Spiral Çelik Yapı

SPİRAL SİSTEM NEDİR?

Spiral Yapı Sistemleri dünyada ilk defa uygulanan patentli bir yöntemdir. Mühendislik literatüründe bunu Çelik Kabuk Yapı Sistemleri diye adlandırmak daha doğru bir değerlendirme olacaktır.

Spiral Yapı Sistemi statik hesaplarında, seçilen kesitin atalet momenti iki katı artan başka bir kesitin ağırlığı bir evvelki kesitin ağırlığından ancak % 20 nispetinde artmaktadır. Bu özellik diğer çelik yapı sistemlerine göre büyük bir avantaj sağlamaktadır.
Spiral yapısı nedeni ile esneme payı yüksektir. Sistemin hafif oluşundan dolayı deprem enerjisini emebilecek bir özelliğe de sahiptir. Bu enerji iki boyutlu çalışan spiral sistemde kalıcı deformasyon yapsa dahi bünyede lokal kalmaktadır ve tüm yapıyı etkilememektedir.

Mimari tasarımlara uygulanabilirliği, değişken geometrisi itibari ile her türlü yapılar için elverişlidir.
Kabuk yapı özelliğinden dolayı büyük açıklıklı (100m ve daha üstü) kemer, tonoz ve kubbe formundaki yapılarda bu yöntemi uygulamak büyük ekonomi ve kolaylık sağlar. Sistem eşdeğerlerinden asgari %40 nispetinde daha hafiftir. Sistemin modüler oluşu, imalat, montaj, nakliye ve galvaniz yapılabilir özelliğe sahiptir.

SPİRAL ÇELİK YAPI SİSTEMLERİ İLE NE TÜR YAPILAR YAPILABİLİR?

[ul]
[li]BÜYÜK TERMİNAL İNŞAATLARI, [/li][li]YÜZME VE SPOR SALONLARI, [/li][li]BÜYÜK ALIŞVERİŞ MERKEZLEN, [/li][li]FUAR ALANLARI, [/li][li]UÇAK HANGARLARI, [/li][li]BÜYÜK HANGAR VE DEPOLAR, [/li][li]HER TÜRLÜ SANAYİ YAPILARI, [/li][li]AHIRLAR, [/li][li]YAYA ÜST GEÇİTLERİ, [/li][li]YAT LİMANLARINDA BAĞLAMA İSKELELERİ. [/li][li]KUBBE VE TONOZLU HER TÜR YAPI [/li][li]BÜYÜK AÇIKLIKLARIN GEÇİLMESİ GEREKEN OTEL, SERGİ, PAZAR YERİ VB. AÇIK-KAPALI ALANLAR [/li][li]RADAR VE GÖZETLEME KULELERİ[/ul] [/li]
SİSTEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Mukavim : Özel tasarımı ve strüktürel özellikleri nedeni ile çok sağlamdır ve hafiftir. Depreme dayanımı oldukça yüksektir. Ayrıca kar yüküne karşı daha mukavim davranır.

Flexible: Diğer yapı sistemlerine göre çok daha değişik formlar rahatlıkla oluşturulabilmektedir. Modüller özellikle amorf formlarda betonarme sisteme göre daha esnek davranırlar. Böylelikle betonarme sistemde yapılması zor olan kubbe, tonoz elemanlar ÇELİK SPİRAL YAPI SİSTEMLERİ ile daha hızlı, güvenli ve ekonomik uygulanabilir.

Üretimi Kolaydır: Özel geliştirdiğimiz makinelerle, üretimi çok kolay bir şekilde yapılmaktadır. Sistemin modüler olmasından ötürü seri üretim rahatlıkla yapılabilmekte, böylece hızlı ve sorunsuz üretim sağlanmaktadır. Özel tasarımı ve strüktürel özellikleri nedeni ile çok sağlamdır ve hafiftir.

Montajı hızlıdır: Belirli sayıda bağlantı elemanların oluşması sayesinde montajı kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Modülerdir: Belirli ebatlarda üretilmiş formların bir araya getirilmesiyle istenilen formlar kolayca oluşturulabilmektedir. Çelik spiral sistemde monte edilecek olan bütün parçalar modülerdir, kullanılan modül sayısı oldukça azdır. Böylece bağlantı noktası elemanları sorunu en aza indirgenmiş olur.

Kolay taşınır: Hafifliği ve modüler olması taşınmasını ve inşaat sahasına nakledilmesini kolaylaştırmaktadır.

Ekonomiktir: Diğer yapı sistemlerine göre çok daha mukavim yapılar oluşturulabilmesine rağmen, çok hafif olması ve az malzeme kullanılması, üretiminin kolay ve hızlı olması ekonomik olması sonucunu ortaya çıkarmaktadır.

Hafiftir: Sistem çelik yapısı ve boşlukları itibariyle hafiftir. Çelik Spiral Yapı Sistemi içindeki taşıyıcı kabuk betonarme ve uzay kafes sistemlere göre daha incedir. Bu özelliği ile Mimari detay çözümlerinde esneklik sağlar. Böylece Estetik Boyutta çözümler tatmin edicidir.

Kaynak : www.sertur.com.tr

guzel yazi dusunce ve emek icin tesekkurler

Modern Cami Tasarliyorum. çok Işime Yaradi Teşekkürler…