Staad Pro 2006 ile ilgili sorularınızı bu başlık altında sorunuz...

Değerli üyeler. StaadPro ile ilgili sorularınızı lütfen bu başlık altında sorunuz. Fazla’dan başlık açarak görüntü kirliliğine lütfen neden olmayın.
Değerli görüş ve paylaşımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederiz.

Saygılarımızla.

İnşaat Forumu

programı öğrenmek istiyorum fakat elimde demosunun dışında herhangi bir dokuman yok.elinde staadproyla ilgili bi dokuman olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Öncelikle site yönetici arkadaşlarıma bu bölümü açmaları dolayısıyla buradan teşekkür etmek istiyorum.

Soru-cevap şeklinde daha fazla birbirimize yardımcı olabiliriz kanısındayım ki programı ben de yeni (3 ay kadar) satın aldım.Ücretli olan kurs ile daha fazla öğrenmeye çalışıyorum.
Tüm arkadaşlara yardımcı olması amacıyla Türkiye dağıtıcısı olan firmanın ve yurtdışı firmanın adreslerini aşağıda veriyorum.Bu sitelerde eğitim filmleri ve yardımcı kaynaklar bulunmaktadır.
Yardımcı olması umuduyla.
Herkese iyi çalışmalar dilerim.

http://www.reiworld.com/support/pro/FAQS.asp

selam arkadaşlar.

ben şu sıralar çalıştığım şirkete sap2000 aldırmak üzereyim.
ama geçen okuduğumda staadpro’nun dünyada en çok kullanılan program olduğunu öğrendim. Açıkçası sap 2000 den daha kolaymıdır, daha kullanışlımıdır,yada daha avantajlımıdır bilmiyorum . Şu an tereddüt içindeyim .
bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatırsanız sevinirim. acil lazım…!

selam.staad pro dan xsteel’e bir projeyi nasıl aktarabilirim,netür ayarlar yapmam gerekir,konu hakkında yardımal abilirmiyim teşekkürler.

staad pro dan, xsteele dosya aktarmasını bilen yokmu,mühendis abilerden yardım isteriz.

staad proda analiz yaptıktan sonra çıktı inceleme moduna geçemiyorum, ne yapmam gerekir.teşekkürler

Bence insanların soru sorması için öncelikle programı bilen kişilerin bazı paylaşımlarda bulunması gerekir.Örneğin basit bir betonarme yapının ilgili programda TDY-2007’e göre nasıl çözüldüğünü gösteren bir paylaşımda bulunulması gerekir.Benim asıl sorum mesela push-over analizi nasıl yapılır bu programda gibi ,bu gibi sorulara sadece cevapla değil paylaşımlarla cevap verilirse daha faydalı olur kanaatindeyim(Çünkü forum yerli programlar dışında SAP2000 etrafında dönüyor gibi geliyor bana bunun değişmesi için birşeyler yapılması lazım).

Programı kullanan çok az kişi var. Bende isterdim bu program hakkında soru sorulsun aktif olsun ama kimse kullanmıyor. Benko ya mail atmıştım aylar önce daha cevap yazmadılar. Türkiye’ye getiren firma bile programı konusunda yardımcı olmuyor. 8 bin dolar ile 12 bin dolar olarak iki sürümü var (gerçi şu an kampanyalı olduğundan düşük epey), kim neye güvenip alsın bu programı? Daha tam anlamıyla bu programın ne işe yaradığını bilmeyen sayısız mühendis, adını duymayan sayısız mühendis vardır. Bu onların eksiği mi, bence değil.

sayın site yöneticileri ve/veya b konu ile ilgili arkadaşlar ben makina mühendisiyim ve çelik onstrüksiyon vb kazn imalatları imalatları yapıyorum . önceki gün bir proje teklifi ile karşılaştım ve internet de ararken bu forum sitesine rastladım bana yardımcı olabilirmisiniz
sorum şu ;
75 mt yüksekliğinde bir direk ( TV anten kulesi ) yapmam konusunda bir talep geldi ve ben de SAP 540 diye bir program ile karşılaştım bunu veya bu iş ile ilgili bir paket programı nasıl bulabilirim
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
saygılarımla

Ekte 1-2 saatte deneme amaçlı yaptığım gayet uyduruk bir bina var.

Yanlış oryantasyon olmasından korktuğumdan kolon local axislerin bütününü kontrol etmem gerekiyor. Ancak programda böyle bir menü bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekteki projenizde 30x30 kolonlar ve 20 cm kalınlığında plaklardan oluşan bina yapı modeli var.Burada kontrol etmek istediğiniz şeyi tam anlayamadım.
Ancak tüm kolonların local akslarını görmek için
mouse ile sağ tıklayıp labels seçip çıkan pencerede labels altında beam orientation (O) tıklandığında elemanların local akslarının görünüşü açılır.
Buradan yönlerinin aynı olup olmadığına bakabilirsin.

Ektekini local axisleri sormak için değil de bu programla böyle birşey tarifledim bir de siz bakın düşüncesiyle yollamıştım.
Bunun yanısıra local axis problemimi hallettim teşekkür ederim.

Şimdi sanırım daha güzel bir sorum olacak. Staad nin bize sunduğu “foundation plate” mesnetlemesiyle ilgili problemim oldu.
Şöyle ki o "foundation plate olayını Y yönünde tutup(Only Y değil) 2500t/m2 yatak katsayısı girdiğim zaman, Deprem , Ölü ve Hareketli yük envelopeu sonucunda 3. kat nodlarımda 20m deplesman çıkıyor.
Hatanın temelde oldugunu tahmin edip her yere fix support koydugumda 2-3 cm deplasman elde ettim.
Bu forundation plate mevzuunda bir hatam var mıdır ya da tariflemesi nasıl yapılır anlatabilirseniz sevinirim.

Aşağıdaki sayfada örnek olarak çözümü yapılmış bir bina temeli ve sadece bir kiriş yer almaktadır.
Yapman gerekenler ise kısaca şöyledir:
Öncelikle temel kirişlerini sonlu elemanlara böleceksin.
Bölmüş olduğun her bir parçanın uçlarına yay mesnetlerini tanımlayacaksın.
tanımlayacağın yay mesnetleri için sıra ile
support --> create–> foundation seçeceksin.
Açılan pencerede footing değerlerini girmen gerekecek.
Burada L:Yay mesnet etkili boyu W:Temel genişliği (Ampatman dahil)
Subgrade : Zemin yatak katsayısı
Birimlere dikkat etmeniz gerekir.

http://forum.yapisal.net/150-staad-pro/21147-ornek-surekli-temel.html

İyi çalışmalar dilerim.

Çok teşekkürler güzel bir çalışma olmuş.
Ancak asıl sorduğum kısmı “footing” in girildiği menüdeki altta yer alan “Plate Mat” kullanımıydı.

Mat plağı sonlu elemanlara bölüp her bir noktaya mesneti tanımlamanız gerekiyor.

1- Staad döşeme donatısı design etmiyor mu?
2- Ekte verdiğim döşemeyi binamdan keserek çıkarttım. Bu bölgede meshli elementlerin local akslarını düzeltebilecek bir komut var mı? Şöyle ki soldaki ve sağdaki bölgedeki eleman akslar birbirine dik.

Staad döşeme donatısı dizaynında kullanacağın tüm verileri sana veriyor.Donatılar dahil.Sadece çizim özelliği yok.Daha önceki cevabımda tek bir katı sonlu elemanlara ayırarak çözmekteki amaç da döşeme dizaynı için idi.
Ekte herhangi bir şey göremedim.Ancak Local akslar değişmez.Elemanı döndürme imkanı var sadece, “beta açısı”.

[QUOTE=G.Baltali;75411]1- Staad döşeme donatısı design etmiyor mu?
2- Ekte verdiğim döşemeyi binamdan keserek çıkarttım. Bu bölgede meshli elementlerin local akslarını düzeltebilecek bir komut var mı? Şöyle ki soldaki ve sağdaki bölgedeki eleman akslar birbirine dik.[/QUOTE]