TBM-Tunnel Boring Machine-Tünel Açma Makineleri

[flash]http://video.google.com/googleplayer.swf?docId=3688901765762560505&hl=en[/flash]

Google video sitesi üzerinden izlemek için
http://video.google.com/videoplay?docid=3688901765762560505&hl=en

Bilgisayarınıza indirmek için
[u]http://www.hemenpaylas.com/download/1597786/tbm-proje.wmv.html[/u]

ya ben bunu kaydetmek istiyorum nasıl olcak hemen paylaştan inmiyor :frowning:

Şu anda Türkiyede 15 adete yakın TBM çalışmaktadır. Bunların çoğu İstanbuldadır. Ayrıca Ankara ve Bursa da da TBM çalışmları devam etmektedir.

TBM ile her konuda yardımcı olabilirim. Bilgi isteyen varsa benle irtiba geçsin

Sn. Savaşaktaş,

Kumlu veya kumlu-sulu katmanlarda tünel açma işini nasıl yapıyorsunuz aldığınız ilave önlemler nelerdir.

Teşekkürler.

İlk olarak jeolojik etüdlerin çok iyi yapılması ve buna göre TBM seçilmesi gerekmekte. TBM seçimi yapılarken alınacak bir çok önlem olabilir . Mesele aynaya prob drill yapabilecek ve yapılan prob drill ile umbrella arch oluşturabilecek bir TBM seçilebilir. TBM basınçlı modda çalıştırılabilir. Ayrıca br çok değişik kimyasal maddeler kullanılabilir.

Sonuç olarak jeolojik etütlerin çok iyi yapılması gerekmektedir.

slm ii gec. bana tbm ile ilgili resim ve resimde ne anlatıyor bu şekilde bir bilgi verirmisin. yazı olarak gönderirmisin. şimdiden tesekkür ederim

TBM’lerin çalışma prensiplerini anlatan bir video.

Şu anda Bursa Uluabat Kuvvet Tünelinde çalışan 5.05 mt çaplı TBM’in 2 adet fotosunu ekliyorum

selamlar savas bey maden mühendisi son sınıf ögrencisiyim rapor konum olan tbm hakkında bilginizden mümkünse yararlanmak istiyorum tbm makinelerinin ortalama maliyetleri nedir ne kadar sürede kurulabiliyorlar ortalama günlük ilerleme hızları zemininde yapısına göre ortalama nedir yüksel grup un yeraltı metro inşaasında staj yaptım ve bu işi gerçekten cok sevdim bu dalda ilerlemek istiyorum sizce bilmem gereken programlar veya almam gereken sertifikalar nelerdir bir öneriniz varmı şimdiden ilginize teşekkür ederim

Oguzhan Bey TBM lerin maliyetleri ile ilgili olarak çok net bir rakam vermek biraz zor. ilk olarak kullanılacak tbm’in tipi önemli. yani kazı yapılacak olan zemine göre ayrıca tünelin karakteristiklerine göre bir çok faktör fiyata etki eder . Örneğin open shield bir makine ile epb bir tbm arsında büyük bir fiyat farkı vardır. Ayrıca bu tbm lerin işletme maliyetleri de farklıdır.

Ama genel bir fikir vermek gerekirse 1-2 milyon euro * çap gibi diyebiliriz. Örneğin 8 metre çapında bir tbm için fiyat 8 ile 16 milyon euro arası değişir.

Tbm ile tünel teknolojisi Türkiye de geleceği parlak bir dal. Yabancı dil şart çünkü üretici firmalar almanya, amerika ve kanada üzerinde yoğunlaşmış durumda.

Kullanılacak programlar konusuna klasik mühendislik programları gerekli. Ama işin tünel tasarım kısımı ile ilgilenmek istiyorsan plaxis gibi programları bilmek gerekli.

Yardımcı olabileceğim başka bir konu varsa bana direkt olarak mail de atabilirsin

merhabalar, ben videoyu indiremedim. yardım ederseniz memnun olurum, teşekkürler

Savas Bey Ankara keciören metrosuna gelmişmiydiniz ziyarete belki tanışmışızdır.

Keciören metro ya gelmedim. Ama Okan Bey ve Murtaza Bey ile tanışıyorum.

Nationalda İzlemiştim…

Malezyada Toprak Sahipleri Toprak ustu gibi toprak altınında sahibi oluyor.Tuneli yaparken Kamulatırma imkansız oldugu için mevcut Devlet yolunun altından Hattı gecirmeyi uygun bulmuslardı…

İşin kotu tarafı Malezyanin Toprak Yapısı Ve zemini cok ama cok kotu olması nedeni ile kafalardas kuskular uyandırıyordu…

Ama TBM bu işin ustunden buyuk bir ustalıkla geldi…Resmen izlerken buyulenmiş ve içimden keske bende o proje olsam dusuncesini gecirmiştim…

[quote=fican;62550]Sn. Savaşaktaş,

Kumlu veya kumlu-sulu katmanlarda tünel açma işini nasıl yapıyorsunuz aldığınız ilave önlemler nelerdir.

Teşekkürler.[/quote]

Konuyla alaksız olacak ama ;

Turkiyede hala maliyetten kaynaklanıyor sanırım ama TBM bir cok projede yer bulmuyor…
Atıyorum İzmir Metrosu Hafi raylı sistemlerinde TBM kullanılabilirdi Ancak Guzelyalı etabı Beko ile kazıldı…

Karsıyaka tuneli ise Ac-Kapa Fore Kazık sistemi ile tamamlandı…

Ki Zemin İzmirde cok berbat durumdadır.Tabii Zeminden merkezlerde 1.5 m asagısında suyla karsılasırsınız.Bence İzmirde Raylı Sistem Tunelleri TBM ile yapılmalıydı…

arkadaşlar bu makineyi öğrenmek için mutlaka çalışmak lazım fakat tecrübe noktasında sürekli bir tezat bulunuyor, yani tecrübeli mühendis aranıyor, siz bu işe başlarken böyle bir şart sizde de aranmışmıydı ? merak ettim :slight_smile:

Tecrübeli mühendis istenmesi her inşaat işinde de olduğu gibi TBM işinde de istenmesi normal .Ama dediğin gibi bu işi kimse üniversiteden mezun olduğu gibi öğrenemiyor.Biz Bursa da bunu 4 yeni mezun arkadaşı TBM’in montajı başlarken işe alarak aştık. Bu şekilde daha kolay adapte olabiliyorlar.

Ben o makinanın operatörüyüm , bursadan bir arkadas gelmişti tanışmıştık onunla

savas bey merhaba. sanırım sız baltalımanından bursaya gecen savas beysınız degılmı. tınsadan?