cevaplarınız için teşekkürler.Benimde iki sorum olacaktı;bir alışveriş merkezi için çatıda aydınlatma kısmı açtık.Yalnız burada resimde görüldüğü (1)gibi hem enine hem boyuna bir eğim var ve bu aşıkları yerleştirken & detay oluştururken sorun oluşturuyor.İkincisi ise bu çelik kirişleri (2) B.A. kirişe monte etmemiz gerekiyor; bu konuda hangi makroyu önerirsiniz.

İyi günler. Öncelikle güzel bi soru bu. Bu durumlarda yapılması gereken farklı çözümler var tabi. Aklımda bir kaç çözüm var ama öncelikle senden eğer bir mahsuru yoksa xsteel dosyasını isteyecektim. Bunun üzerince çeşitli varyasyonlar yapıp sorunu cevaplayabilirim. Link dosyasını özel mesaj şeklinde atabilirsin.
Bu arada aklımdaki çözümleri özetle söyleyeyim. :
1- Aşıkların makaslarla birleştiği bölgelerin altına besleme plakası dediğimiz shin plate atımı. Fakat bunun xsteelde bir makrosu bulunmuyor. Tamamiyle elle yapılacaktır.
2- Aşıkların oturduğu kirişler anladığım kadarıyla yapma kiriş olacak yani plakalardan birleştirme şeklinde. O zaman üst başlığı %5 eğim verilerek imal edilirse aşığın altına tam oturacaktır ve bağlantı sorunu ortadan kalkacaktır.
3- Pek sağlıklı bulmadığım bir yöntem ama genede söyleyeyim. Aşıkların üst kısımlarını makas üst başlığıyla aynı hizaya getirip aşığı makasın gövde bölümüne monte etmek. Ama statik olarak sağlıklı olacağına inanmıyorum.

Sen genede dosyanı gönder elimden geleni yaparım. İyi çalışmalar

merhaba,klasörü zipleyip rapide yükledim ve tekrar teşekkürler.
http://rapidshare.com/files/135991733/aydinlatma.rar.html

[QUOTE=yusam;64326]merhaba,klasörü zipleyip rapide yükledim ve tekrar teşekkürler.
http://rapidshare.com/files/135991733/aydinlatma.rar.html[/QUOTE]

Söylemek istediğim bazı önemli konular var.

Analiz olarak nasıl bir çözümleme yapıldığını bilemediğim için tasarımsal olarak bir çözümleme yapmaya çalıştım. Yapı ilk önce asimetrik bir şekilde olduğu için biraz zorlamalar var. Analiz çözümleme yaparken bence aşık makas aralıkları 8 mt gibi bir uzunluk olmamalı. Çünkü bu mesafe ekonomik çözümlemede aşıklarımızı fazla zorlar ve kesitlerin büyük çıkmasına sebep olur. Makroları yapamanın sebepleri ise şöyle. Öncelikle eğim verdiğin bölümde makarlar eğim çizgine değmeden gidiyordu bunun yüzünden aşıklarınla makaslarında çakışma oluşuyordu. ve aşıklarınızı makasa dik olacak şekide çalıştırmadığınız için 11 ve 93 makroları çalışmıyordu. Tavsiyem ilk önce çalışma sistemini tekrar bir irdelemenizdir. Yolladığım dosyada örnek aşık şekilleri ve bağlantıları mevcuttur. Ama bunlar kesinlikle ön tasarımdır. Analizden elde edilen kuvvetler doğrultusunda tahkikleri yapıp son tasarımı elde etmeniz gerekir. Makasların betonarme kirişe bağlantı noktalarında kiriş ankraj yerlerin delinip epoksi malzeme ile ankrajların dikkatlice yerleştirilmesi gerekir.Örnek dosyada 40 makrosu (haunch) patlatılıp bulon makrosuyla betonarme kirişle bağlantısı yapıldı. Fakat bulonlar hatalı gözükebilir bunun şu aşamada bir öenmi yok çünkü önemli olan makastaki plaka deliklerinin ve b.a. kirişin delik yerlerinin belirtilmesidir. Bu bulonlar yerine ankraj çubukları gelecek şekilde tahkiki yapılıp detaylandırılması yapılmalıdır. Betonarme kiriş makas bağlantısı için cast plate makrosu kullanılabilir. fakat moment oluşacağı varsayılırsa bunu haunch makrosuna çevirmek daha mantıklı geliyor. Tabi bunlar ön tasarımsal konular. Yani analiz dosyanızda mesnetlenme şekillerini görmeden herhangi bir şey söyleyeme. Bu arada dosyanızda aks düzenlemesi olmadığı için anlamak bayağı zor oldu. Ve tavsiyem mutlaka elemanları doğru isimlendiriniz. Lokal ve glaobal koordinat sistemlerini iyi irdeleyerek çizimlerinizde biraz daha pratiklik kazanabilrisiniz.

Örnek dosya:
http://rapidshare.com/files/136337988/AYDINLATMA2.rar.html

daha önce 13 versiyonda projeni adı sanı gibi özellikleri properties altındaki sekmede yazabiliyorduk
v14 helpinde bunun file sekmesi altında ‘‘project setup’’ başlığı altında yer aldığı yazmış ama malesef böyle bir kısma rastlamadım
acaba bu özelliğe ulaşmanın başka bir yolu varmı?

teşekkür…

[QUOTE=H.Kumral;64658]daha önce 13 versiyonda projeni adı sanı gibi özellikleri properties altındaki sekmede yazabiliyorduk
v14 helpinde bunun file sekmesi altında ‘‘project setup’’ başlığı altında yer aldığı yazmış ama malesef böyle bir kısma rastlamadım
acaba bu özelliğe ulaşmanın başka bir yolu varmı?

teşekkür…[/QUOTE]

Bende farketmiştim ve bir bug olduğunu düşünerek teklaya mail attım. Cevap gelmedi :slight_smile: Başka yolu varmıdır bilemiyorum…

ekrana sığmayan makro pencerelerini nasıl ayarlıyorsunuz?

Ekran çözünürlüğünü artırarak bu sorunu çözebilirsiniz. Aslında geniş ekranlar Tekla’da çalışmak için güzel oluyor. Sırf bu nedenle 22" mönitör aldım :slight_smile:

önerini dikkate alacağım Miralay 22’’ olayını düşünmüyor değilim

Ya inanın bende yeni farkettim. Bütün modlarda çalıştırmama rağmen hiçbir şekilde project properties kısmını bulamadım. Çizim alma kısmında bayağı bir işe yarıyordu. Tekla dan bir cevap geldi mi sizlere ?

bende yeni bir haber yok bu arada 14 sürümü sanırım 13 den daha iyi sayılmaz
neden derseniz benim çizim ve pafta düzenleme konforum hiçte artmadı
aynı sıkıntılar devam ediyor hatta yenileri var
mesela;

• part etiketlerinin konumunu bir türlü ayarlayamadılar alakasız yerlere koyuyor hala
  • pafta içi düzenleme hala çok zayıf hatta eskisinden kötü üst üste bindirerek düzenleme yapıyor program
  • kaynakların büyüklük textleri hala bazen yok oluyor ve sıkıntı çıkarıyor dwg yapıyosunuz birde bakıyosunuz çizimde kaynak büyüklükleri çıkmamış

:frowning:

[QUOTE=H.Kumral;64748]bende yeni bir haber yok bu arada 14 sürümü sanırım 13 den daha iyi sayılmaz
neden derseniz benim çizim ve pafta düzenleme konforum hiçte artmadı
aynı sıkıntılar devam ediyor hatta yenileri var
mesela;

• part etiketlerinin konumunu bir türlü ayarlayamadılar alakasız yerlere koyuyor hala
  • pafta içi düzenleme hala çok zayıf hatta eskisinden kötü üst üste bindirerek düzenleme yapıyor program
  • kaynakların büyüklük textleri hala bazen yok oluyor ve sıkıntı çıkarıyor dwg yapıyosunuz birde bakıyosunuz çizimde kaynak büyüklükleri çıkmamış

:([/QUOTE]

Protection kısmında yapılacak ince ayarlarla bu sorunlar aşılıyor. Bu arada bazı arkadaşlar çizimlerin hazırlanmasının çok uzun sürdüğünden falan bahsetmişler. Yine projection ayarlarından ilk iki kolon tıklama kutusunu boş bırakırlarsa çizimler daha hızlı hazırlanır…

Miralay zahmet olmazsa protection ayarları kısmının ekran resmini eklermisin
daha iyi anlaşılır konu

bu arada sanırım 14.1 çıkmış yalnış görmediysem haksızmıyım?