Türkiyede kullanılan Profillerin .pro Dosyaları ve Autocad Çizimleri

Bir arkadaşımız daha önce vermişti NPI.pro dosyasını, fakat silinmiş. Tekrar güncelleyeyim dedim.

Profil.pro ve NPI.pro ya ek olarak tüm profillerin Autocad kesit çizimleri de ekte…

İyi Çalışmalar…

Şifre : www.yapisal.net

ÖNEMLİ NOT : Yukarıdakilere ek olarak excel’de hazırlanmış profil özellikleri tabloları da eklenmiştir.

ben mi göremiyorum ek yok mu:confused:

ben de göremiyorum eki,bence ek yok:cool:

Nası utanıyoruuumm… :o :o :o :o :o

Reziiiil…

Özür dilerim arkadaşlar… Link yukarıda…

eline sağlık

teşekkürler

Öncelikle teşekkür ederim dosyalara ama bu .pro dosyalarını biz nasıl düzenleriz. Çok uzun değilse bi söleyebilir misin? Ben wordde vs. açamıyorumda.

Tabii ki… Modelini yaptıktan sonra atayacağın kesitlerde İmport Wide flange komutunu kullanırsan senden bu .pro dosyalarının yerini ister. Orada bu dosyalarının yerini bilgisayara gösterirsen, otomatik olarak listeyi önüne getirir. O listede profillerin hepsini seçer, ok dersen, seçim yapabileceğin profil listesine (birimlerine göre) getirecektir. Gerisi de normal kesit atama prosedürü…

Umarım yeterlidir. İyi çalışmalar…

Allah razı olsun diyelim Ramazan duamız olsun sana.

Amin. Ecmaiyn…

valla çok güzel anlatmışsın ağzına sağlıkta benim sormak istediğim bu değildi… anlatamamışım galiba. Ben .pro dosyasını ben nasıl oluştururum veya içini nasıl düzenlerim demek istemiştim.
(Bu arada sorduğum 4 soruyada sen cevap vermişin çok saol ama yakında soru soramayacam valla, çok yük oldum sana)

Estağfirullah… Ne demek… Paylaşım, yardımlaşmak değilse bu forumun amacı, bizim bu forumda işimiz ne? Elbette elimizden geldiğince ben seninle, sen benimle bilgini paylaşacaksın ki, birlikte daha iyiye gidebilelim…

Soruna gelince, doğrusu bende .pro dosyasının nasıl kaydedildiğini bilmiyorum. Fakat, içini düzenlemek için SAP2000’de bahsettiğim şekilde açar, kesitlerin listelendiği tabloya hepsini “add” yaparsan, "modify/show section"dan hepsini editleyebilirsin. Daha sonra da editlediğin halde kalmasını istiyorsan, (içinde profilleri editlediğin) .sdb dosyasını (windowsda) kopyalar diğer yeni çalışacağın projenin olduğu klasöre kopyalar, ismini değiştirir, içindekileri (çubuk, d. noktası vs…) silersen, (eski editlenmiş profillerin) önceki listenle aynı olacaktır.

Editlediğin haliyle .pro dosyası kaydetmeyi malesef bilmiyorum. Ve “galiba” SAP2000’in kullanıcı sürümünün böyle bir modülü yok. (kaydedemiyorsun yani…)

[QUOTE=Raphsody]Ulum-i riyaziye…sureti tertib… …QUOTE]

alıntı yaptığınız kaynak Mühendisi tarif ederken yukarıda yazılı kelimelerde yazım hatası yapmış:

Ulum-i Riyaziyye: Ulum-u Riyaziyye
Sureti Tertib : suret-i tertib şeklinde yazılmalıydı. Ayrıca “ölçülmesi” kelimesi de fazla Türkçe geldi. Ona da bakacağım
:wink:

Selamlar

:slight_smile:

Çok Dİkkatlİsİn

MÜhendİste Aranan Özellİk

Ekşi sözlükten çarptım…

teşekkürler…:slight_smile:

Estağfirullah… Umarım işine yarar…

http://www.mnsproje.com/mnscizim.html

linkinde hazır profil çizim programı var. Çalıştırınca autocad de menü halinde geliyor.

bişey söylemek isterim sanırım german.pro dosyasıydı
bazı profillerin plastik momentlerinin yalnış olduğunu tespit etmiştik
aman dikkat edelim bir virgül nokta işler değişiyor

Bu profil.pro ve Npı.pro dosyalarındaki kesitlerin tesirleriyle kaynak hesabı yapmak için kullandığım yöntemlerdeki tesirler birbirini tutuyor.
Problem yok yani… :smiley:

SaĞol KardeŞ