STA4-CAD'in Geliştirilmesine Yardımcı Olun "Yeni Versiyonlar İçin Önerileriniz"

STA4-CAD’in Geliştirilmesine Yardımcı Olun Yeni Versiyonlar İçin Önerilerinizi Bu Bölüme Yazabilirisiniz.

Bu Başlığın Amacı Nedir?

Pek Çok Kullanıcının Program Kullanırken Programda Eksik Gördüğü Olmasını İsteği Ve Özellikle Programı Kendi Kullanım Tarzına Göre Özelleştirmek İstediği Aşikardır.,Daha Önce Çeşitli Üyeler Tarafından Değişik Başlıklar Altında Birçok Defa Açılmış Benzer Başlıkları Tek Başlık Altında Toplamak, Hem Üyelerimize Yardımcı Olmak Hemde Değerli Önerilerinizi Program Yapımcılarına İletmek Amacıyla Ve Program Yapımcılarının 50000’ne Yakın Üyesi Bulunan Sitemizi Ciddiye Alacaklarına Olan İnancımızla Bu Bölüm Açılmıştır.

Mesajlarınızı Açık Ve Anlaşılır Bir Şekilde ve Maddeler Halinde Yazmanızı Kolayca Okunup Arşivlenebilmesi Açısından Rica Ederiz.

Not:Aşağıdaki Link’in Devamı Niteliğindedir.

Programdan çok memnun olmakla beraber öncelikle programın menü kısmı ve görüntüsü değiştirilmeli, hala DOS programı ilkelliğinde görünüyor,1997 ile 2010 arasında pek fark yok…
Autocad menüsüne benzer veri girişi ve analiz menüsü geçişleri tek ikonla ve diğer işlevlere kolay geçişi olan bir arayüz çalışmasına mutlak ihtiyacı var programımızın…
Sürekli Prog. üzerinde çalışan Serdar bey bunu da halledecek inanıyorum ve kendisine başarılar diliyorum…

benim ki bir öneri olacaktı ama bulamadım bari cevap yerine yazayım…
metraj: özellikle de temel de 8 lik donatı olduğu halde (bağ kirişlerinde…) hiç sonuç vermiyor…
Ayrıca metraja neler dahil hiç bilemiyoruz… Biraz daha kısım kısım detaylı yazdırılabilir…(zaten hesap yapıyor… neden detaylı isimlendirme ile yazmıyor…
Aslında keşif diye geçiyor ama lazım olan bir hesaplama…

3 Bodrumlu Toplam 13 Katlı bir bina çözüyorum ve birçok kolonda üst katlarda donatılar artmakta ve STA4 bunu düzeltmeden paftalara yansıtmakta…3. Bodrumdaki donatı 1. bodrumda, 3 katta, hatta 7 katta değişerek artmakta…Kolon sayısı arttıkça düzeltmekte zorlanmamak elde değil…Halbuki tüm kolonların aşağıya doğru maximum kat donatısı ile düzenlenmesi programda bir an önce düzeltilmesi gereken bir eksiklik kanaatimce…

Yine bir kaç nokta ilave edelim; Sanayi ve ya depo yapıları için kullanılan geniş kirişlerde döşeme pilye kırımları programda yanlış veriliyor, mesela 120 cm genişliğinde bir kirişe basan döşeme için verilen pilye kırımları kiriş içinde görünüyor, ayrıca döşemelerde kenar mesnet donatısı hiç atılmıyor, sta4 aleyhinde konuşan birinin bu noktalara vurgu yapıtığına şahit oldum…

Günümüzde gelişen teknoloji ve ilerleme ile birlikte cesaretlenen inşaat sektöründe üretime geçen yüksek yapılar ve mimari tasarımların hesaplarının daha gerçekçi ve daha doğru olması için çaba sarfedenleri öncelikle takdir ettiğimi belirtmek isterim. Uzun süredir lisanslı Sta4CAD kullanıcısıyım. Proğramda olsa ne kadar güzel olurdu dediğim noktaları paylaşmak istedim. Öncelikle modelleme alttabanı daha geliştirilebilse çok memnun olurdum. Özellikle günümüzde cesaretli mimari tasarımların arttığı düşünülürse programda bulunan kırıklı yuvarlak aks modülü yerine gerçek yuvarlak aks tanımı yapılabilmesi, kirişlerin yarıçap verilerek değilde mimariden alınabilmesi yada verilen yuvarlak aks tanımı ile ifade edilebilmesi, panellerede kolonlardaki gibi düşey yönde eğim verilebilmesi, döşeme boşluklarını istediğimiz geometride yapabilmeyi ve tabiki bu yapılanların sadece grafiksel olarak değil hesaplarda da güvenilir olmasını çok isterdim. Ayrıca şuanda programda dilatasyonlu yapılarda farklı diyaframlar tanımlanabilmekte ancak Sta4cad çalışanlarından Onur Bey’den aldığım bilgiye göre bu farklı diyaframları kullanabilmek için R katsayıları aynı olan binalar olması gerekmektedir. Oysaki farklı dilatasyondaki binalar için aynı R katsayısı olması çok ekstrem bir durum olmakla birlikte genelde farklı çıkacaktır. Programında diyaframları farklı verdiğimiz takdirde farklı r katsayılarını hesaplayıp daha doğru bir çözüm yapması bu yapıları ayrı ayrı değerlendirebilmesi çok güzel olurdu.

Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim.
Saygılar

Akın ÇINAR
İnş.Y.Müh.

Bodrum katı,ve normal katlarda , hem kolon ,hem perde olan çerçeveli+ perdeli bir yapıda Taşıyıcı sistem davranış katsaysı R=8 alınması ile yapılan hesapların,güvenli tarafta kalması ve bina için risk oluşturması durumu var mı?bu riski mühendis program içinde halledebilir mi.?kısa olarak R=7 alınması gerekir iken niye bu Sta4 cad hesapları yapıyor ve rapor verip çıktı almayı imkanlı duruma getiriyor,programda benim bilmediğim farklı bir uygulama var mı ,teşekkürler…

yıl olmuş 2014
sta4 da kirişi yay şekline sokabiliyoruz.
ben istiyorumki sürekli temelede böyle bir yay gibi girme özelliği koyulsa bomba olacak. tam daire veyahut yarım daire şeklince sürekli temeli eğip bükmek benim işime çok katkı sağlardı.

arkadaşlar facebookta yeni bir grup kurmaktayız . daha aktif ve daha faydalı olmasını düşünüyoruz .
https://www.facebook.com/groups/STACADPROJE/ grubumuza üye olarak proje paylaşımı ve fikir alışverişi yapabiliriz.

STA4CAD EĞİTİM
STA şirketi dışında bazı başka kurumlar tarafından verilen yetersiz modelleme ve dizayn eğitimleri neticesinde yapılan hatalı modeller ile çok sık karşılaşmamız nedeniyle, STA4CAD eğitimlerinin kurumumuz tarafından daha fazla üstlenilmesine karar verilmiştir.
STA tarafından verilecek eğitim, sadece arayüz ve programın kullanılışı hakkında olmayıp, mühendislik esasları doğrultusunda yapılması ve yapılmaması gerekenlerle, doğru tasarımların ortaya konmasını amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, STA tarafından verilen STA4CAD eğitim ücretlerinde, daha doğru modeller yapılması ve mühendislik açısından en uygun projelerin üretilmesi amacıyla indirime gidilmiştir.
STA4CAD eğitimleri her biri 45 saatten (15 gün) oluşan iki paket şeklinde verilmektedir.

1. Paket, arayüz-modelleme-analiz-dizayn-rapor ve çıktıların alınması konularını kapsayan temel eğitim paketi olup ücreti 700 TL’dir.
  2. Paket, yüksek binalar- güçlendirme-performans analizi- -riskli binalar konularını kapsayan ileri seviye eğitim paketi olup ücreti 1500 TL’dir.
    Sta Bilg. Müh. Müş. Ltd. Şti.
    http://www.sta.com.tr
    destek@sta.com.tr
    tel:0212 483 71 63

Cokgenli doseme tanimlama ve asansor kuyusu yapilabilsin.

Programın içine ek olarak çizdiğimiz statik projenin proje bedelini(fiyat) veren bir kısım eklenebilir.

Döşeme hesaplarında özellikle mantar döşeme hesapları döşeme sonlu elemanlar modeli ile çözülüp sisteme yüklerin o şekilde kolonlara aktarılması sağlanmalı.Mantar bantları girme şekline göre çok farklı hesap sonuçları çıkması iyi değil.Özellikle tek katlı yapılarda mantar ise kenar kolonların aşırı eğilme momenti alması.Aynı bantı kiriş girildiğinde min. çıkması.
Temellerde kazıklı temel ve kazıksız radye birlikte çözümü için farklı emniyet gerilmesi ve yatak katsayısı verebilmemiz iyi olur. Bu bilgileri radye döşeme özelliklerine işlenirse her plak için gerilme ve yatak katsayısı verme sorunu ortadan kalkar.Bazı işlerimizde temeli kazık ve radye beraber taşıdığı varsayılması istendiğinde sta4CAd i kullanamıyoruz.Kazıklara ve radyeye yay katsayısı atayabilmeliyiz.
Kolon detay çizimlerinde etriyeler her kolonun yanında açılsa etriye açılımda biz ararken bile zor oluyor yerinde zorlanıldığı düşüncesindeyim.

Bence sta4cad in ver13.1 den 13.2 ye geçme zamanı çoktan geldi ve geçiyor. Rakibi idebetonarme8 den geri kaldı. Merdiveni mimariden alamıyoruz, Modellenen merdiven gerçek merdivenden uzak kalıyor. Dörtgen döşemeden fazla modelleyemiyoruz. Akssız çalışamıyoruz. Ebcedin dediği gibi kazık konusunun geliştirilmesi lazım,sadece kazık kapasitelerinin kontrolü yerine radye ve jet grout kolonlarının radye ile bir çalıştığı durum için ya yeni zemin emniyet gerilmesi girebilmeliyiz yada radyedeki yüklerin bir kısmını kazıklar almalı. Radyede min-max-ortalama gerilme değerleri görülmesi iyi olur. Mantar döşemede geliştirilebilir. Kolon etriye-donatı açılımlarının çizimleri her bir kolon için ayrı olacak şekilde tablo verebilir. Yani sadece istediğim kolonun kolon aplikasyon planındaki çizimini alabilmeliyim.Metraj kısmında,radyede elle ayarladığımız yeni donatılarının analizden sonra bozulmadan metraja eklenmesi sağlanabilir.

*silme işlemi “delete” tuşuyla yapılabilmeli
*yazı karakterleri daha ince ve modern olmalı
*çizim anlık 3d’de de görülebilmeli
*poligon kolonlarda çizgi ile istediğimiz geometride kolon oluşturup sonradan poligon olarak tanımlayabilmeliyiz

sta4cad e ahşap yapılar ve çatıların çizim ve hesapları eklenmelidir.

yeni imar yönetmeliğine göre ahşap çatılarında statik rapor ve çizimlerin alınaması zorunlu hale gelmiştir. sta4cad kullanıcısı olarak ahşap yapı ve çatılar sekmesinin eklenmesi çok iyi olacaktır.