Vray 1.50 RC2 Kurulumu (Max 7 ve 8 için)

VRAY 1.50 RC2 KURULUMU (MAX 7-8 İÇİN)
Siz kurulum kısmını okurken V-Ray bu arada inmiş olsun(İndirmek için tıklayın). Ben kurulumu Max 8’e göre anlatıyorum. O yüzden siz kendiniz burada anlatılanları kullanarak Max 7’ye de kurulum yapabilirsiniz. Yeni sürümün kurulumu eskisinden çok daha kolay. Sisteminizde Vray kurulu değilse aşağıdan direk kuruluma geçebilirsiniz. Eğer önceden VRay kurulu ise Max 'in eklentileri dahil komple sistemden kaldırın. Bu işlemin ardından C:\Program Files\Autodesk klasörü içerisinde bulunan 3dsmax8 klasörünü silin. Bir dosyayı silme hatasıyla karşılaşacaksınız. Bu dosya görev çubuğunda çalışan VRLServer.exe dosyasıdır. Görev çubuğundan VRLServer.exe dosyasının simgesine çift tıklayıp Terminate butonuna tıklarız. Ondan sonra 3dsmax8 klasörünü silebiliriz. Max’i silmemizin sebebi, yeni versiyona geçtiğinizde hata ile karşılaşmamanız içindir. Max 8’i kaldırma işlemini sorunsuzca yaptıktan sonra tekrar kurarız(Kurulum hakkında yardım için tıklayın). Üstüne SP3 yamasını kurarız(SP3 indirmek için tıklayın). Max 8’i tekrar kurduktan sonra artık V-Ray’ı kurabiliriz.
İndirmiş olduğumuz klasörden Setup dosyasını çalıştırıyoruz.

Yukarıda resimde görüldüğü gibi ilk çıkan pencerede Next diyerek devam ediyoruz. Gelen diğer pencerede I agree butonuna tıklıyoruz.

Burada ise aynı şekilde Next diyerek devam ediyoruz. Diğer pencerede yine Next diyerek kurulumun son aşamasına geliyoruz.

Yukarıda görüldüğü gibi hiçbir şeyi işaretlemiyoruz. Finish diyerek kurulumu bitiriyoruz.
İndirmiş olduğumuz klasör içerisinde bulunan 3dsmax8 klasörünü [b]C:\Program Files\Autodesk[/b] klasörünün içerisine kopyalıyoruz. Kopyalamayı yaparken Tümüne Evet’i seçiyoruz. Bu şekilde crack yapmış oluyoruz. [b]C:\Program Files\Autodesk\3dsmax8[/b] içerisinde bulunan VRLServer.exe dosyasının kısayolunu oluşturuyoruz. Bu kısayolu kesiyoruz ve Başlat>Başlangıç menüsünün üzerine sağ tıklayıp Aç diyoruz. Açılan klasörün içerisine kesilen kısayolu yapıştırıyoruz.

Şimdi ise başlangıç menüsüne attığımız kısayolu çalıştırıyoruz. Yukarıda ki gibi bir hata mesajı gelecektir. OK diyerek devam ediyoruz.

Burada ise resimde kırmızı çerçeve içerisine alınmış kodu kopyalıyoruz. İndirmiş olduğunuz klasör içerisinde bulunan Keygen dosyasını çalıştırıyoruz. Kodu üst kısma yapıştırıyoruz. Otomatikmen gereken kod üretilmiş oluyor. Bu kodu Enter the License provided here yazan kısma yapıştırıyoruz.

OK dediğimizde karşımıza bir uyarı penceresi çıkacaktır. OK diyoruz. Tekrar başlat menüsüne attığımız kısayolu çalıştırıyoruz ve bu resimdeki gibi simgesi görev çubuğunda beliriyor.
Max’i açın ve F10 tuşuna basarak Render menüsünü açın. Common menüsünde en aşağı kısma gelin. Assign Renderer menüsünü açın. Burada Render motoru olarak V-Ray’ı seçeceğiz.

Yukarıda ki resimde görüldüğü gibi işaretli olan kutucuğa tıklıyoruz ve karşımıza Choose Renderer adlı bir menü açılıyor. Buradan VRay Adv 1.5 RC2 seçiyor ve OK diyerek işlemi bitiriyoruz. Render motoru olarak devamlı V-Ray kullanacaksanız, buradan Save As Defaults butonuna tıklayabilirsiniz.
Yeni versiyon hakkında şunuda belirtmek isterim. V-Ray’ın eski versiyonu ile bir dosya ile çalışmış iseniz. V-Ray’ın yeni versiyonu ile açarken bir uyarı penceresi çıkacaktır.

Bu hatada rQMC sampler>Noise threshold değerinin çok yüksek olduğundan bahsediyor. Bunun render süresini etkileyebileceği belirtiliyor. Eski sürümde standart değer 0,005 iken yeni sürümde bu değer 0,01’dir.

Yukarıda işaretli olan bölümün 0,01 olması gerekiyor. Bu şekilde render süreniz baya bir kısaltılmış oluyor.
NOT: Bilgisayarınızda Antivirus programı kurulu ise V-Ray’ın çalışmasını engelleyebilir. Yukarıda söylenen herşeyi harfiyen yapmanıza rağmen V-Ray çalışmıyorsa bilin ki Antivirüs programınız yüzünden çalışmıyordur. Sebebi ise Licence Server programının güvenlik duvarına takılmasıdır. Ayrıca Netlimiter 1.30’da Licence Server’ın çalışmasını engeller.

ellerine sağlık ben bide çalıştırırsam sizler için dua ederim

Eline Emeğine Sağlik

sp3 de hata veriyo yükseltilecek program bulunmadı diyor

bilgisayarınızda sp3 yüklüyse tekrar yüklemenize gerek yok…

yüklü değil sp2 var birde C:\Program Files\Autodesk yok bende 3dmax in içinde napmam gerek?

normal c nin içinde 3dmax adlı bi klasör varsa o da olur örneğin c:/3dmax/

sağol abi deneyim bi

arkadaslar cok acil olarak yardıma ihtiyacım var.aslında projeyi aksama yetiştirmem gerekiyordeu ama.max 9 kurulu su anda bilgisayarımda.max 2009u kurayım derken birşeyler karıştırdım.sanırım.vrayi sildim tekrar yükledim.(vray9) su anda sürekli, hata veriyor.

ne yapmam gerekiyor yardım edin lütfen

link de sorun var ilgilenirmisiniz

link çalışmıyor !!!

link ölüü…(((

Lütfen linki düzeltin

abi link yok :(:(:(:frowning:

Arkadaşlar Ricâ Etsek İlgilenirmisiniz?

ilgi alaka plsss…
Ayrıca resimlerde uçmuş…

http://grafikerci.byethost31.com/viewtopic.php?f=100&t=763
Burda detaylı anlatımı var resimlerle birlikte…
Bu arada yükseltin artık program sürümlerinizi max7-8 çok eskiidi artık :)…

2009 içinde kurulum aynımıdır…

sana bişey söylim mi kardeş bende aynı böyle yaptım ama rendering deyip vray ı seçiyom sonra linans sorunu çıkıyor antivirüs programı pc de kurulu değil, active etmiyor ?