Subasman İçin Bilgi Lütfen.

Merhaba,ben de bahçemizin içinde tek katlı bir ev yaptırma arefesindeyim.Muhtemelen bu sayfalarda sizlerin bilgi ve yorumlarına oldukça ihtiyacım olacaktır.

Sözkonusu ev bahçe içerisinde iki göz bodrumu olan tek katlı bir yapı olacaktır (100 m2 ).

Danışmak istediğim mevzular şimdilik şudur ki;

*Kalıp ustaları yevmiye ile mi çalışır yoksa yapılacak iş üzerinden kaba fiyat mı verirler ?

*Bu özelliklerdeki bir subasman kaç işçiyle kaç günde biter yaklaşık?

*Subasman yapılırken kullanılan demir,tek tip midir yoksa farklı farklı demirler mi kullanılır? (demirin birim fiyatı nedir acaba?)

NOT:Bu yapının ruhsatı yok (belediye sınırları dışındayım) ancak projesi var.

Ayrıca belirtmek isterim ki projeyi çizen mühendis şu an yurtdışında olduğu için kendisine danışamıyorum ve haziran sonuna kadar kafamdaki sorulara cevap bulmaya çalışıyorum,haziran sonunda kazmayı vurmayı planlıyorum.

[QUOTE=htk;101911]Merhaba,ben de bahçemizin içinde tek katlı bir ev yaptırma arefesindeyim.Muhtemelen bu sayfalarda sizlerin bilgi ve yorumlarına oldukça ihtiyacım olacaktır.

Sözkonusu ev bahçe içerisinde iki göz bodrumu olan tek katlı bir yapı olacaktır (100 m2 ).

Danışmak istediğim mevzular şimdilik şudur ki;

*Kalıp ustaları yevmiye ile mi çalışır yoksa yapılacak iş üzerinden kaba fiyat mı verirler ?

*Bu özelliklerdeki bir subasman kaç işçiyle kaç günde biter yaklaşık?

*Subasman yapılırken kullanılan demir,tek tip midir yoksa farklı farklı demirler mi kullanılır? (demirin birim fiyatı nedir acaba?)

NOT:Bu yapının ruhsatı yok (belediye sınırları dışındayım) ancak projesi var.

Ayrıca belirtmek isterim ki projeyi çizen mühendis şu an yurtdışında olduğu için kendisine danışamıyorum ve haziran sonuna kadar kafamdaki sorulara cevap bulmaya çalışıyorum,haziran sonunda kazmayı vurmayı planlıyorum.[/QUOTE]

*Kalıp işçiliği için yevmiye değil de işin tamamına göre fiyat alın.
*İşçi sayısına bağlı 1 günde de biter 10 günde de. İşin bitişi sizin anlaşacağınız kalıpçının eleman sayısına ve iş yapma şekline göre değişir. Götürü anlaşırsanız işin süresi kısalır.
*Elinizde proje varsa mutlaka demiri betonu bellidir. Tabi betonarme proje ise. Demirin fiyatını tam bilemiyorum.
m2 si az olduğu için yapı denetime girmez. Ancak süprizle karşılaşmamak için bağlı bulunduğunuz belediyeye sormanız en doğru olanı.

[QUOTE=yengineery;101917]*Kalıp işçiliği için yevmiye değil de işin tamamına göre fiyat alın.
*İşçi sayısına bağlı 1 günde de biter 10 günde de. İşin bitişi sizin anlaşacağınız kalıpçının eleman sayısına ve iş yapma şekline göre değişir. Götürü anlaşırsanız işin süresi kısalır.
*Elinizde proje varsa mutlaka demiri betonu bellidir. Tabi betonarme proje ise. Demirin fiyatını tam bilemiyorum.
m2 si az olduğu için yapı denetime girmez. Ancak süprizle karşılaşmamak için bağlı bulunduğunuz belediyeye sormanız en doğru olanı.[/QUOTE]

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

**Sanırım,yevmiye usulü çalışmalarda işi uzatarak ücreti artırma olayından zarar görmemem için böyle dediniz.(aklıma gelmişti ancak bir bilene sormak istedim)

mesajımda da dediğim gibi haziran sonunda kazmayı vuracam inşallah.dolayısıyla belediyeyle görüşmelerim de piyasa araştırmalarım da o tarihlerde olacak,nasip olursa edindiğim bilgileri ve izlenimleri burada sizlerle konuşmak ve paylaşmak istiyorum.

Bir şey daha sorayım,geçenlerde bir apartman inşaatının kalıbını atarlarken gördüm de eskiden kalıp demirleri inşaat önündeki tezgahlarda kesilir ve bükülürdü ama bu inşaatınki traktör römorkunda hazır bükülmüş şekilde geldi,adamlar bunları birbirine bağlayıp kalıpları çakıp çıktılar. acaba bu demirler artık böyle de mi satılabiliyor ???

“Götürü anlaşırsanız işin süresi kısalır”
Sanırım sektörle alakalı bir söylem ,tam olarak anlamı nedir ?

“Götürüden” kasıt , yapılacak olan iş kalemlerinin tamamının ne kadara yapılacağıdır.Burada ki amaç işleri parça parça etmeden tamamını bir elden yapıp en kısa sürede bitirmektir.