Ticari Paket Yazılımların Farklı Sonuçları

Statik-Betonarme Tasarım için Türkiye de Kullanılan Ticari Paket Yazılımların Farklı Sonuçları

Prof. Dr. Adnan KUYUCULAR* İnş. Yük. Müh. Ömer Ömür KANDAK **

Betonarme karkas yapı tasarımı için Türkiyede en çok kullanılan üç yazılım ile, tasarlanan 6 farklı çok basit yapının sonuçları karşılaştırılmıştır ( İdestatik V5.493, Probina V14-sp2 ve Sta4cad V12 versiyonları ile ). Bir YL tez çalışması kapsamında, yazılım kaynaklı farklılıklar hiç de küçük çıkmamıştır. Toplam yapı ağırlığı gibi ilk değerlerin farkı, nisbeten küçüktür. Fakat özellikle perde modellerinin ve yük aktarım kabullerinin farklılığı, çok katlı, planda verev ( non ortogonal ) ve düzensiz yapılar için, sonraki değerleri ( deplasmanları, momentleri vb. ) çok farklı kılmaktadır. Bu yüzden farklı yazılımlar, aynı yapıya ait bazı önemli kararları da farklı alabilmektedir. Donatı metrajındaki farklılıklar, kirişsiz radye temel durumunda çok daha belirgindir ( radye temel sonlu eleman modellerinin çok farklı olmasından ötürü ).
Kullanımı zorunlu olan bu tasarım yazılımlarının nihai çıktıları arasındaki aşırı bir farkın olmaması da artık şarttır. Fakat SAP 2000 gibi bir yazılım kullanılsa bile, mevcut farkları yorumlamak ( hatalı yazılımın / versiyonun ayıklanması ) çok zordur. Bu açmazdan ötürü, birçok çözümleme - betonarme tasarım işi, bugün artık bir tür bilgisayar oyununa ( mühendis de gözleri bağlı bir operatöre ) dönüşmüştür. Çünkü her yazılımın modelleme - kodlama kabulleri, referansı ( danışmanı ), örnek çözdüğü test problemi, vb. hep kendine aittir.
Yönetmeliğe aykırı tasarımların uyarı raporlarının, ‘gözden kaçırılması’ ve çizimlerin yazıcıdan - çiziciden alınabilmesi hiç de zor değildir. Denetimi çok zor olan böyle bir yazılımın, kötüye kullanımı bu kadar kolay olmamalıdır. Statik betonarme tasarım yazılımlarının / versiyonların, periyodik olarak, belli tip-ortak tasarımlar için denenmesi – karşılaştırılması, teknik bir üst kurula bırakılmalıdır.

Yapılan çalışmayı buradan indirebilirsiniz.

http://rapidshare.de/files/38881459/idestatik-probina-sta4cad_karsilastirmasi.pdf.html

  • Prof. Dr. Pamukkale Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Kınıklı - DENİZLİ
    ** İnşaat Yüksek Mühendisi, Ömür Mühendislik, Milas – MUĞLA

Böyle bir teknik kurulda yazılım firmaları , üniversitelerin yapı statiği ve betonarme anabilimdalı hocaları , afet işleri yetkilisi , IMO yetkilileri , vs olmalıdır. Bu kurul kabul görmüş bir yazılımla örneğin etabs veya sap2000 ile bir kaç projeyi , modelleme esasları ve gerekçelerini ayrıntılandırarak çözer . Diğer programlar modal peryotlarını , responce spectrum sonuçlarını , deplasman ve uç kuvvetlerini bu şablonla karşılaştırılar . Bu aşama geçildikten sonra deprem yönetmeliği kontrolleri her program için elle kontrol edilir. En sonunda betonarme kesit tasarımları yine elle kontrol edilebilir.

Yapılan çalışmayı buradan indirebilirsiniz.

Statik-Betonarme Tasarım için Türkiye de Kullanılan Ticari Paket Yazılımların Farklı Sonuçları

http://rapidshare.de/files/38879407/idestatik-probina-sta4cad_karsilastirmasi.pdf.html

Adnan hoca gerçekten betonarme konusunda uzman olmuş bir insandır.Betonarme derslerini bizler ondan alırken bizi baya yormuştur.Ama bilgi olarak bizi çok iyi donattığı kanısındayım.Böyle bir çalışma yaptıysa mutlaka bir bildiği vardır…

Adnan hocanın seminerine gittim.Programların birbiriyle olan tutarsızlığnı anlattı.kendi yaptığı bi projeyi gösterdi.ama hoca kendisi de gitmiş binayı idede çözmüş.madem programlar hatalı git o zaman sap200 de çöz.Çözdüğü projede de 20 m açıklıklı kirişin üstüne iki tane kolon oturmuş.hocaya bakarsan ben binaya perde koydum deperm yönetmeliğinin dışına çıktım diyor.sadece kendi reklamını yapmaya çalışıyor.

Arkadaşlar lütfen çok rica ediyorum. Bu başlık altında polemik yaratacak mesajlar yerine , programların bu farklılıklarının nedenlerini ve tezde belirtilen teknik üst kurulun çalışma tekniği ile ilgili görüş belirtiniz.

Sayın utku lütfen hocalarımız hakkında bu şekilde konuşmayın!Sonuçta bir bildiğiniz var ise onu hoca ile bir tartışma ortamı yaratarak kendisi ile konuşun.Bu insanlar bizleri yetiştirdi.Hocamız artık profesör olmuş.Pamukkale üniversitesinde şuan idecad kullanılmakta.Siz sap 2000 ile çözünüz ve çözümü hocaya yollayınız!Hocanın reklam yapmaya ihtiyacı yok.Sonuçta bundan bir çıkarının olmadığını düşünüyorum.Kendisini yakınen tanıyorum.Az emeği geçmedi.Lütfen bildiklerinizi daha iyi bir üslup ile anlatırsanız seviniriz.Çalışmalarınızda başarılar dilerim…:slight_smile:

Bu tartışmayı yöneticiler daha göz önüne alırlarsa daha fazla ilgi görebilir.

Konu sabitlenmiştir. Burada en üstteki konulardan birisidir. Farklı yerlerde açıp buraya yönlendirdiğiniz konuları siliyorum. Bir başlık altında olursa konu dağılmamış olur. Ayrıca sadece IdeCad veya Sap2000 ile alakalı olmadığından genel bir başlık olsun diye konunuzu buraya taşımıştım.
Anlayış göstereceğinizi umarım. Teşekkürler

Dikkatli olalım arkadaşlar… Aramızda o 20 metrelik kirişin üzerine oturan kolonların mesnet teşkil ettiği çelik tonoz çatıyı çözmüş olan arkadaşlar olabilir. Ve bu arkadaş o kolonların 20 metrelik kirişe verdiği momentin 4tm, kesmesinin de 8,5 t mertebesinde olduğunu da biliyor olabilir… (ki deprem yönetmeliği kirişlerin üzerine (yüklerinin 1,5 kat arttırılması koşuluyla) kolon koyulmasına izin veriyor.) Hatta bu arkadaş o kirişin 16 metrelik, iki tarafında kendi eksenine paralel perdelere oturan 170 cm derinliğinde bir kiriş olduğunu da biliyor olabilir. Maazallah polemiğe fln gireriz…

Hatta bu arkadaş daha da abartıp, Adnan hocanın oğlu da olabilir… Aman diyim dikkat… (sanırım yeterince belli ettim… :):D:))

sonra yerinde yapılan imaltta kirişin üstüne oturan kolon bir alt kolona göre çap yapmış olabilir.olurda olur