SORU CEVAP oyunu

oyun şoyle her sorulan soruyu yanıtlayıp kendi sorusunu(inşaat müh. ve mimarlıkla ilgili olması şartıyla) soracak. bir soruya ilk cevaplayanın sorusunu cevaplamak şartıyla birden fazla cevap gelebilir.Ama gelen cevaplar soruyu soran tafından yeterli görülmezse soran kendide cevap verebilir.
amaç: bilinen fakat anlamları tanımları tam olarak anlaşılamayan terimlerin anlaşılmasını sağlamak.

İLK SORU BENDEN

DEPREME DAYANIKLI YAPI TASARIMINDA GÖZ ÖNUNE ALINMASI GEREKEN GÜÇLÜ KOLON YETERLİ KİRİŞ İLKESİ NEDİR?

ya noldu soru zormu geldi? tamam değiştiriyorum

plastik mafsal nedir?

[b][i]ya yeni gorduk desem nasıl olur?Gercekten yeni fark ettim.Guzel dusunce ismail kardesim.Umarım herkes gorur biseler yazar.

Kolonların kirişlerden guclu olması durumu Kolon alt ve ust tasıma gucu momentlerinin kiriş sag ve sol ucları tasıma gucu momentlerinin toplamından % 20 buyuk yada esit olması durumudur.Yani sekilden gorulecegi gibi(autocad cizimi asagıdaki linkte verilmiştir) Mra+Mrü (buyuk esit)1,2*(Mri+Mrj) durumudur.

http://rapidshare.com/files/23401293/Kolonun_kiri__351_ten_guclu_olmas__305__durumu.dwg

Saygılarımla…

İyi Çalışmalar…[/i][/b]

teşekkür ederim. bencede çok faydalı olabilecek bir konu ama pek ilgi görmedi. mühendislik konusunda anlamı bilinen ama tam olarak anlaşılmayan bir sürü terim ve konu var amaç onları tam anlamıyla açaıklamak ve bilmeyenlerin sorup cevap almasını sağlamaktı.
senin de sayende daha fazla ilgi görmesin dileğiyle

NOT: sen kendi sorunu yazmamışsın sorunu bekliyorum :slight_smile:

[QUOTE=İsmail SEKBAN;4011]ya noldu soru zormu geldi? tamam değiştiriyorum

plastik mafsal nedir?[/QUOTE]

ikinci soruyuda ben cevaplayayım müsade ederseniz…

Plastik Mafsal:Lineer olmayan şekil değiştirmelerin plastik mafsal adı verilen kesitlerde toplandığı varsayımı yapı tasarımında kullanılan bir yöntemdir. Plastik mafsal oluşan kesit eğilmede taşıma gücüne ulaşmıştır.Yani bir nevi çerçeve türü bir yapının yıkılma durumuna gelebilmesi için yeterli sayıda plastik mafsal oluşmalıdır.

Benim sorum:Yeniden dağılım ilkesini kısaca açıkayınız?

soruları kolaylaştırsak daha doğrusu güncel hayatta karşımıza çıkan ve tecrübesi az olan arkadaşları bilgilendirme amaçlı olsa daha uygun olur
mesela küpeşte nedir limonluk nedir.

[quote=turrrannn;29671]soruları kolaylaştırsak daha doğrusu güncel hayatta karşımıza çıkan ve tecrübesi az olan arkadaşları bilgilendirme amaçlı olsa daha uygun olur
mesela küpeşte nedir limonluk nedir.[/quote]

Sorular her türlü olabilir kolay yada zor ama verilen cevapların teknik bir sadeliği olması anlaşılırlık yönünden daha faydalı olacaktır

[QUOTE=turrrannn;29671]soruları kolaylaştırsak daha doğrusu güncel hayatta karşımıza çıkan ve tecrübesi az olan arkadaşları bilgilendirme amaçlı olsa daha uygun olur
mesela küpeşte nedir limonluk nedir.[/QUOTE]

Hazır sıra bendeyken ben sorayım.Peki turrrannn kolay olsun.Gonye nedir?Ne işe yarar?nerelerde kullanılır?tufan cvbı vermek isterim ancak sırayla gitmek için durumu bozmamak için vermedim.Kusurabakma

[QUOTE=tufanozturk;29667]ikinci soruyuda ben cevaplayayım müsade ederseniz…

Plastik Mafsal:Lineer olmayan şekil değiştirmelerin plastik mafsal adı verilen kesitlerde toplandığı varsayımı yapı tasarımında kullanılan bir yöntemdir. Plastik mafsal oluşan kesit eğilmede taşıma gücüne ulaşmıştır.Yani bir nevi çerçeve türü bir yapının yıkılma durumuna gelebilmesi için yeterli sayıda plastik mafsal oluşmalıdır.

Benim sorum:Yeniden dağılım ilkesini kısaca açıkayınız?[/QUOTE]

Sünek yapı elamanlarında tesirlerin, kapasitesine ulaşmış kesitten, ulaşmamış kesite aktarılması olayı. Yeniden dağılım sonucu denge altı donatıları tekrar düzenlenir.

Gönye, kalıbın oturduğu düzleme dik doğrultuda durmasını sağlar. diğer kalıplar ile aynı düzlemde düzgün bir terazi oluşturur. ayrıca kalıbı tutmaya ve kalıp takviyesine katkı sağlar.

[QUOTE=tufanozturk;29667]ikinci soruyuda ben cevaplayayım müsade ederseniz…

Benim sorum:Yeniden dağılım ilkesini kısaca açıkayınız?[/QUOTE]

[b][i]Yeniden dagılımın dİger bir adıda adaptasyondur.Adaptasyon zayıf olan lifin,kesitin,elemanın diger elemanlarca tasınması olayıdır.Yani yuku paylasması olayıdır.3 cesit adaptasyon vardır.
1-)Liften life adaptasyon
2-)Kesitten kesite adaptasyon
3-)elemandan elemana adaptasyondur.
Arkadaslar soruları cevaplayan arkadasların cevapları yeterliyse soru sorma sırasını bozmayalım.İsmail Sekbanın dedigi sekilde devam edelim.Saygılarımla…

İyi Çalışmalar…[/i][/b]

Ya tamamda ilk soru cevabını tam bulamamış ki.
Hido cevaplamış ama eksik var.
Şöyle özet bir cümle kurayım.
Plastik mafsalların kirişlerde oluşmasının istenmesidir.Göçme mekanizmasına yön verme işlemidir.Plastik mafsallar önce alt kat kiriş uçlarında oluşacak , sonra bu üst katlara devam edecek , en son alt kar kolon altlarının mafsallaşmasıyla mekanizma tamamlanacak.
Daha detaylandırılabilir ama özet yazdım.

[b][i]Salih kardesim ben sırasıyla cevap vermek istedim.ismail sekbanın ilk sorusu kolonun kirişten guclu olmasıydı ben sırayı bozmamak için sırasıyla gitmek iiçin ona cevp verdim.İstegim ismail sekbanın dedigi gibi ilerleyebilmek.Bilgi oyununun kuralını bozmamak.Ancak suanda bu bozulmus durumda.Saygılarımla…

İyi Çalışmalar…[/i][/b]

Oyunun amacına ulaşması için yazmıştım.
Oyunu bozmamak için bu mesaj ile diğer mesajı biraz sonra sileyim öyleyse.
İstersen benim yazdığım kısa bilgiyi senin yaptığın açıklamaya ekle.

Sen bilirsin salih kardesim istersen sende ekleyebilirsin problem degil.(Hatta bu msjı da silebilirsin)

tevekkül arakdaşımız sorusunu sormamış onun yerienben sormak istiyorum konunun devamı açısından

Kısa kolon davranışı nedir ?

soru hakkında az çok bilgisi olan herkesin cevap yazmasını istiyorum. yaza yaza doğru cevaba ulaşacağız o yüzden yanlı ş cevap vermekten çekinmeyelim zaten doğru cevap gelmezse soruyu soran arkadaş eksiksiz bir şekilde cevaplayacaktır.

[b][i]Kısa kolon hataları genellikle egimli arazide yapılan yapılarda(arazinin egimine gore temelin yerlestirilmesi nedeniyle),bant pencere yapılan yapılarda(fabrikalardaki pencerelerde),eksenleri cakısmayan kirişlerde vb durumdalarda olusur.

Örnek olarak bant pencere durumunu ele alalım.Biz yapı elemanlarını statik olarak programlarda hesaplarken kolonun boyunu örnegin 3 metre olarak ele alalım ve buna gore hesap yapalım ona gore donatılarımızı yerlestirelim.kolonumuzun atalet momentinin 3000 m^4 oldugunu kabul edelim.Bilindigi gibi kolonun rijitliği k=I(kolonun atalet moment)/h(kolonun yuksekliği) oldugundan bizim kolonumuzun rijitliği 1000m^3 olarak bulunur.Bant pencere olusumundan dolayı kolonumuzun boyu 1m oldugunu kabul edelim.Bu durumda kolonumuzun rijitliği 3000m^3 olur.İkinci durumda yani bant pencere olusumu durumunda kolonun rijitliğinin arttıgını goruyoruz.Kolonun rijitliği ne kadar artarsa tasıyacagı yuk ve kesit etkileri o kadar artar.Bu nedenle biz kolonumuzu birinci duruma gore hesaplayıp ona gore donatı yerlestirdigimizden ikinci durumda rijitlik artısından meydana gelen kesit etkilerini tasıyamaz.Ve kolon yetersiz kalır.
Kısa kolon olusumunu engellemek için kolonda etriye sıklastırılması veya bant pencere olusumuna neden olan duvarla kolon arasına ezilebilir malzeme konulması gerekir.Saygılarımla…

İyi çalışmalar…[/i][/b]

ismail bey kalp kalbe karşıdır. ben de kısa kolonu soracaktım zaten:)

bir cevap ta ben vereyim. yapı elemanları rijitlikleri oranında deprem etkisine maruzdur. rijitlik formulü;

k=12EI/L^3 dolayısıyla kolon boylarının küpleri ile ters orantılı olarak rijitlikleri değişmektedir. Şöyle ki;

2.8 m olan bir normal kolon ile 70 cm olan bir kısa kolon arasında 4^3=64 kat rijitlik oranı vardır. kısa kolon 64 kat daha büyük bir yatay etki alacaktır.

Benden de bir kısa kolon davranışı tanımı :
[b][FONT=Times New Roman][COLOR=black]Kısa kolon davranışı: Kolondan kolona uzanan perdelerdeki boşluklar veya yüksekliği fazla kirişlerden dolayı kısa kolonlar teşkil edilir. Kısa kolon davranışı, kolonun kesme kırılması ile güç kaybetmesidir. Kat kirişlerinin süreksiz olması, rijit bölme duvarının kolonun etkili boyunu kısaltarak, eğilme momentini düşük tutar, kısa kolon oluşmasına neden olur. Dolgu duvarlarında kolonlar arasına bırakılmış boşluklarda kısa kolon oluşumuna neden olabilir. Kolonların sarılma bölgeleri için minimum enin donatı ve yerleştirme koşulları kısa kolonun tüm kat yüksekliğince uygulanmalıdır. Kolona bağlanan kirişlerin derin olması, pencere üstü hatılları, bant pencereler de kısa kolon oluştururlar. Yatay deprem kuvvetleri kolonlara ilikleri ile orantılı dağıtıldığı için rijitliği artan kolonlar daha çok yatay kuvveti karşılamak durumundadır. Kat kirişlerinde süreksizlikler kısa kolon davranışı yaratır. Kısa kolonlarda kesme kuvveti ile güç tükenmesi görülür, kolon oluşumu önlenemezse, donatının pekleşmesi nazara alınarak arttırılan uç eğilme moment kapasiteleri ile hesaplanmış kesme kuvvetine göre boyutlandırılır. Eğimli arazide temellerin değişik seviyelerde yapılması durumunda kısa ve uzun kolon oluşur, temellerin birbirleri ile bağlanması güçleşir, yapının dinamik davranışı değişir, kısa kolon büyük deprem kuvvetini çeker.

[FONT=Times New Roman]kısa kolon oluşturmayan dolgu duvarlar[/FONT]

Kısa kolon oluşturan dolgu duvar

[/COLOR][/FONT][/b]

[COLOR=red]Cevaplar güzelde her cevap veren bir soru sormak zorunda sorular hep unutuluyor:) [/COLOR]

Kütle merkezi ve [COLOR=black][FONT=Times New Roman]Rijitlik merkezi nedir ?[/FONT][/COLOR]

Kütle merkezi yapının ağırlığının tam ortalaması farzi mahal kütle merkezinden yapıyı bir halata assanız sabit kalır
rijitlik merkezi ise yatay ötelenme anında ki perdeler ve kolonlara göre yapının haraket merkezidir. örneğin perdeleri ve kolonları binanın bir yanında ise rijitlik merkezi oraya yakın olur rijitlik merkezi ve kütle merkezi ne kadar yakın olsa o kadar iyi olur.

edit: [b]turrrannn[/b] cevap veren arkadaş bi soru sorması gerekiyor. sorunu bekliyoruz… cevap için teşekkürler