Tünel Kalıp İle ilgili Ek Resim ve Bilgiler

[b]Selam arkadaşlar
3.sınıf sonunda yapmış olduğum 25 günlük yapı stajında dikkattimi çeken tünel kalıp sistemi hakkında edindiğim bilgi ve resimleri sizlerle paylaşmak istedim…

Not:Staj 25 gün olmasına rağmen ben 60 gün gittim gelme demediler ne yapayım :smiley: Bana çok yardımcı olan 4 yıllık mezun olmasına rağmen kendini çok iyi geliştiren inşaat mühendisi abime çok teşekkür ediyorum , allah herkese onun gibi mühendislerle çalışmak nasip etsin…

İlk resmim alttan gelen filizlerle ilgili gerçektende temeldeki filizlerin doğru bırakılması gerektiğini gösteriyor yoksa bu şekilde perde sonunda olması gereken kolon farklı bir yerde olabilir , yine hemen sağ tarafta yeni dökülmüş beton görülmekte bunun nedi ise tamamen yine orda kapı olduğunu düşünülerek bırakılmamış(100cm uzunluğunda) filizlerden kaynaklanmaktadır, bu ilk temelimizdi ve sanırım gözümüzden kaçmıştı bundan sonra böyle bir sorun meydana gelmedi…İşte bu tecrübe kitaptan değil sadece yaşanılarak öğrenilir…[/b]

Burada ise pencere için konulan pencere kasalarının beton döküldükten sonra altının boş kaldığını görüyoruz istediğiniz kadar vibratör tutun gerçekten tamamını doldurmak inanılmaz zor,sorun şöyle çözülebilir pencere olan perde betonları için gelen mikserlerden bir tanesine az miktarda akışkanlaştırıcı katılarak betonun akışkan olmasını sağlanır ve o beton sadece o perdeye dökülür ve boşluk olması önlenebilir…

Hani derlerya katkı maddesini çok katarsanız ne olur diye alın işte bu olur mikserlerden bir tanesine katılan fazla katkı betonun normal sürede priz almasını geciktirdiğini görüyoruz ve bu tünel kalıp işçileri için o gün beton dökülemeyeceği anlamına gelir çünkü tek bir yer olmasına rağmen kalıbı söküp devam edemiyoruz…
Ben şahsen suçlunun beton üreticisi olduğunu düşündüm çünkü bize zaten her gün beton geliyor alıcı var yani asıl müşteri başkaları, başkalarına beton göndermek için bizim şantiyeye beton göndermemeleri normal onlara göre burası Türkiye her türlü komployu düşünmek lazım herkesin dikkatine…

Alttaki resimde merdiven filizlerinin üzerine konulan straforları görmekteyiz strafor ne işe yarar tabiki beton döküldükten sonra filizlerin kolayca yerlerinin tespit edilmesi ve betonun kolayca kırılarak filizlerin yerlerinden çıkarılması.Başka nasıl çözümü var bilmiyorum biz strafor kullanıyorduk ve sakın koymayı unutmayın C30 kalitesindeki bir betonu kırmak hiçte kolay değil :smiley:

Burda pencere kasası ,donatı ,konikler vs görülmekte…

Burada dikmeler görülmekte kalıplar sökülür sökülmez betonun sehimini engellemek için mutlaka konulması gerekir ihmale gelmez tünel kalıpta çalışan arkadaşların gözlerin kaçırmaması gereken bir durum…
Birde şu yandaki tüpler neyin nesi diye soranlar olabilir kendine kendine belki görenler olmuştur tünel kalıpta çadır gibi örtüler vardır bu zaten tünel kalıbın çalışma mantığı ile alakalı bir şey betonu sıcak tutup bir an önce priz almasını sağlamak için tüpler yakılmaktadır.Tüplerin tanesi 100-150 ytl civarıydı 15-20 tüp için 1500-2000 ytl arası bir miktarı bir döküm için gözden çıkardıklarına göre tüp kullanılması önemli bir şey …

Her tarafı betonla kaplı yapıda elektrik kabloları nerden geciriliyor diye sorabilirsiniz diye bu resmi ekledim ,elektrik kabloları için turuncu renkli kabloları perde ve döşeme boyunca bırakılıyor sonradan küçük bir yay sistemi ile içi kablo ile dolduruluyor benim çok ilgimi çekmişti gerçektende…

Ve mutlu son şu binanın kaba inşaatının 15 günde bittiğine inanabiliyormusunuz bence inanın ben resmen şahit oldum 2 aylık sürede 6 binayı temelden son kata kadar bitirmiştik (Şantiyede 2 vinç çalışmaktaydı bu sebeple ortalama 15-20 günde 2 bina tamamlanabiliyor)

Umarım burda anlattığım şeylerle tünel kalıp bilgilerinize bir şeyler daha ekleyebilmişimdir.Aklınıza yatmayan kafanıza takılan bir şey olursa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım

teşekkürler kardeş eline sağlık.acaba elinizde tünel kalıp üzerine makale,tez yada bitirme ödevi olan arkadaşlar varsa rica etsem bana gönderirler mi.teşekkürler(ka.guler@hotmail.com)

Hocam googledan başka sana kimse yardım edemez sanırım :smiley: Tünel kalıp sistemi ile ilgili okullarda da bilgi verilmediğinden en iyi yardımcın yine okuldaki öğretim görevlileri bence.Onlarda mutlaka bununla ilgili kaynak vardır.

haklısın ama yine de yardımcı olacak birileri mutlaka çıkar sanıyorum.hem google da tünel kalıpla alakalı tez,makale tarzı çalışmalar yok.zaten okuldaki hocam tezimi bu konu hakkında verdiğinden ondan alacağım şeyler sınırlı.benim araştırmam gerekiyor.
yardımcı olursanız sevinirim
teşekkürler

bilgiler çok yararlı oldu, kendimi şantiyede hissettim:) teşekkürler…
yalnız bir şey aklıma takıldı. demişsiniz ki “katkı maddesi fazla kaçırılınca…” . bu konuda bir sorum var. beton şantiyeye geldiğinde kontol edilmeden direk döküm mü yapıyordunuz? çok emin olmamakla beraber bildiğim kadarıyla şantiyeye gelen her mikserin kontrol edilmesi gerekiyor…

bilgiler ve resimler çok güzel .teşekkürler
başarılar…

[QUOTE=engineer_bil;39251]bilgiler çok yararlı oldu, kendimi şantiyede hissettim:) teşekkürler…
yalnız bir şey aklıma takıldı. demişsiniz ki “katkı maddesi fazla kaçırılınca…” . bu konuda bir sorum var. beton şantiyeye geldiğinde kontol edilmeden direk döküm mü yapıyordunuz? çok emin olmamakla beraber bildiğim kadarıyla şantiyeye gelen her mikserin kontrol edilmesi gerekiyor…[/QUOTE]

Bir,iki kontrol edersin beton güzel geliyor tamam dersin işe devam edersin zaten 15 dk da 1 beton sarılıp gönderiliyor şantiyeye en son mikserin böyle olacağını nerden bilebiliriz, diyeceksin şimdi 2dk lık deneyi yapamadınız mı doğrudur ama yani hergün 20 mikser beton döküyorsun aynı firma ile, bunuda göreceğimiz varmış ne yapalım tecrübe …:slight_smile:

Gelişen teknolojiyle alakalı faydalı bilgiler…

eline sağlık benim böyle bir proje ödevim var çok yararlı oldu

katkı maddesinin prizi geciktirdiğini ve normal sartlarda priz alan betonun daha geç alacagını kalfa o dusunemez dersek bi şantiye şefinin uyarması gerekirdi diye dusunuyorum.kalıbı okadar sokmeden de betonun priz alıp almadıgını kontrol edilebilirdi.bence bu bir işcilik hatasıı ya da deneyimsizlik… ama verdiğin bilgiler ve resimler için tesekkur ederim…ellerine saglık

kalıbın orda bir gün daha kalması demek, tünel ekibinin o kalıbı sökmemesi yani 10 işcinin(bizim şantiyede bu işi 10 kişi yapıyor) yatması yani taşeronun 10 yövmiyeyi cebinden ödemesi demek. Böyle birşey söz konusu değildir. Uygulamada böyle bir şeyi uygulatmak hiçte kolay değildir…

teşeküürler arkadaşım bende inşaat müh. öğrencisiyim tünel kalıbı öğrenmek istiyorum acaba nasıl öğrenebilrim neler yapmam gerkeo bi şantiyede bu işle ilgili çalışabilmem içi acaba şimdiden teşekkür ederim

Beton’un içine hazır beton firması tarafından katkının fazla konulduğunu kontrol etmenin bir yolu olduğunu sanmıyorum. Slump deneyi ile katkının fazlalığı anlaşılamaz. Ancak betonun prizinin gecikmesi ile katkının fazla olduğu belli olur. Betonun kıvamına göre slump (çökme) değerleri belli toleranslar arasındadır Sabit tek değer değildir yani. (Kıvam değeri beton irsaliyesinde K2, K3,K4 gibi değerler olarak yazar)

[LEFT]Beton Kıvamları ve Çökme değerleri
SINIF KIVAM ÇÖKME
K1 Kuru 0-4 cm
K2 Plastik 5-9 cm
K3 Akıcı 10-15 cm
K4 Çok Akıcı >16 cm[/LEFT]

emeğine sağlık kardeş iyi çalışmalar…

pencere kalıbının alt kısımlarının boş kalması,ilk bakışta pencere kalıbı ile yan duvar kalıpları arasında kalan havanın sıkışmasından kaynaklanıyor bence.Beton ,pencere kalıbının yanlarından dökülmeye başladığında pencere kalıbının orta kısımlarına serbest olarak yayılır.Bu kısımlarındaki beton seviyesi yanlardan devamlı alçaktadır.Dolayısı ile beton seviyesi pencere kalıbının yan kısımlarına geldiğinde alt kısımdaki hava hapsolur ve orada sıkışır.Bu havayı boşaltmak sorunu çözer.Burada kalan havayı boşaltmak için pencere kalıbının alt kısımına birkaç küçük hava deliği açmak gerekir.

kardeş ben bu sene gölbaşı tokide staj yapıyordum ama geçrdiğim bi kalp krizinden sonra stajı tamamlayamayacağım. onun için sen bu yaptığın stajın defterini bana göndersen de ben bu stajı naylon yapsam olur mu

Staj defterini teslim edeli 2 yıl oldu. Teslim etmeden önce fotokopisini çektirmemiştim. Malasef bu konuda yardımcı olamayacağım.

Staja başlamadan önce ben de bu konu ile ilgili hiç bir bilgiye sahip değildim. Eğer çevrende tünel kalıbı ile ilgili bir inşaat varsa, inşaatı yapanlardan rica edip onlara katılarak öğrenebileceğini düşünüyorum. Üniversitede malasef tünel kalıp ile ilgili bir ders veya ders içinde bir konu yok. Tecrübe üniversite dışında.

Teşekkür ederim.Gerçekten iyi oldu projeyi çizipte gerçekte nasıl bişey olduğunu görmek daha iyi oluyomuş :smiley:

Emeğine sağlık çok bilgilendirici olmuş…