Türkiyede asker olmak...

Türkiye gibi geri kalmış ülkelerde(gelişmekte olan ülke denilmesi isteniyor) insan hayatı her zaman ucuz olmuştur.Bir ülkede ,insan hayatı önem olarak eğer ilk sırada yer almıyorsa o ülkede insan hayatı ucuz anlamına gelmektedir.Türkiyede de insan hayatı önem anlamında ilk sırada gelmediğinden malasef ülkemizde de insan hayatı ucuzdur.Gerçi bunun böyle olduğunu herkes bilmekte benim yaptığım ise sadece hatırlatma.

Türkiyede devlatin sürdürülebilirliği ilk sırada görünmekte.Bu durum insan hayatından bile önemli.Devlet vatandaşı için değilde , vatandaş devleti için var prensibi çalışmakta.Buda insan hayatının ucuz olmasını sağlamakta.Ülkemizde insan hayatının ucuz olmasının bir göstergeside bana göre ordunun kalabalıklığı.Sivilleşme ile insan hayatının değeri arasında doğrusal bir ilişki kurulabilir.Çevrenize baktığınızda askeri rejimlerde her zaman insan hayatıın öneminin daha az olduğunu görebilirsiniz.Aksine askeri rejimlerden uzaklaştıkça insana verilen değerinde arttığını görebiliriz.Türkiyede yaklaşık 700.000 civarında ordu mensubu var.Şuda çok ilginç subay ve astsubay sayısı bakımından Türk ordusu Çinden sonra ikinci sırada yer almakta.Çin nüfusunu düşünün Türkiyenin nüfusunu düşünün sanki bir sorun var. İnsan hayatına değer veren ülkelerde askerlik yapmak için vatandaş para alır.Belli bir maaş karşılığında çalışır.Ancak geri kalmış ülkelerde ,insana değer verilmeyen ülkelerde de vatandaş askere gitmemek için para verir.Ülkemizdeki bu konudaki durumu zaten herkes biliyor…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

bence ordunun sayisiyla ilgili bir sikinti yoktur…sikinti isleyis sistemi ,sistemde ruh olmamasi…biliyoruz ki bir devletin guclu oldugunun simgeside ordusudur…

türkiyedeki askerlik ortaçağ krallıklarındaki zorla askere götürme geleneğinin devamıdır. bu zamanda halen zorla askerlik yaptırıp acemi askerlere gece yarısı mühimmat saydıran bir zihniyetten ne beklenir ki… tüm komşuları ve içerideki tüm halkları düşman gösterip varlığını sürdürmeye devam ediyor maalesef. paralı askerlik olsa isterse on milyon olsun ama esir kampları gibi zorla toplatmak insani değil. ayrıca türk ordusunun güçlü olduğuna da inanmıyorum. kuru bir kalabalık bence…