Temel Görüntüleri

Aksları doğrusal olmayan sürekli (şerit) temel

Beton dökülürken su bulunursa karışım oranları değişebilir

Birleşik temelde donatı

Duvar altı temeli

Duvar altı temeli kalıp ve donatı

Düz radye temel donatı

Düzenli sürekli temeller

Düzenli temel kirişleri

Farklı temel çeşidinin kullanıldığı temel sistemi

Karma sistem temel_1
http://img530.imageshack.us/img530/5269/10jh2.jpg
Karma sistem temel_2

Kırıklı sürekli temel kirişi

Resimler güncellenmiştir

teşekkürler emeğin için

gercekten emek verilmiş…cok saol bu degerli resimler için

çok sağol güzel akıld kalıcı bide derin temeller hkkında bilgi verirseniz seviniriz yanlız o aksları doğru olmayan temelin deprem hareketi esnasında nasıl bir zorlam altına gireceğini pek kestiremedim çok değişik bişey

resimler için çok teşekkür ederim.hazırlayan arkadaşın ellerine sağlık

cok tesekkürler,eline sağlık

dostum tşkler

en üstteki resimde temelin etrafını kapsayan perdenin özel bi ismi varmı acaba simdiden çook sagolun

benim bildiğimkadarıyla onun basit bir ismi var. eğer perde istinat duvarı gibi çalışıyorsa yani bodrum perdesi yada temel dolgusu için yapılmışsa buna perde duvar diyoruz.

yapım işinde tecrübeli arkadaşlara bir kaç sorum var
proje çizerken beni düşündüren bir noktayı arkadaş iki ayrı resimde vermiş. x-y doğrultusunda değilde bellibir açıyla mütemadi temel yapmak. hem işçilik açısından hem demir döşenmesi ve sonrasında beton dökümünün zorluğu hemde temelin çalışması açısından doğru bulmuyorum. öte yandan kolonları temelle bağlarken kolondan kolana bağlamak en sağlıklısı ama bundada bahsettiğim sakıncalı durumlar oluşuyor. bunları oluşturmamanın tekyoluda kolandan gelen mütemadi temeli kolona değilde başka bir mütemedi temele bağlamak

ayrıca aklıma takılan başka bir durumda resimlerde gördüğüm temel derinliği. binanın yüksekliğiyle doğru orantılı olarak artması gereken ve temel üst kotunun min dontesirinin altında olmasını sağlıyacak bazı sınırlamalar var. bu veriler sayısal olarak aklımda değil. ama yönetmeliklerdeki derinliğe uyulduğu zamanda özellikle bodrumsuz yapılarda dolgu nedeniyle kısa kolon davranışı görülebilr . bunu önlemek için normal kota geldiğimiz zaman bütün kolonları her iki yönden bağlıyorz ama bunu yapmak ne kadar sağlıklı bilmiyorum.

bahsettiğim konularda daha sağlıklı bir çözüm önerisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim

Benİmde En BÜyÜk Sikintim O BahsettİĞİnİz Bodrumsuz Bİnalarin Temellerİ.ÇÜnkÜ Bazi Zemİnlerde SaĞlam Tabakanin Bulumasi 1 Metreyİ GeÇebİlİyor Ve Sİz Bu Kismi Perde Duvarla GeÇmek Zorunda Kalabİlİyorsunuz.zaten Zemİn Katiniz DÜkkan Ve Kat YÜkseklİĞİ En Az 3.5 Metre Ve Bİrde Temelİnİz Derİnden BaŞliyor Ve Zemİn Kattakİ Kolonlar 4.5 Metreyİ GeÇİyor.zemİn Kat Tretuar Sevİyesİnde İster İstemez Su Basman Hatillari BaĞladiĞiniz Zaman Kisa Kolon Durumu Ortaya Çikiyor.dolayisi İle Buna Bİr ÇÖzÜm Bulamiyoruz.İŞİn Daha KÖtÜsÜ Kanalİzasyon OlmadiĞindan Dolayi Bazen Temelİn Hemen Üzerİnde OluŞan Perde Duvarlarin Bİr Kismi Foseptİk Çukuru Olmak Zorunda Yanİ Zor Bİr Durum.buna Çare Yoktur Herhalde…

teşekkürler herşey için. devamını bekliyoruzzzzzz…

harika bi çalışma gerçekten bi çok kişinin yıllarca kazandığı sahado belki nadiren görebilceğimiz konular teşekkürler

hocam sağol çok emek vermişin

çok teşekkür ederim…Bitirme tezi için çok faydalı olacak resimlerin…güzel olmuş.

sağol kardeşşş

güzel çalışma olmuş çok faydalı…

emegıne saglık allah razı olsun çok hoş olmuş

Eyvallah Çok SaĞol

eline sağlık kirişli radye temeli de unutma
çok kullanılırr

kuyu temel hakkında bilgisi olan arakadaşlar bilgi verirlerse çok sevinirim…