STA4-CAD Proje Havuzu Bölümü

Arkadaşlar bu konu başlığında projesini yaptığım STA4 projelerini bil amaçlı sizlerle paylaşıma sunuyorum!

Projeler hakıkında yorumlarınızı bekliyorum!

Saygılarımla.

[b] İşe önce küçük bir villa projesi ile başlayalım

File: villa_statik.rar
DownloadLink: http://rapidshare.com/files/6790149/villa_statik.rar.html

Dosyayı indiren arkadaşlar zahmet olmazsa “teşekkür” butonuna basalım lütfen!

Dip not: Bu proje havuzundaki bütün projeler detay ve bilgi amaçlı size sunuyorum, projenin aynısını kullanmak süretiyle ortaya çıkabilecek olumsuzluklardan ben sorumlu tutulur!

Saygılarımla.[/b]

[b] İşe önce küçük bir villa projesi ile başlayalım

File: villa_statik.rar
DownloadLink: http://rapidshare.com/files/6790149/villa_statik.rar.html

Dosyayı indiren arkadaşlar zahmet olmazsa “teşekkür” butonuna basalım lütfen!

Dip not: Bu proje havuzundaki bütün projeler detay ve bilgi amaçlı size sunuyorum, projenin aynısını kullanmak süretiyle ortaya çıkabilecek olumsuzluklardan sorumlu tutulur!

Saygılarımla.[/b]

slm projenizi indirdim kabaca bir baktım
1-bu proje onay almış bir projemi yoksa öylesinemi yolladınız.?
2- onay almış bir proje ise soracaklarım var ( bu şekilde imo dan onay alabildimi ) öylesine bir proje ise soracak bir şey yok

ZEG =9 t/m²-------->0,9 Kg/cm² eder neresi yüksek anlamadım ?

sıkıstırılmış dolgu olarak ne kullandığınızı yazmanız gerekmiyormu.? oradaki yükü temele verdiğinize göre(verdiğinizi varsayıyorum) ne olduğunu açıkça yazmak gerekmiyormu? dolgu malzemesi olarak toprak vs. kullanılacaksa imalatta temelin üzerinede mebran serileceğini belirtmek gerekmiyormu.? topraktaki nem üst betona ve alt betona nem rutubet veya su vererek orada korozyana sebeb olmayacakmı?
kolon boy detaylarını vermisiniz 85cm dolgu+15cm beton olduğuna göre kolon sarılma bölgesi olarak alt kısımda 68cm olarak aldıklarınız var orda çevrede 100 cm hatıllar var kolon sarılma olarak nerden başlaması gerekiyor?
temelden başladığını kabul etmissiniz kolon sarılma bölgesi olarak filiz boyu kadar neden verme gereği duymadınız. ?
temel demir açılımlarında alt gönye yapmıssınız üstte gönye yapmaya gerek neden görmediniz.?
temel kesitlerindeki demirler öyle gözükmez sanırım iki ayrı kesitte demirler içeride verilmiş bir taraftaki kesitte demirler altta ise diğer tarafta üstte gözükmesi gerekmiyormu.?
bu durumda gönye boylarının farklı olması gerekmiyormu.?
b-b kesitinde üst demir boyu neden 12m. altta 11,75 yazıyor üstte 12m yazıyor 12m. demir koyarsak temelden dışarıya çıkmazmı (tolam temel boyu 11,90 değilmi)
a-a kesitindeki alt demirdeki 11,87 yazan ölçü yanlış değilmi.? o doğruysa üstteki 11,85 nasıl olacak 2 taraftan gönye yapılmış ayrıca.?
kalıp planında merdiven yırtığının etrafında ve yırtık kenarında çapraz donatılar koymak gerekmiyormu.?
merdivenden gelen donatıyı 12lik olanı kirişe gönye yapmaya gerek yokmu.?
merdivendeki firkete 10/33 ara ile 155cm lik bir kısım ama 50cm lik saçakta 10/15 koyulmuş ya biri fazla yada biri eksik gibi geldi bana
a-a kesitinde sol tarafta saçak var ama plana bakıldığında öyle bir saçak görülemiyor.
s114 kolonunu c aksında vermeniz gerekmiyormuydu yok c’ aksında verecem sana ne diyorsanız c aksını niye verdiniz.? kolon aplikasyonunda c aksı yok c’ aksı var 2 tane
neyse benden bu kadar syn zamora nın yazısına teşekkür edeceğinize bir cevap verebilirdiniz…
üst sorumdaki zemin sorusunu sildim ordan çünkü o zaten sizi bağlamıyordu yazıdada belirtmiştim… ( o soruyu yazarken kafam iyiydi biraz 9km/cm2 olarak algılamıştım onu) ama bu akşam kafa sağlam merak etme

saygılarımla iyi bayramlar

[quote=mersel65;23530]sıkıstırılmış dolgu olarak ne kullandığınızı yazmanız gerekmiyormu.? oradaki yükü temele verdiğinize göre(verdiğinizi varsayıyorum) ne olduğunu açıkça yazmak gerekmiyormu? dolgu malzemesi olarak toprak vs. kullanılacaksa imalatta temelin üzerinede mebran serileceğini belirtmek gerekmiyormu.? topraktaki nem üst betona ve alt betona nem rutubet veya su vererek orada korozyana sebeb olmayacakmı?
kolon boy detaylarını vermisiniz 85cm dolgu+15cm beton olduğuna göre kolon sarılma bölgesi olarak alt kısımda 68cm olarak aldıklarınız var orda çevrede 100 cm hatıllar var kolon sarılma olarak nerden başlaması gerekiyor?
temelden başladığını kabul etmissiniz kolon sarılma bölgesi olarak filiz boyu kadar neden verme gereği duymadınız. ?
temel demir açılımlarında alt gönye yapmıssınız üstte gönye yapmaya gerek neden görmediniz.?
temel kesitlerindeki demirler öyle gözükmez sanırım iki ayrı kesitte demirler içeride verilmiş bir taraftaki kesitte demirler altta ise diğer tarafta üstte gözükmesi gerekmiyormu.?
bu durumda gönye boylarının farklı olması gerekmiyormu.?
b-b kesitinde üst demir boyu neden 12m. altta 11,75 yazıyor üstte 12m yazıyor 12m. demir koyarsak temelden dışarıya çıkmazmı (tolam temel boyu 11,90 değilmi)
a-a kesitindeki alt demirdeki 11,87 yazan ölçü yanlış değilmi.? o doğruysa üstteki 11,85 nasıl olacak 2 taraftan gönye yapılmış ayrıca.?
kalıp planında merdiven yırtığının etrafında ve yırtık kenarında çapraz donatılar koymak gerekmiyormu.?
merdivenden gelen donatıyı 12lik olanı kirişe gönye yapmaya gerek yokmu.?
merdivendeki firkete 10/33 ara ile 155cm lik bir kısım ama 50cm lik saçakta 10/15 koyulmuş ya biri fazla yada biri eksik gibi geldi bana
a-a kesitinde sol tarafta saçak var ama plana bakıldığında öyle bir saçak görülemiyor.
s114 kolonunu c aksında vermeniz gerekmiyormuydu yok c’ aksında verecem sana ne diyorsanız c aksını niye verdiniz.? kolon aplikasyonunda c aksı yok c’ aksı var 2 tane
neyse benden bu kadar syn zamora nın yazısına teşekkür edeceğinize bir cevap verebilirdiniz…
üst sorumdaki zemin sorusunu sildim ordan çünkü o zaten sizi bağlamıyordu yazıdada belirtmiştim… ( o soruyu yazarken kafam iyiydi biraz 9km/cm2 olarak algılamıştım onu) ama bu akşam kafa sağlam merak etme

saygılarımla iyi bayramlar[/quote]

[b]Üstadım, bu projeyi inceleyip hata bulasınız diye yayınlamadım, projeyi sadece paftalaşma ve statik proje paftası oluşturmak için, yeni başlayanlayanlar ve öğrenci arkadaşlara bilgi olsun diye yayınladım. Üstelik proje uygulanmış bir projede degil zaten tamamen kendi eserim ve sta4 modeli ve autocad çizimleride dahil tamıtamına yaklaşık 3 saatte yapılmış bir proje. Şantiyeye gidecek projelerde tabikide gerekli titizlik ve ayrıntı gösterilir.

Saygılarımla.[/b]

[quote=boza;23562]Üstadım, bu projeyi inceleyip hata bulasınız diye yayınlamadım, projeyi sadece paftalaşma ve statik proje paftası oluşturmak için, yeni başlayanlayanlar ve öğrenci arkadaşlara bilgi olsun diye yayınladım. Üstelik proje uygulanmış bir projede degil zaten tamamen kendi eserim ve sta4 modeli ve autocad çizimleride dahil tamıtamına yaklaşık 3 saatte yapılmış bir proje. Şantiyeye gidecek projelerde tabikide gerekli titizlik ve ayrıntı gösterilir.

Saygılarımla.[/quote]
ilk başta sormuştum zaten uygulanan bir projemi diye ama bana cevap vereceğine yanlış gördüğüm bir zemin raporuna cevap veren zamora’ya teşekkür butonuna basana kadar bu cevabı verseydiniz daha makbule geçerdi :):slight_smile: gönderdiğiniz projede hata aramak için bakmamıştım sadece 1 soru soracaktım , ama siz cevap verme gereğini duymayıp zamora’nın yazısına teşekkür butonunu görünce sanki alay ediliyormuşum gibi bir his doğdu içime bende o durumda sorularımı sorayım dedim
amaç üzüm yemek burda bağcıyı dövmek değil :):slight_smile:
saygılarımla

[b]Ön yargılı olmalayalım, ben zamoraya teşekkür ettim, ama msj yazacak zamanım yoktu! (elektrik kesikliği)

Saygılarımla.[/b]

[quote=boza;23572]Ön yargılı olmalayalım, ben zamoraya teşekkür ettim, ama msj yazacak zamanım yoktu! (elektrik kesikliği)

Saygılarımla.[/quote]
dargınlık yok sn boza bayramlarda dargınlık olmaz siz mod. sunuz bense daha yeni üye oldum buraya gerçi uzun zamandır izliyordum da üye olmamıştım bende elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım sorulan sorulara cevap bazında 9 yıllık sta kullanıcısıyım
saygılarımla

bu projeleri indirmek için gereken link hatalı
iyi bi yer yokmu

[quote=joker20;24360]bu projeleri indirmek için gereken link hatalı
iyi bi yer yokmu[/quote]
link saglam sorun yok simdi baktim linki tiklayinca free ye bas sonra ordaki resimdeki yazilari kutucuga bas download yap calisiyor link

Ben indirdim sorun yok

kotan belki dolmuştur

sayın BOZA ,anladığım kadarıyla siz bu işi en iyi bilenlerdensiniz.rica etsem benim soruma da cevap verebilirmisiniz…sta4 almayı düşünüyorum,acaba çelik yapılar konusunda (tek veya ıkı katlı çelik yapılar) program işe yarıyormu gerçekten…çizim yapmadığını biliyorum ama hesabı tam anlamıyla yapıyormu?
yetersiz ise sizce çelikpro3 mü alayım yoksa çatıcat mi. bilgilendirirseniz çok sevinirim .genç mühendislere yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

[quote=hunter;24872]sayın BOZA ,anladığım kadarıyla siz bu işi en iyi bilenlerdensiniz.rica etsem benim soruma da cevap verebilirmisiniz…sta4 almayı düşünüyorum,acaba çelik yapılar konusunda (tek veya ıkı katlı çelik yapılar) program işe yarıyormu gerçekten…çizim yapmadığını biliyorum ama hesabı tam anlamıyla yapıyormu?
yetersiz ise sizce çelikpro3 mü alayım yoksa çatıcat mi. bilgilendirirseniz çok sevinirim .genç mühendislere yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.[/quote]

[b]STA4 cad de, çelik yapılarınızı, yapı bilgi kütüphanesindeki çelik yapı elemanlarına bağlı kalarak, sistemi 3d çözebilirsiniz fakat sadece burda statik hesapları gerçekleştirmeniz mümkün. Boyutlama ve çizim paftası üretmeniz mümkün degil! Sanayi türü çelik yapılar için Çatıcad veya çelikpro3 programlarının çizim ve boyutlama desteğinin bulunması nedeniyle bu programları size tavisye ederim. Fakat ne yazık ki bu iki programda düzlem analiz yapmaktadır. Her ikisininde yeni 2006 deprem yönetmeliğine uyumluluğu henuz kanıtlanmamıştır!

SAT4-3D çelik yapı analiz ekranı görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Saygılarımla.[/b]

sayın boza yorumunuz için çok teşekkür ederim.umarım bende sta4 cad i aldıktan sonra banada yardımcı olursunuz.yardımlarınız , insanlara cesaret ve güven veriyor.umarım bu yaşam felsefenız ebedi olur.

[b]Sn hunter, ben bunun için burdayım zaten! Sorulan sorular bilgim doğrultusunda cevaplanacaktır! Beni aşan bir durum olursa çözümün kaynağını hep birlikte bulacağız!

Sagılarımla.[/b]

çok teşekkürler.Emeğinize sağlık.

SN BOZA yolladığınız proje için teşekkür ederim ama bendemi bi hata var bilmiyorum ama proje atucad dosyası bunu ben sta da nasıl açacam?

Sta da kiriş açılımlarında demir uçlarını neden yamuk çiziyor ?

Sta da bir türlü bodrum kat çizemedim - kot veriyom kot hatalı diyor aplikasyon kot farkı giriyom o zaman tamam ama bodruma kiriş çizecem kirişide bodrumun en altına atıyor ( -1,8 de kot veriyom bodruma kirişide -1.8 de çiziyor ) basit bir bodrumlu yapı yapamadım bir türlü yardımcı olurmusunuz

Sta dan autocad e çizimleri nasıl aktaracam?

Sta v12 kırık var bende incelemek için beğenirsem satın alacam sta ide arasında kaldım siz hangisini tercih edersiniz?

[quote=barismamik;30308]SN BOZA yolladığınız proje için teşekkür ederim ama bendemi bi hata var bilmiyorum ama proje atucad dosyası bunu ben sta da nasıl açacam?

Sta da kiriş açılımlarında demir uçlarını neden yamuk çiziyor ?

Sta da bir türlü bodrum kat çizemedim - kot veriyom kot hatalı diyor aplikasyon kot farkı giriyom o zaman tamam ama bodruma kiriş çizecem kirişide bodrumun en altına atıyor ( -1,8 de kot veriyom bodruma kirişide -1.8 de çiziyor ) basit bir bodrumlu yapı yapamadım bir türlü yardımcı olurmusunuz

Sta dan autocad e çizimleri nasıl aktaracam?

Sta v12 kırık var bende incelemek için beğenirsem satın alacam sta ide arasında kaldım siz hangisini tercih edersiniz?[/quote]

Sn. barismamik, elinizde bulunan kırık yazılımdan dolayı pek çok sorunla karşılaşacaksınız! Önce programın eğitim dökümanlarını ve videolarını bi iyice gözden geçirin bunları hazmedin yukarıdaki soruların cevabını bulacaksınız zaten!