şimdi ki aklımız olsaydı...

Şimdi ki aklımız olsaydı acaba mühendis (inşaat mühendisi) olurmuyduk ?Zaman zaman sanırım hepimiz bu sorunun cevabı üzerine kafa yormuşuzdur.İnşaat Mühendisi olduğumuzdan artık inşaat mühendisinin ne yaptığını nasıl olunacağını biliyoruz.Dolayısıyle şimdi rahatlıkla bu soruya doğru cevap verebiliriz.Üniversiteye yeni girip inşaat mühendisliğini secen yada sececek biri bu soruya sağlıklı bir cevap veremeyebilir.Çünkü İnşaat Mühendisliğinin ne olduğunu henüz bilmez.Ancak bizi işin içinde olduğumuzdan kararımız daha sağlıklı olur.

Şimdiki aklım olsaydı İnşaat Mühendisi olurmuydum ?.Bu soruyu ülkemiz şartlarında değerlendirdim.Ülkemiz insana değer veren bir ülke değil.Ayrıca üniversiteden sonra kişinin kendini geliştirmeside tamamen kendine kalmış.İnşaat Mühendislerinin kazandığı parada emeğinin ve bilgisiin karşılığı değil.Türkiyeyi düşündüm.Türkiyede tuğla satmak,mobilya satmak,araba satmak gibi soyut şeylerden para kazanmak daha basit.Ancak ülkemizde bilgi satmak zor.Mühendislerde bilgi satmak zorunda olan tipler.O zaman Türkiyede bilgi değerinde satılmadığından Şimdiki aklım olsaydı İnşaat Mühendisi olmazdım.Bu benim şahsi fikrim.İnşaat Mühendisliğini para kazanma amaclı yapan herkes sanırım benim gibi düşünmekte.En azından ben buna inanıyorum.Benim içinde İnşaat Mühendisliği yapan herkes para kazanma amaçlı yapıyor.İdeal vb şeyleri öne süren kişilerede malesef ben inanmıyorum.Yanılıyorda olabilirim…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR