STA nın çıkarmayı düşündügü çelik programında neler olmasını isterdiniz

sta nın çıkarmayı düşündügü çelik paketinde sizne nelerin olması bu programı çok kullanışlı yapar. Diger çelik paketlerinde karşılaştıgınız genel problemler nelerdir ve bu problemlere sta nın çelik paketinde nasıl çözümler bulunmalı. veri girişinin nasıl olması, aks sisteminin nasıl tanımlanması ,üç boyutlu görselligin nasıl olması gerektigi ,çelik detay çizimleri gibi konularda fikirleri olan arkadaşlar buraya yazabilirsiniz… program yazılırken bu fikirlerin faydalı olacagı kanaatindeyim

yerli ve yabancı çelik yapı standartları opsiyonel olması, betonarme modülünde olduğu gibi veri girişinin kolaylaştırılması, bütün birleşim hesapları koyulabilirmi bilmiyorum ama en azından çok kullanılan detayların hesabı ve çizimlerinin otomatik alnması zannediyorum tüm meslektaşlarım tarafından memnuniyetle kabul görebilir

Böyle bir yazılım çıkacak söyleniyor bende en azında öyle tahmin ediyorum, fakat geçen bunca zamandan sonra bu yazılımı Serdar beyin (STA4 'ün yazılımcısı) çıkarağını sanmıyorum! Çıkarmaz da artık!

Ben 2000 yılında Serdar Amasralı Bey’den Sta4Cad i alırken böyle bir programdan bahsetmişti. Fakat bu programın satışını yapmadığını-yapmayacağını söylemişti.

yapmasın bencede…çelik işide ayağa düşerse bu mesleğin vay haline:(…hiç olmazsa çelik olayını bu işi gerçekten bilenler yapar bu sayede…

Aman hocam böyle bişey deme… !!! Probina formunda buna benzer bir yorum yaptım, kaç kişi birden tepki verdi biliyor musun ?

Sta Uzun zamandır güncelleme yapmıyor. Nasıl bir güncelleme çıkaracak duyum alanınız var mı ?

sta şuan version 13 için çalışıyor ama ne zaman çıkacagı hakkında kesin bir bilgim yok

sta çelik paketinin çıkıp çıkmayacagı konusunda forumdaki arkadaşların kesin bir bilgi sahibi olmadıgını görüyorum. sta çelik paketini yazmaya başladı ve geliştirme aşamasında sanırım bir iki yıl içinde çıkar.

STA ile görüştüm çelik modül çıkmayacak boşuna beklemeyin arkadaşlar!

Sayın boza , Sta çelik çıkarmayacağina göre , bu iş buraya kadar mı diyor peki. Betonarme programı iyileştirmeyi geliştirmeyi düşünmüyormu ?

Temiz olsun çabuk olsun. Görelim tartışalım bence…

Sta4CAD in içinde mevcut bulunan sade çelik programında bir değişiklik olmayacak, fakat programdan ayrı olarak bir çelik hesap ve tasarım yazılımı çıkartmak için çalışmalar başlatıldı, birkaç aydır devam ediyor. Sayın Bozanın söylediği, betonarme programının içerdiği modül içindir.
Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Sta Bilg. Müh. Müş. Ltd. Şti.
Onur Avcıoğlu
İnş. Yuk. Müh.
www.sta.com.tr

İşte bu ne zamandır duymak istediğimiz bir haber Onur bey.

Çizim de içeren komple bir paket olmasını umuyor, başarılar diliyorum.

G.KÖSE

sta-4 cadede probina son versiyonda ilave edilen özellikle güçlendirme projelerinde mevcut yapıların performansının tesbitinde çok önem kazanan tuğla duvarların fiktif diyagonal çubuklarla modellenme menüsü eklenerse çok faydalı olur kanısındayım
selamlarımla

sta4cad v13 te tugla duvarların modellenmesi olacak. tugla duvarlar( delikli deliksiz ) yük hesabına otamatik katılacak ve yapıya olan olumsuz etkileri sonlu elemanlar ile göz önüne alınacak.

Çelik birleşim nokta detaylarını sonlu elemanlar yöntemiyle analiz edebilen bir modülü olursa , piyasada bulunan pek çok yazılıma fark atacağını düşünüyorum…

çıkacak olan sta çelik paketinde çelik birleşimlerin sonlu elemanlar ile hesaplanması programın amaçları arasında. ama ilk çıkan versiyonlarda degilde ilerki versiyonlarında olur kanaatindeyim

Acaba şu anda çelik konstrüksiyon projesini adam gibi yapan kaç firma var ki bu ülkede.Malesef çelik işleri zaten ayağa düşmüş durumda.Hatta bana göre sta4 'te yapılan bir betonarme bina projesi ,ülkemizde sap2000 ile dizayn edilen pek çok çelik yapı projesinden daha sağlıklı.

Aşağıdakiler benim şahsi görüşlerimdir .Katılmayabilirsiniz.

Herşey x steel de tasarım yapmakla olmuyor.Malesef.Xsteel de hazır makrolar var diye göz kararı düğüm detayları konulup geçiliyor.Piyasada bu şekilde xsteel çizimi yapıp işler yürütülüyor .Böyle çizim yapanlarda büyük projeciyim tavırlarıyla gezip duruyor.Hesap kısmına çok uğraşan yok.

Ben bi kamu kuruluşunda proje kontrol mührendisi olarak çalışıyorum.Bana kontrol etme için çalıştığım süre boyunca onlarca çelik projesi geldi. Neredeyse hepsi rezalet. Adamlar bir kaynak hesabını yapmaktan bile aciz.Çizimler zaten berbat.Çelik yapı da hesap raporunun sadece sap2000 çıktısı olduğunu(Hani onu da doğru yapsalar …) iddia edecek kadar ahmak ,meslektaş demeye utanılacak insanlar. (Not: Proje yapmaya kafası basmayan, sadece daha çok para kazanmak adına saçma sapan projeler yapan ve bunlara imzasını atan bu adamların alayına bundan sonra çakal diyeceğim.).Bunlarla cebelleşmekten saçlarım ağardı.Ama birileri bu çakalarla uğraşmak zorunda.
Maalesef mesleğimizin hiçbir itibarı kalmıyor bu projeci çakallar yüzünden.

Bir örnek vereyim:
Konya da köprü takviye projesi yapacağız.Mevcut Köprünün bulunduğu yeri inceliyoruz.Oradan bir seyyar satıcı geçiyordu.Bizi görünce önce uzaktan bizi takip etti.Sonra yanımıza geldi.
**Abi siz mühendismisiniz, dedi.
-Evet, dedik.
**Abi buraya napçaksınız.
-Köprüyü onaracağız.
**haa.Abi bence varya köprünün altına çelikten kemer formunda bi takviye yapın…Vallaaa.Çok eyi olur…Ben önceleri demirci ustalığı yapdıydım.Bu işleri bilirim.

Hadi buyrun.Sen 4 sene oku.Üzerine yüksek lisans yap.Seyyar satıcı sana işini öğretsin.Bu olsa olsa türkiyede olur herhalde.

Bunun gibi pekçok olayla karşılaştım.Hatta eski müdürüm mimardı.Bize derdi ki ben 100 katlı binanın statik projesini de yaparım ama ekonomik olmaz derdi…Kendisi de bir inşaat kazısı sırasında zemin kayması sonucu komşu binalar hasar göründe tekmeyi yedi.O olayda da kendisine defalarca ya: müdürüm zemin kötü. burası için bir iksa projesi yaptıralım dememize rağmen bize sizin kafanız çalışmıyo.Böyle zeminde kazığa gerek yok demişti.(mimar olasına rağmen )Gördü gününü…;)Adam beyinsiz ama sözümüz geçmedi işte maalesef…

Yani mesleğimizin itibarı bu dallemaların gözünde bu kadar az…Bu ülkede herkes inşaat mühendisi.Muhtemelen sizlerin başıınıza da buna benzer olaylar gelmiştir
………………………

Çelik yapılar için sta4 gibi bir program yaparlarsa , belki çok iyi olmaz. Bilen de bilmeyende çelik yapı proje çizer.
Zaten bilen de bilmeyen de yapılyor bu işleri.Bari biraz teknik resim kurallarına uygun çıktı verir ve analiz sonuçlarıyla beraber boyutlama ve birleşim hesaplarını da daha doğru dürüst verir diye umuyorum…

Çünkü birleşim hesapların yapmak piyasadaki çelik projesi yapan çakallar için hamallık gibi geliyor.(Çakallar lafı yukarıda bahsettiğim insan türü için geçerlidir.)Ve yapmıyorlar. Sadece sap2000 hesap raporunu veriyorlar. Onlarda Allah vergisi bi yetenek var galiba.Kafalarında birleşim hesaplarını yapıyorlar hiç bunları kağıda dökmeye bile gerek duymuyorlar.Ve benden de aynı şeyi yapmamı bekliyorlar. Malesef bende o yetenek yok.İlla kağıt üzerinde görecem.Çakallardan tüm hesapları yönetmeliklere uygun bir şekilde isteyince çıldırıyorlar.Vay belediye bu kadar incelemiyo siz kim oluyonuz falan…Birbirimize giriyoruz.
(Zaten bizim mesleğin içine eden kurumların başında belediyeler geliyor. Biraz işi bilseler , rüşvet yemeseler biraz ALLAH 'tan korksalar çakallar piyasadan büyük ölçüde silinir, gerçek mühendisler ekmek yerdi bu işlerden.)Diğer kurumlar da benzer durumlar oluyor tabii.

Yani arkadaşlar işi bilmeyen , sadece para kazanmak için meslek onurunu satan çakallar yüzünden gerçek manada mühendislik yapmaya çalışan meslekdaşlarımız hak ettikleri değeri ve parayı kazanamıyorlar.Bu işler bu kadar kolay olmamalı.
Hepinizin günlerce geceli gündüzlü çalışıp proje yaptığınız zamanlar mutlaka olmuştur ve oluyordur da.Yani böyle para kazanan adamlara taviz verilir mi.Yazık değil mi bizlere.(Biraz popülist bir cümle oldu ama doğru değil mi?)

Ha birde Türkiye çapında büyük proje firmaları var ya.Hatta bi tanesi marmaray projesinde yer alıyor.Bence onları gözünüzde fazla büyütmeyin.Bizde onlar tarafından yapılmış tip projeleri de var.Yani çok ciddi hataları var.Bu adamladan hiç beklemezsiniz ama yapmışlar.Bayındırlık da onaylamış.Büyülk firma ya .Bakmamış adam.Hemen mührünü ,imzasını basmış projeye.demek ki , bu adamlar mühendisin imzasının onun namusu olduğunu ya unuttu yada namusunu üç kuruş menfati için sattı.yazık.

[QUOTE=aligator;59321]Acaba şu anda çelik konstrüksiyon projesini adam gibi yapan kaç firma var ki bu ülkede.Malesef çelik işleri zaten ayağa düşmüş durumda.Hatta bana göre sta4 'te yapılan bir betonarme bina projesi ,ülkemizde sap2000 ile dizayn edilen pek çok çelik yapı projesinden daha sağlıklı.

Aşağıdakiler benim şahsi görüşlerimdir .Katılmayabilirsiniz.

Herşey x steel de tasarım yapmakla olmuyor.Malesef.Xsteel de hazır makrolar var diye göz kararı düğüm detayları konulup geçiliyor.Piyasada bu şekilde xsteel çizimi yapıp işler yürütülüyor .Böyle çizim yapanlarda büyük projeciyim tavırlarıyla gezip duruyor.Hesap kısmına çok uğraşan yok.

Ben bi kamu kuruluşunda proje kontrol mührendisi olarak çalışıyorum.Bana kontrol etme için çalıştığım süre boyunca onlarca çelik projesi geldi. Neredeyse hepsi rezalet. Adamlar bir kaynak hesabını yapmaktan bile aciz.Çizimler zaten berbat.Çelik yapı da hesap raporunun sadece sap2000 çıktısı olduğunu(Hani onu da doğru yapsalar …) iddia edecek kadar ahmak ,meslektaş demeye utanılacak insanlar. (Not: Proje yapmaya kafası basmayan, sadece daha çok para kazanmak adına saçma sapan projeler yapan ve bunlara imzasını atan bu adamların alayına bundan sonra çakal diyeceğim.).Bunlarla cebelleşmekten saçlarım ağardı.Ama birileri bu çakalarla uğraşmak zorunda.
Maalesef mesleğimizin hiçbir itibarı kalmıyor bu projeci çakallar yüzünden.

Bir örnek vereyim:
Konya da köprü takviye projesi yapacağız.Mevcut Köprünün bulunduğu yeri inceliyoruz.Oradan bir seyyar satıcı geçiyordu.Bizi görünce önce uzaktan bizi takip etti.Sonra yanımıza geldi.
**Abi siz mühendismisiniz, dedi.
-Evet, dedik.
**Abi buraya napçaksınız.
-Köprüyü onaracağız.
**haa.Abi bence varya köprünün altına çelikten kemer formunda bi takviye yapın…Vallaaa.Çok eyi olur…Ben önceleri demirci ustalığı yapdıydım.Bu işleri bilirim.

Hadi buyrun.Sen 4 sene oku.Üzerine yüksek lisans yap.Seyyar satıcı sana işini öğretsin.Bu olsa olsa türkiyede olur herhalde.

Bunun gibi pekçok olayla karşılaştım.Hatta eski müdürüm mimardı.Bize derdi ki ben 100 katlı binanın statik projesini de yaparım ama ekonomik olmaz derdi…Kendisi de bir inşaat kazısı sırasında zemin kayması sonucu komşu binalar hasar göründe tekmeyi yedi.O olayda da kendisine defalarca ya: müdürüm zemin kötü. burası için bir iksa projesi yaptıralım dememize rağmen bize sizin kafanız çalışmıyo.Böyle zeminde kazığa gerek yok demişti.(mimar olasına rağmen )Gördü gününü…;)Adam beyinsiz ama sözümüz geçmedi işte maalesef…

Yani mesleğimizin itibarı bu dallemaların gözünde bu kadar az…Bu ülkede herkes inşaat mühendisi.Muhtemelen sizlerin başıınıza da buna benzer olaylar gelmiştir
………………………

Çelik yapılar için sta4 gibi bir program yaparlarsa , belki çok iyi olmaz. Bilen de bilmeyende çelik yapı proje çizer.
Zaten bilen de bilmeyen de yapılyor bu işleri.Bari biraz teknik resim kurallarına uygun çıktı verir ve analiz sonuçlarıyla beraber boyutlama ve birleşim hesaplarını da daha doğru dürüst verir diye umuyorum…

Çünkü birleşim hesapların yapmak piyasadaki çelik projesi yapan çakallar için hamallık gibi geliyor.(Çakallar lafı yukarıda bahsettiğim insan türü için geçerlidir.)Ve yapmıyorlar. Sadece sap2000 hesap raporunu veriyorlar. Onlarda Allah vergisi bi yetenek var galiba.Kafalarında birleşim hesaplarını yapıyorlar hiç bunları kağıda dökmeye bile gerek duymuyorlar.Ve benden de aynı şeyi yapmamı bekliyorlar. Malesef bende o yetenek yok.İlla kağıt üzerinde görecem.Çakallardan tüm hesapları yönetmeliklere uygun bir şekilde isteyince çıldırıyorlar.Vay belediye bu kadar incelemiyo siz kim oluyonuz falan…Birbirimize giriyoruz.
(Zaten bizim mesleğin içine eden kurumların başında belediyeler geliyor. Biraz işi bilseler , rüşvet yemeseler biraz ALLAH 'tan korksalar çakallar piyasadan büyük ölçüde silinir, gerçek mühendisler ekmek yerdi bu işlerden.)Diğer kurumlar da benzer durumlar oluyor tabii.

Yani arkadaşlar işi bilmeyen , sadece para kazanmak için meslek onurunu satan çakallar yüzünden gerçek manada mühendislik yapmaya çalışan meslekdaşlarımız hak ettikleri değeri ve parayı kazanamıyorlar.Bu işler bu kadar kolay olmamalı.
Hepinizin günlerce geceli gündüzlü çalışıp proje yaptığınız zamanlar mutlaka olmuştur ve oluyordur da.Yani böyle para kazanan adamlara taviz verilir mi.Yazık değil mi bizlere.(Biraz popülist bir cümle oldu ama doğru değil mi?)

Ha birde Türkiye çapında büyük proje firmaları var ya.Hatta bi tanesi marmaray projesinde yer alıyor.Bence onları gözünüzde fazla büyütmeyin.Bizde onlar tarafından yapılmış tip projeleri de var.Yani çok ciddi hataları var.Bu adamladan hiç beklemezsiniz ama yapmışlar.Bayındırlık da onaylamış.Büyülk firma ya .Bakmamış adam.Hemen mührünü ,imzasını basmış projeye.demek ki , bu adamlar mühendisin imzasının onun namusu olduğunu ya unuttu yada namusunu üç kuruş menfati için sattı.yazık.[/QUOTE]

Yazınızın %90 nına katıldığımı söylemeliyim. Gerçekten çok önemli yerlere deyinmizsiniz. Ne yazıkki ülkemizdeki yapısal çelik uygulamaları %5 i geçmemektedir. Avrupada örneğin ingileterede bu oran %65 seviyesindedir. Belediyelerimiz ne yazıkkı kabullenmeci zihniyetteki mühendislerler dolu. Özellikle birleşim hesaplarımızda belli bir standartta yönetmeliğimiz yok. Bu çok büyük bir eksiklik. Ya euro code yada İngilizlerin kodlarına göre tahkik yapmak zorundayız. Burdada dil bilmeyen mühendislerimizin direk olarak kendilerini kurtaracak işlere yöneldiğini gözüryoruz. Bence TSE Birleşim hesapları için bir yönetmelik çıkarmalıdır bu eksikliği gidermelidir.
Size katılmadığım nokta şurasıdır. Etabs ve sap gibi uluslar arası saygınlık kazanmış programlar Eurocode ve daha bir çok kendisine has yönetmeliklere uygun olarak sistem analizi yapabiliyor. Çelik kontrüksiyon hakkında etabs ve sap2000 i sta4cad le karşılaştırmak çok yersiz Ama ülkemizde insanlar hazıra çok alıştıkları için herşeyin çok kolay olmasını bekliyor. Bugün teknikerler veya daha kötüsü operatörler tarafından sta4cad probina idecad gibi programlarda projeler çizliyor.Bu ne kadar acı bir durum.Ben açıkçası sta4cad firmasının böyle bir yazılım yapmasını istemiyorum. Yapacaksada yüksek seviyede bir program olmalıdır. Yani şu an ki mevcut betorme programı gibi olursa o zaman herkes çelik proje yapmaya kalkışır. Çünkü çeliğin tasarlanış mantığı ile betonarmeninki çok farklıdır. Kalkıp aynı betonrme versiyonundaki menüler gibi bilgisayar bilen ve hiç eğitim almamış birinin kullanıcağı seviyeye getirirlerse o zaman tam felaket olur.
Bence çelik birleşim detayları hakkında söyledikleriniz çok doğru. Bu konuda Türkçe program bulamazlar bunun için uğraşmasınlar.Ama şunu söylemek istiyorumki Türkiyede çoğu şirket xsteel programını kırık olarak kullanıyor. Tam sürüm orjinal xsteel programında tasarım analiz ve "düğüm noktalarına gele kuvvetler üzerinden birleşim hesabı ve dunun raporlanması " yapabilme özelliği vardır. Çoğu firmada kırık olduğu için bu kısmı çalışmaz ve kimsede burayı çok fazla bilemez. İlla analizin xsteelde yapılması gibi bir zorunluluğuda yok. Etabs ve sap deki modelleriniz analiz kuvvetleri ile birlikte xsteel aktarılıp bu kuvvetler üzerinden tasarın yapılabilmekedir. Yani isteyen aslında herşeyi bulur ama ne yapalım ülkemizde bahsettiğin çakal mühendisler ne yazıkki çok fazla. Saygılarımla