sta4cadv12 çizimleri dwg formatında kaydetme

arkadaşlar çizim menüsünden kiriş detay çizimleri kısmından projeyi dwg olarak kaydedemiyorum dwg çizimleri açılır gibi olup kapanıyor sta4 cad ten elde ettiğim kolon kiriş döşeme donatı çizimlerini nasıl alabilirim yardımlarınızı bekliyorum…saygılar

Yazılımınızı update edin!

Arkadaşlar,

Program içinde çizimlerde kalem kalınlıklarını belirleyebildiğimiz bir yer var mı yoksa bunun tek yolu dwg ye dönüştürdükten sonra Autocad de yapmak mı ?

mrb stacada analiz sonrası çizim detaylarını dwg olarak kaydediyorum fakat autocad aktaramoyorum

Autocade çektiğiniz dosya cm boyutlarda 1/5000 oranında küçük gelir. Programınızı update edin, normal şartlarda dwg çizim alamama gibi bir durum söz konusu olamaz!

sevgili Boza, aşağıda yazdığım soru ile ilgili yardım edebilir misin ?

Program içinde çizimlerde kalem kalınlıklarını belirleyebildiğimiz bir yer var mı yoksa bunun tek yolu dwg ye dönüştürdükten sonra Autocad de yapmak mı ?

[QUOTE=bsinangul;68131]sevgili Boza, aşağıda yazdığım soru ile ilgili yardım edebilir misin ?

Program içinde çizimlerde kalem kalınlıklarını belirleyebildiğimiz bir yer var mı yoksa bunun tek yolu dwg ye dönüştürdükten sonra Autocad de yapmak mı ?[/QUOTE]

ben stada denemedim sanırım yoktu ama ben aoutocadde yapıyorum kalem kalınlıklarını kolay gelsin

[quote=bsinangul;68131]sevgili Boza, aşağıda yazdığım soru ile ilgili yardım edebilir misin ?

Program içinde çizimlerde kalem kalınlıklarını belirleyebildiğimiz bir yer var mı yoksa bunun tek yolu dwg ye dönüştürdükten sonra Autocad de yapmak mı ?[/quote]

Kalem kalınlıklarını autocadde vermen daha mantıklıdır. Bununla ilgili bir örnek dwg koyayım 1-2 gün sonra sayfaya.

Kendi çizim editorunde kalem kalınlığı verip kendi çizim editorunden çıktı almak dururken niye Autocad bilmem ne cad’e aktarıyor sta. Ve bu niçin daha mantıklı ?

AutoCad de bir kalem dosyası oluşturup çıktı alırken bu kalem dosyasını seçebilirsin yani her çizim için tek tek çizgi kalınlıklarını düzenlemene gerek yok. AutoCad deki mevcut kalem dosyalarına File>Plot Style Manager dan ulaşabilirsin. Yeni bir kalem dosyası yapmak için ise şöyle bir yol izleyebilirsin; Plot yazıp çıktı ekranına ulaş burada genelde formu sağ üst köşesinde bulunan Plot Style Table dan bir kalem dosyası seç ve edit tuşuna bas. Açılan pencerede hangi renki hangi kalınlıkta istiyorsan düzenle daha sonra Save As tuşu ile yeni bir kalem dosyası oluştur.
iyi çalışmalar

Levent Özberk
İnş. Yük. Müh.

STA ya vurmak için fırsatları iyi değerlendiriyorsunuz.

Hiç çabalamayın ben IDE de kullandım. ÇOK KÖTÜ !

[QUOTE=bsinangul;68131]sevgili Boza, aşağıda yazdığım soru ile ilgili yardım edebilir misin ?

Program içinde çizimlerde kalem kalınlıklarını belirleyebildiğimiz bir yer var mı yoksa bunun tek yolu dwg ye dönüştürdükten sonra Autocad de yapmak mı ?[/QUOTE]

sta4v12 klasöründe bulunan katmanayar programı ile katmanları kolon/kiriş vs. olarak sınıflandırabilir ve renkleri kalınlıkları değiştirebilisiniz

Konu başlığında ki sorudan da anlaşılabilineceği gibi verdiğim cevabın muhatabı siz degilsiniz! hem STA kullanmıyorsun hem de burda tutmuş verdiğimiz cevapları eleştiriyorsun. Mantıklı bişeyler biliyorsan git onu ide’nin forumlarında ve ona ait olan bu forumun bölümünde paylaş.

öncelikle ilginize tşk ederim, (cevap yazan diğer arkadaşlara da tşkler) örnek dwg leri ne zaman ekleyebilirsiniz ?

Forum krallarına uyup , nezaket ve saygı sınırlarını zorlamadan , isteyen istediği bolumde , dilediği şekilde düşüncelerini belirtir. Cevap yazmak sadece sorunun muhatabına ait bir durum olursa burası forum değil teknik destek portalı olur. Luzum gördüğümde sta4 ile ilgili tekrar soru sorarım. üslubunuz anlamsız sert , duygusal , alıngan , kişiselleştirilmiş ve biraz da nezaketsiz

Eğer bölümlerde düşenceler eleştirilemez karşı fikirler dile getirilemez muhatap olamdan soru sorulamaz gibi genel bir forum kuralı getirilirse , doğal olarak ben de uyarım bu kurala. Ama ben stanın yahoo gurubuna girip soru sormuyorum ki?

Saygılarımla

Bakın forumun burası STA4 'ün teknik destek ve bilgi paylaşım bölümüdür. Genel anlamda da yahoo group dan bir farkı yoktur.

Yorumunu yapmadan önce biraz ufak çaplı araştırma yap bence…

Aşağıdaki resim umarım sana bir fikir verir.

Saygılarımla.

[QUOTE=boza;68299]Bakın forumun burası STA4 'ün teknik destek ve bilgi paylaşım bölümüdür. Genel anlamda da yahoo group dan bir farkı yoktur.

Yorumunu yapmadan önce biraz ufak çaplı araştırma yap bence…

Aşağıdaki resim umarım sana bir fikir verir.

Saygılarımla.[/QUOTE]

O zaman şöyle mi diyorsun ? inşaat forumunda stanın forumuna sta kullanıcısı olamayanlar mesaj yazamajlar. yazmasınlar.

Bu kural ideYAPI ve Probina için de geçerli mi ?

Konu bilgi ve öğrenmeye yardım için bu konu açıldı. Mantık sorgulaması yapmak için degil…

Tartışmayı daha fazla uzatmanızın alemi yok bence…

[quote=cassabotanic;68296]Luzum gördüğümde sta4 ile ilgili tekrar soru sorarım. üslubunuz anlamsız sert , duygusal , alıngan , kişiselleştirilmiş ve biraz da nezaketsiz

Eğer bölümlerde düşenceler eleştirilemez karşı fikirler dile getirilemez muhatap olamdan soru sorulamaz gibi genel bir forum kuralı getirilirse , doğal olarak ben de uyarım bu kurala. Ama ben stanın yahoo gurubuna girip soru sormuyorum ki?

Saygılarımla[/quote]

O zaman SADECE soru sorun.

Burada sizin IDE nin temsilcisi olduğunuzu bilmeyen var mı ?

O halde iğneleyici, aşağılayıcı ifadelerden vazgeçin. Burası at yarışı meydanı değil. İsteyen onu isteyen bunu kullanır. Bir Ide kullanıcısı da tam tersini savunur. Bundan daha doğal ne olabilir.

Daha önce sorduğunuz bir soru, sorumu yargılama mı anlayamadığım için “SORU MU YARGILAMA MI” diye sormuştum.

Ben STA nın avukatı değilim forumdan da hiç kimseyi tanımam ama sade bir kullanıcı olarak görüyorum ki STA IDE den daha güzel.

Belki yaşınıza hürmeten -o çeşit iğneleyici ifadelere karşın- hala saygılı cevaplar alıyorsunuz bence tercihleri aşağılamanın bir anlamı yok.

En içten saygılarımla

[QUOTE=angela;68312]O zaman SADECE soru sorun. Burada sizin IDE nin temsilcisi olduğunuzu bilmeyen var mı ?

O halde iğneleyici, aşağılayıcı ifadelerden vazgeçin. Burası at yarışı meydanı değil. İsteyen onu isteyen bunu kullanır. Bir Ide kullanıcısı da tam tersini savunur. Bundan daha doğal ne olabilir

Daha önce sorduğunuz bir soru, sorumu yargılama mı anlayamadığım için “SORU MU YARGILAMA MI” diye sormuştum.

Ben STA nın avukatı değilim forumdan da hiç kimseyi tanımam ama sade bir kullanıcı olarak görüyorum ki STA IDE den daha güzel.

Belki yaşınıza hürmeten -o çeşit ifadelere karşın- saygılı cevaplar alıyorsunuz bence tercihleri aşağılamanın bir anlamı yok.

En içten saygılarımla

Filiz Esra Gürkan
İnşaat Mühendisi[/QUOTE]

Mesajlarımda iğneleyici eleştirsel ifadeler olabilir ama asla “aşağılayıcı” ifade kullanmadım

Soru sorduğumda “soru sordum” derim doğal olarak. Ama her zaman soru sormak zorundamıyım ?

Tercihleri de asla “aşağılamadım”

Bu husuları düzeltmek istedim.
Ayrıca teknik konuları konuşalım lütfen konuları saptırmadan.

Saygılarımla