Tasarım Spektrumunda aklıma takılan bir soru

Bugün, kontrol ettiğim bir statik hesapta çözülen yapının periyodu T=0,65 sn Zemin sınıfı Z3
Z3 zemin sınıfına göre Ta=0,15 Tb=0,6

yani bizim yapı periyodu Ta ve Tb arasında değil spektrum grafiğini göz önüne getirirsek T=0,65sn lik yapı periyodu grafiğin parabolik kısmında Tb yi geçmiş durumda?
Ancak şunu biliyorum, Yapı periyodu Ta ve Tb arasında olup ve Deprem esnasında kiriş uçlarında hasar oluşması istenmekle birlikte kiriş uçlarında oluşan hasar Yapı periyodunu büyüterek Tb yi geçmeli ve parabolik kısıma gelmeli ve bu şekilde ivmenin azalması sağlanmalı.

aklıma takılan soruyu soruyorum şimdi :smiley:

genel olarak tasarım yapılırken yapı periyodunun kesinlikle Ta ve Tb arasında olmalı mı? Tb den büyük olması daha mı iyi daha mı kötü çünkü Tb den büyük olması en ufak bir sarsıntıda bile binanın hasar görerek periyodunu büyütmesi anlamına gelmiyor mu? yapı periyodunun Tb den büyük olması engellenmeli mi yada ne gibi sonuçlar doğurur.

bu soruları imar müdürlüğünde yapı ruhsatı için onaylanacak bir statik için soruyorum? Yardımcı olursanız sevinirim

iyi günler

T > Tb olduğundan hesaplanacak olan S(T) değeri deprem yönetmeliği denklem 2.2 den S(T)=2.5x(Tb/T)0.8 ile hesaplanacaktır. Burada S(T) nin alabileceği max değer 2.5 dir. sizin binanız için verilen değere göre 2.5 tan küçük bir değer olacak ve katsayı çarpan olduğu için haliyle deprem yükleri daha az çıkacaktır. Yanlız burada sizin müdahele edeceğiniz bir nokta yok. Neticede hesaplanan bir doğal peryot var ve yönetmelikte mevcut formüle göre hesaplanan A(T) var, Bunların sonuncunda da hesaplanan deprem yükleri… Sonuç itibariyle hesaplanan değerler doğruysa ki paket programlar bunu gayet iyi yapıyor sıkıntı yoktur.

[QUOTE=kanibal aşiret;105700]Bugün, kontrol ettiğim bir statik hesapta çözülen yapının periyodu T=0,65 sn Zemin sınıfı Z3
Z3 zemin sınıfına göre Ta=0,15 Tb=0,6

yani bizim yapı periyodu Ta ve Tb arasında değil spektrum grafiğini göz önüne getirirsek T=0,65sn lik yapı periyodu grafiğin parabolik kısmında Tb yi geçmiş durumda?
Ancak şunu biliyorum, Yapı periyodu Ta ve Tb arasında olup ve Deprem esnasında kiriş uçlarında hasar oluşması istenmekle birlikte kiriş uçlarında oluşan hasar Yapı periyodunu büyüterek Tb yi geçmeli ve parabolik kısıma gelmeli ve bu şekilde ivmenin azalması sağlanmalı.

aklıma takılan soruyu soruyorum şimdi :smiley:

genel olarak tasarım yapılırken yapı periyodunun kesinlikle Ta ve Tb arasında olmalı mı? Tb den büyük olması daha mı iyi daha mı kötü çünkü Tb den büyük olması en ufak bir sarsıntıda bile binanın hasar görerek periyodunu büyütmesi anlamına gelmiyor mu? yapı periyodunun Tb den büyük olması engellenmeli mi yada ne gibi sonuçlar doğurur.

bu soruları imar müdürlüğünde yapı ruhsatı için onaylanacak bir statik için soruyorum? Yardımcı olursanız sevinirim

iyi günler[/QUOTE]

MERHABA

Öncelikle yapı periyodunun TA VE TB değerleri arasında kalmaması idealidir.Örneğinizde 0.15 -0.60 sn zemin hakim periyotları dolayısıyle binanızın periyoduda 0.15 ile 0.60 sn arasında ise zemin periyodu ile binanınızın periyodu çakışacak ve rezonans dediğimiz şey oluşacak deprem buyumesi olacaktır.Dolayısıyle binanızın periyodunun ya 0.15 sn den düşük olması yada 0.60 sn den buyuk olması idealdir.Ancak bina periyodunuz 0.15 ile 0.60 arasında bile kalsa hesap yapmanız mümkündür.Ancak bu durumda dpektrım egrinizdeki S(T)2.5 alınacak ve binanıza gelen deprem kuvvetleri artacaktır.0.15 ve 0.60 saniye arasında bile kalsa yapınızı dizayn etmenizi engelleyici bir madde yoktur.Ypınıza gelen deprem kuvvetlerinin ne kadar az olmasını isterseniz bu değerlerden o kadar uzak olmanız gerekir.TDY2007 s(t)-pERİYOD GRAFİĞİNİ İNCELEDİĞİNİZDE SADECE ZEMİN HAKİM PERİYOTLARI ARASINDA KALAN KISIMLARDA S(T) NİN 2.5 olduğunu görürseünüz.Bunun dışında olan kısımlarda sıfır doğru yaklaşır ve dolayısıyle yapıya gelen deprem kuvvetiniz azalır.
Yapının periyodune olursa olsun hata olmaz.Sadece yapı periyodu binaya gelen deprem kuvvetinin değerini artırır yada azaltır.Eğer yapınıza daha küçük deprem kuvveti etkitmek isterseniz bu periyot aralarından uzak durmanız(durabilirseniz) gerekmekte.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR