Sayın ahmet çelikkolu

Ahmet Bey forumda izlediğime göre herkese yardımcı olmaya çalışıyor,tabir yerindeyse ilminizin zekatını veriyorsunuz.Öncelikle sizi tebrik ediyor,Allah razı olsun diyorum.
Ben acizane bir girişimci olarak,vaktiniz müsaitse sizden aşağıdaki konularda bizi aydınlatmanızı rica ediyorum.Cevap yazarsanız ya da konularla ilgili döküman,belge,internet sitesi
vs. gönderirseniz çok memnun olur duacınız olurum.
1-Arsa sahipleriyle kat karşılığı sözleşme nasıl yapılır?
2-Kat irtifakı nasıl kurulur?Müteahhit kat irtifakını kendi ve arsa sahibi üzerine kurabilir mi?Bu avantaj ya da dezavantaj sağlar mı?
3-İmar durumu,ruhsat alma,inşaata başlamadan önce alınacak tüm belgeler(aplikasyon,istikamet rölevesi v.s ) nelerdir?
4-Bunlar için ödenecek harçların tutarları belli midir?
5-Telekom,doğalgaz,kaldırım işgali,kanalizasyon gibi harçların masrafı yüksek midir?
6-Arsaya yapılacak binanın imar oranı artırabilir mi?
7-Yapı Denetim şirketleri ne kadar masraf çıkarır?
8-Proje masrafları ne kadardır?
9-Yapı Denetim şirketleri aynı zamanda proje işlerini de yaparlar mı?
10-150 metre kare normal bir dairenin 2012 rakamlarına göre anahtar teslim fiyatı ne kadardır?(Arsa maliyeti hariç)
11-Kat irtifakı kurulmuş ve bitirilmiş binaya iskan ne kadar sürede alınabilir?
12-Kat irtifakına bankalar(mevduat ya da katılım) kredi kullandırır mı?
13-İnşaat malzemesi satan firmalar taksitli sistemle çalışır mı?Ne kadar vade yapabilirler?
14-En uygun malzeme nereden hangi ilden temin edilir?
15-izoduo gibi malzemeler kullanmak karlı mıdır?
16-Nasıl hızlı müşteri bulunup ev satılır?Önemli püf noktalar nelerdir?
17-Şahıs firması inşaat yapabilmek ne gibi yükümlülüklere haiz olmalı ve tutacağı defter,evrak neler olmalıdır?
18-Şahıs firması ev satarken vergi olarak emlak vergisiyle birlikte gelir vergisi de mi öder?
19-İnşaat için en uygun şirket tipi hangisidir?
20-Müteahhitlik yetki belgesi için nereye,nasıl başvurulmalıdır?Belge ne kadar sürede alınabilir?

[QUOTE=creativeby;102183]Ahmet Bey forumda izlediğime göre herkese yardımcı olmaya çalışıyor,tabir yerindeyse ilminizin zekatını veriyorsunuz.Öncelikle sizi tebrik ediyor,Allah razı olsun diyorum.
Ben acizane bir girişimci olarak,vaktiniz müsaitse sizden aşağıdaki konularda bizi aydınlatmanızı rica ediyorum.Cevap yazarsanız ya da konularla ilgili döküman,belge,internet sitesi
vs. gönderirseniz çok memnun olur duacınız olurum.
2-Kat irtifakı nasıl kurulur?Müteahhit kat irtifakını kendi ve arsa sahibi üzerine kurabilir mi?Bu avantaj ya da dezavantaj sağlar mı?
3-İmar durumu,ruhsat alma,inşaata başlamadan önce alınacak tüm belgeler(aplikasyon,istikamet rölevesi v.s ) nelerdir?
5-Telekom,doğalgaz,kaldırım işgali,kanalizasyon gibi harçların masrafı yüksek midir?
10-150 metre kare normal bir dairenin 2012 rakamlarına göre anahtar teslim fiyatı ne kadardır?(Arsa maliyeti hariç)
13-İnşaat malzemesi satan firmalar taksitli sistemle çalışır mı?Ne kadar vade yapabilirler?
17-Şahıs firması inşaat yapabilmek ne gibi yükümlülüklere haiz olmalı ve tutacağı defter,evrak neler olmalıdır?
18-Şahıs firması ev satarken vergi olarak emlak vergisiyle birlikte gelir vergisi de mi öder?
20-Müteahhitlik yetki belgesi için nereye,nasıl başvurulmalıdır?Belge ne kadar sürede alınabilir?[/QUOTE]

20-Müteahhitlik yetki belgesi için nereye,nasıl başvurulmalıdır?Belge ne kadar sürede alınabilir?[/QUOTE]

Öncelikle hakkımdaki görüşleriniz için teşekkür ediyorum.
Sorularınızın bazıları oldukça uzun ve teferruatlı açıklama gerektiren sorular.Bu konular içinde size basitçe yol göstermeye çalışacagım.Bunlara ragmen ayrıntılı bilgi ve lokal cevap isterseniz yazının sonunda verecegim telefon numarasından bana ulaşmanız mümkün…

1…Arsa sahibi ile kat karşılığı sözleşme yapmak için belli bir birikime (bilgi) sahip olmak gerekir.Özellikle yapılacak işin maliyetini çıkarmak(yaklaşık metraja dayalı) gerekir.Bundan sonrada söz konusu yerdeki rayiç bedellere göre bir satış fiyatı çıkarmak gerekir.Bu aşamdan sonra yüzde olarak yapacagınız imalatın kaçta kaçını gözden çıkarabileceginizi bir kar marjıda koyarak ortaya çıkarabilirisniz.Kat karşılığı sözleşme yapmadan önce söz konusu parselin imar bilgi durumunun ilgili belediyeden tam olarak çıkarılması ve avan mimari projenin gerçege yakın olarak mimar tarafından çizlmiş olması gerekir.Tüm pazarlıklar bu ilgili ön mimari projeye göre yapılır.Ön projede kimin hangi daire veya dükkanı alacagı bu proje üzerinde işaretlenir numaralanır ve noterde imza altına alınır.Tabbi ki diğer şartlarda bu sözleşmede belirtilir.Bu sözleşmede inşaat da kullanılacak malzemelr inşaat yapım süresi cezai şartlar satış hakkı vb gibi durumların yanısıra her iki tarafın istediği özel şartlar belirtilir noterde imzalanır.Burada önemli olan ksıım karşı tarafa verilecek yüzde miktarıdır…Kabaca bir örnek bir yerde bir arsadan 4 daire ve bir dükkan çıkıyor.Anlaşma kat karşılığı yapıldı.Kt karşılığı anlaşmaya göre mal sahipleri tüm daireleri alırken müteahhit sadece işyerini aldı.Daha sonra işyeri 10 daire fiyatına (yaklaşık) satıldı.Bu gibi durumları iyi etüd etmek gerekli.Müğmkünse idari şartlar vb konularda avukattan yardım alınmalı.

2…Kat irtifakı söz konusu yer için belediyeden inşaat ruhsatı alındıktan sonra hemen kurulabilir.Mimari proje üzerinden kurulur.Amaç şudur.Kat irtifakı aşamasında daha ruhsat yeni alınmıştır ve en ufak bir imalat yoktur ancak kat irtifakındaki amaç 1 nolu daire A şahının, 2 nolu daire B şahsının ,3 nolu daire C şahsının anlamına gelir.Mimari projede tüm işyerleri ve daireler numaralandırılır kimin adına kaydedilecekse kaydedilir ve kat irtifakına ilgili tapu müdürlüğünde geçilir.Herkese arsa paylı tapuları verilir.Yapı tamamlanıp iskan(yapı kullanma izin belgesi alınınca) direk tapular kat mülkiyeti tapusuna çevrilir.Sistem aynıdır .Aradaki fark kat irtifakı bina ortada yokken yapılır,kat mülkiyeti bina kullanılabilir hale gelince yapılır.Kat irtifakı kurmak sorunlu değildir.Direk kat mülkiyetinede geçilebilir.İdtesiğiniz kişi yada kişlere kat irtifakı yapılabilir.

3…Uuzun bir soru.Belediye sınırları içerisinde ruhsatı belediyeler vermekte dışında ise valilik vermekte .Belediyey gittiğinizde ruhsat almak için gerekli bilgiler bir matbuu kagıt olarak size verilebilir.Bu evrakların çogu belediye tarafından hazırlanır.Konu çok ayrıntılı telde ulaşmak isterseniz ayrıntı verebilirim.

4…bUNLAR İÇİN ÖDENECEK HARÇ VE ÜCRETLER belediyelere ve meclis kararlarına göre değişir.Belediyelerin buyuklükleri parselin rant durumu ilgili yerin nüfusu bunda etkendir.Dolayısıyle sabit bir fiyat vermek olanaksızdır. İlgili bedeli metrekare olarak belediyeden almanız mümkündür.

5…Evet kayda değer rakamlardır.Ancak bunların en büyüğü eger otopark yapıda düşünmezseni otopark ücretidir.Ypıalrın otopark ücreti yüksektir.Otomobil başına belirlenir.

6…Evet öğle bir imkan var. Bu tür bir istek belediyeye imar tadilatı olarak sunulabilir.Kabul edip etmeme yetkisi Beldiye Meclisinin takdirindedir.Ancak bu tür tadilatlar yeni altyapı yeşil alan gerektirdiğinden(sosyal donatı) mALİYETİ ÇOK YÜKSEK TADİLATLARDANDIR.

7…yapının metrekaresi ve inşaat süresi ile bu değişir.Ancak yapı denetim şirketleri kırım yaparlar.Dolayısıyle pazarlık usulüde gecerlidir(bu pazarlık kırım yasal değildir ama herkes yapar.).
8…Proje masrafları yapının metrekaresi ve kullanım amacına göre değişir.Her ne kadar mühendis ve mimarlar odasının asgari ücretleri olsada pazarlık usulü yapılır.Teorik olarak çok düşük miktarlara yaptırmanız mümkün.

9…Yapi Denetim Şirketlerinin yasal olarak proje üretim hizmeti yapması mümkün değildir.
10…Bayındırlık bakanlığınca(cevre ve şehircilik bakanlığı) yapı yaklaşık maliyeti resmi gazetede metrekare olarak her sene yayımlanır28.04.2012 tarih ve 28277 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

11…İskan için kat irtifakı kurulması zorunlu değildir.Ancak bahce duvarı dahil tamamen yapının oturulabilir olarak projeye uygun halde yapılmış olması gerekir.İlgili belediyenin iş yoğunluğuna göre bu süre değişir.3 günde alabileceginiz gibi 30 günde alabilirsiniz.

12…Yapılmamış belli bir oranda yapılmamış bina için (kat irtifakı kurulmuş) konut kredisi almanız mümkün değildir.
13…Sizin sosyal ilişkilerinizle ilgili bir olay.Ancak vade oldukça fiyat artar.
14…En uygun malzemeyi bulunduğunuz ilden temin edebilrisiniz(yol maliyeti)Ancak bazı özel buyuk kalemleri çelik gibi mesela ytong gibi meslea başka ileeden temin edebilirsiniz.Ancak malzemeleri bulunduğunuz yerden temin etmek en akıllıca olanıdır.
15…Kullanılacak malzemenin fonksiyonel olması önemlidir.Kullanabilirsiniz ancak kullandığınız malzeme ucuz pahalı neyse maliyete yansıtırsınızDolaysııyle kar lı karsız demek doğru değildir.Amaç ucuz malzeme değil kaliteli malzeme kullanmak olmalıdır.
16…İşinizi düzenli yapmanız ev iyi itibar bırakmanız gerekir.İşleri bitirdikten sonra satmak en karlı olanıdır.Sizi bulurlar…
17…Son çıkan TÜRK TİCARET KANUNUNA göre Anonim Şirket kurmak oldukça avantajlı.Artık tek kişi bile anonim şirket kurabilmekte.Bu konu ile ilgili bir mali muşavirle anlaşmanız gerekmekte.
18…Evet bir gelir söz konsuu ise öder.
19…Anonim Şirketidir.
20…Çevre ve Şehircilik il müdürlüğünden gerekli bilgileri almanız mümkün…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Ahmet Bey Allah ebeden razı olsun çok memnun oldum.Müteşekkirim.İnşaallah tanışmak nasip olur.Size yüzyüze de teşekkür etmek isterim.

İnşaalah birgün yüzyüze görüşmekte nasip olur.Allah işinizi rast getirsin.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Allah razı olsun

Merhaba Ahmet bey,
İnşaat işine yeni girmeyi düşünüyoruz.Sizinle telefonda görüşmemiz mümkün mü?Telefon numaranızı verebilir misiniz? Teşekkürler.

[QUOTE=firehawk1976;102533]Merhaba Ahmet bey,
İnşaat işine yeni girmeyi düşünüyoruz.Sizinle telefonda görüşmemiz mümkün mü?Telefon numaranızı verebilir misiniz? Teşekkürler.[/QUOTE]

MERHABA

Evet mümkün.Telefon numaram 0 541 973 01 51

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Ahmet Bey MeRhaba, Benim de size bir sorum olacak.

Ben Belediyede çalışıyorum ve şuan ilk defa Yapı denetime tabi bir inşaata Yapı kullanma izin belgesi verme aşamasındayız.
İnşaatın sahibi dilekçe, sigortadan ilişiksizlik belgesi, Vergi dairesi 2 nolu harç, enerji kimlik belgesi dahil tüm belgeleri eksiksiz getirdi.

Yapı denetim de %95lik hakediş seviyesine ulaştık. %100 seviye talebi de sistemden onaylandı ve iş bitirme tutanaklarını tarafımıza sundular ve idaremizce bu tutanakları onayladık.

Mal sahibi iskanın verilmesi için ısrarcı fakat, son kalan %5’lik hakediş ödemesi için henüz herhangi bir işlem yapılmadı.
yapı denetim %100’lük hakediş talebinde bulunmadı idaremize. ve de diğer belediyelerin yapmış olduğu uygulamaya göre son hakediş makbuzunu getirdikten sonra yapı kullanma izin belgesini inşaat sahibine veriyorlar.

Bu konu hakkında çelişkiye düştük, yapı denetim firması şuan için %5’lik ödemeye gerek kalmaksızın yapı kullanma izin belgesinin verilebilceğinin belirtiyor ısrarla ama kanun ve yönetmelikler herhangi bir madde yok bunun ile alakalı. Yapı denetimin tüm hakedişleri ileilgili gerekli işlemleri yapılmadan yapı kullanmaizin belgesini vermek istemiyorum.

Bu konu hakkında beni bilgilendirebilirseniz sevinirim.

İyi Çalışmalar diyorum.

[QUOTE=Cerberus;105315]Ahmet Bey MeRhaba, Benim de size bir sorum olacak.

Ben Belediyede çalışıyorum ve şuan ilk defa Yapı denetime tabi bir inşaata Yapı kullanma izin belgesi verme aşamasındayız.
İnşaatın sahibi dilekçe, sigortadan ilişiksizlik belgesi, Vergi dairesi 2 nolu harç, enerji kimlik belgesi dahil tüm belgeleri eksiksiz getirdi.

Yapı denetim de %95lik hakediş seviyesine ulaştık. %100 seviye talebi de sistemden onaylandı ve iş bitirme tutanaklarını tarafımıza sundular ve idaremizce bu tutanakları onayladık.

Mal sahibi iskanın verilmesi için ısrarcı fakat, son kalan %5’lik hakediş ödemesi için henüz herhangi bir işlem yapılmadı.
yapı denetim %100’lük hakediş talebinde bulunmadı idaremize. ve de diğer belediyelerin yapmış olduğu uygulamaya göre son hakediş makbuzunu getirdikten sonra yapı kullanma izin belgesini inşaat sahibine veriyorlar.

Bu konu hakkında çelişkiye düştük, yapı denetim firması şuan için %5’lik ödemeye gerek kalmaksızın yapı kullanma izin belgesinin verilebilceğinin belirtiyor ısrarla ama kanun ve yönetmelikler herhangi bir madde yok bunun ile alakalı. Yapı denetimin tüm hakedişleri ileilgili gerekli işlemleri yapılmadan yapı kullanmaizin belgesini vermek istemiyorum.

Bu konu hakkında beni bilgilendirebilirseniz sevinirim.

İyi Çalışmalar diyorum.[/QUOTE]

MERHABA

Bilgilerim dogrultusunda orularınızı cevaplayayım.
Öncelikle vatandaşıntan gereksiz belgeleri istediğinizi hatırlatayım şöyleki:
planlı alanlar tip imar yönetmeliğinin 64 /A maddesinde yapı kullanma izinlerinde başvuru sahibinden istenecek belgi ve belgeler açıklandı.Bu madde 3/4/2012 tarihinde yürürlüğe girdi.aynı gün tarihli 28253 sayılı resmi gazetede yayımlandı.
Bu maddeye göre ,yapı kullanma izinlerinde başvuru sahibinin dilekçesi veya idare tarafından hazırlanan metbuu dilekçe örneği ile yapının uygun olduğu yönünde yapı denetim şirketi raporu dışında herhangi bir belge isteyemezsiniz.Dolayısıyle sigort ilişksizlik belgesini,VERGİ DAİRESİ İLİŞİKSİZLİK BELGESİNİ isteme hakkınızda bulunmamakta başta bunu belirteyim.(BKNZ PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ MADDE 64/A -RESMİ GAZETE TARİHİ:3/4/2012 RESMİ GAZETE SAYISI:28253)

Hakedişle ilgili sorunuza gelince:%100 seviye talebi onaylanmış.son hakediş makbuzuda tarafınıza getirilmiş.Eğer VATANDAŞ TARAFINDAN PARA HESABA YATMIŞ ödeme makbuzunun(son taksit )bir nüshası size bir nüshası yapı denetim kuruluşuna verilmişse ki öyle olduğu anlaşılıyor. yapı kullanma izin belgesini vatandaşa vermek zorundasınız.Yapı denetim zaten tüm işlemleri yapmış.Size yapının fen kurallarına uygun olduğu raporunuda vermiş ve sizde kabul etmişsiniz.VATANDAŞ DA HESABA PARAYI YATIRMIŞ VE SON ÖDEME MAKBUZUNU SİZE GETİRMİŞ.Doalyısyle işlem tamamlanmış ve vatandaşa yapı kullanma izin belgesini vermek gerekli.
Size 27.maddeyi aynen yazıyorum.Maddeyi dikkatle okursanız işlemler için ödeme makbuzunun iareye ve yapı denetime verilmesinin yeterli olduğu görülmekte.

İyi Çalışmalar

Hizmet bedeli taksitleri

MADDE 27 – (1) Toplam inşaat alanı bin m2’yi (dâhil) geçmeyen yapıların denetim hizmeti bedelinin, yapı sahibi tarafından yapı denetim hesabına defaten yatırılması esastır. Ödeme makbuzunun bir sureti yapı sahibi tarafından ilgili idareye ve yapı denetim kuruluşuna verilir. Bu durumdaki yapıların denetim hizmeti için yapı sahibi tarafından ilgili idareye hakediş talebi sırasında hizmet bedelinin tamamının karşılanabileceğini gösteren banka teminat mektubu da verilebilir.

(2) Toplam inşaat alanı bin m2’nin üzerindeki yapıların yapı denetimi hizmet bedelleri, yapı sahibinin tercihine göre, defaten veya aşağıdaki tabloda gösterilen taksitler halinde veya kısmi taksitler halinde hesaba yatırılır. Ödeme makbuzunun bir sureti yapı sahibi tarafından ilgili idareye ve yapı denetim kuruluşuna verilir.

Taksit
Kapsam
Miktar (%)

1
Ruhsat alınması aşamasında ödenecek olan proje inceleme bedeli
10

2
Kazı ve temel üst kotuna kadar olan kısım
10

3
Taşıyıcı sistem bölümü
40

4
Çatı örtüsü, dolgu duvarları, kapı ve pencere kasaları, tesisat alt yapısı dâhil yapının sıvaya kadar hazır duruma getirilmiş bölümü
20

5
Mekanik ve elektrik tesisatı ile kalan yapı bölümü
15

6
İş bitirme tutanağının ilgili idare tarafından onaylanması
5

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Ahmet Bey Merhabalar…

Yukaridaki bilgilendirmenizi defalarca okudum.Allah sizden gani gani razi olsun.

Bende durumumu izah ettikten sonra nacizane size birkac sorum olucak,

Belediye sinirlari ve imar sinirlari icerinde 4000 metrekare arsamiz var. Arsanin insaat alani %40 6 kat(sanirim 18,50) oluyor, Burada iki ortak insaat yapma planimiz var kismet olursa seneye insaata baslayacagiz.Tabiki yapinin bilimsel kisimlarini insaat muhendisleri, yapi denetim firmalari,mimar yapacak.

Size sormak istediklerim;

-Bir yapida ana kalem olarak en cok para tutan kac kalem malzeme vardir? (Demir, Hazir beton, ytong,kereste…v.b)

-Bu ana kalem malzemelerden hergun fiyati artan alip depolamamiz gereken en onemli kalem hangisi olabilir? (nacizane benim aklima gelen demir, yani demiri alip bugunden depolasak iyi bir adim atmis olurmuyuz depolamada yer sorunumuz yok)

-Insaati yapacagimiz yerde mulkiyeti kendimize ait ormanimiz var, bir insaatta kereste miktari ve maliyeti ne kadar onemlidir…simdiden agaclari bictirip keresteleri kurumaya biraksak iyi bir is yapmis olurmuyuz?

-Insaati yapim asamasinda bizim sermayemizin yetmedigi zaman gercek fiyatindan daha dusuk fiyata daire satarak mi insaati tamamlamak lazimdir, yoksa banka kredisi ile is yapsak daha mi akilci olur( Cok genel olarak soruyorum)

Aslinda sorularin tamamen tecrubeler uzerine bu ve bunun benzeri akliniza gelen baska seylerde varsa okumaktan mutlu olurum, musait oldugunuz bir anda cevaplarsaniz cok menun olurum…

Saygilarimla

[QUOTE=yapi53;105325]Ahmet Bey Merhabalar…

Yukaridaki bilgilendirmenizi defalarca okudum.Allah sizden gani gani razi olsun.

Bende durumumu izah ettikten sonra nacizane size birkac sorum olucak,

Belediye sinirlari ve imar sinirlari icerinde 4000 metrekare arsamiz var. Arsanin insaat alani %40 6 kat(sanirim 18,50) oluyor, Burada iki ortak insaat yapma planimiz var kismet olursa seneye insaata baslayacagiz.Tabiki yapinin bilimsel kisimlarini insaat muhendisleri, yapi denetim firmalari,mimar yapacak.

Size sormak istediklerim;

-Bir yapida ana kalem olarak en cok para tutan kac kalem malzeme vardir? (Demir, Hazir beton, ytong,kereste…v.b)

-Bu ana kalem malzemelerden hergun fiyati artan alip depolamamiz gereken en onemli kalem hangisi olabilir? (nacizane benim aklima gelen demir, yani demiri alip bugunden depolasak iyi bir adim atmis olurmuyuz depolamada yer sorunumuz yok)

-Insaati yapacagimiz yerde mulkiyeti kendimize ait ormanimiz var, bir insaatta kereste miktari ve maliyeti ne kadar onemlidir…simdiden agaclari bictirip keresteleri kurumaya biraksak iyi bir is yapmis olurmuyuz?

-Insaati yapim asamasinda bizim sermayemizin yetmedigi zaman gercek fiyatindan daha dusuk fiyata daire satarak mi insaati tamamlamak lazimdir, yoksa banka kredisi ile is yapsak daha mi akilci olur( Cok genel olarak soruyorum)

Aslinda sorularin tamamen tecrubeler uzerine bu ve bunun benzeri akliniza gelen baska seylerde varsa okumaktan mutlu olurum, musait oldugunuz bir anda cevaplarsaniz cok menun olurum…

Saygilarimla[/QUOTE]

Öncelikle dilekleriniz için teşekkür ediyorum.Sorularınızı bilgim doğrultusunda tek tek cevaplamaya çalışayım:
1…Bir yapının maliyetinin yaklaşık %40 ını kaba imalat oluşturu(demir, beton vb).Geri kalan yüzde 60 ını ise ince işler oluşturur(sıva,parke döşeme vb).Bu maliyet oranı kullanılan malzeme cinsleri ve hitap ettiği pazarlanacak kişilere görede değişir.Mesela çok lüx konutlarda kaba imalatın oranı azalırken ince oranı artar.Bunuu dikkate almanız gerekir.Enfazla yekün tutanlar ise demir,beton ve işçilik olarak söyleyebiliriz.

2…Depolama konusuna ben tamamen karşıyım.Depolamadan bizim anladığımız malı alıp kapalı biryere koymak.Ancak depolama bu değildir.Mesela çelik alıp depoya koyduğunuzda bunun korozyona uğramaması için .deponun nem almaması için ,çeliğin direk zemine oturmaması içinde gerekli tedbirleri almalısınız.Keza diğer kalemler içinde bu geçerli.Mesela çimentoların da ömrü 6 aydır vb.O anlamda birkaç aydan uzun depolamanın doğru olmadığına inanıyorum.Bunun yerine size şunu önerebilirim.Dediğiniz doğru özellikle çelik yaz aylarına doğru artış trendne girmekte…Bundan etkilenmemek için çalıştığınız firmaya bugün çelik alacakmış gibi pazarlık yapıp ücretin tamamını ödersiniz.Atıyorum 100 ton çelik parası.Bu 100 ton çeliğide ileriki zamanlarda(1 yıl içerisinde yada anlaşmanıza bağlı) firmadan alacagınızı söyleyip pazarlık yapabilirsiniz.Bu şekilde hesabınız dolana kadar fasılalı olarak çeliği firmadan çekebilrisiniz.Dğer malzemeler içnde bu dediğim geçerli.Bu şekilde çalışmak için firmaların buyuk olması gerekmekte.

3…Ahşap canlı bir malzemedir.İnşaatta kullanılan tek canlı malzeme ahşaptır.Dolayısıyle zamanla zarar görmesi en muhtemel malzeme ahşaptır.Bu nedenledir ki korunması ve depolanması ve bakımıda o kadar zordur.Yapıdaki ahşap giderlerde diğer kalemlerin yanında fazla buyuk değildir.O bakımdan iyi bir iş yapmamış olusunuz kanaatindeyim.Profesyonel keresticilere satıp daha sonra gerekli malzemeye ulaşmanız daha akıllıca olur kanaatindeyim.

4…İlk etapta kesinlikle bir maliyt hesabı çıkarmalısınız.Çıkan bu maliyetten %10 daha fazla paranız varsa inşaat işine girmeniz gerekir.Eğer yoksa paranızın o miktara gelmesini evinizde beklemelsiniz.Yada daha küçük boyutlu bir iş düşünmelisiniz.Bnka kredisi,yaparken satmak gibi işler sakattır.İnşaat işleri bunları hiç affetmemiştir.

son söyleyeceğim birkaç şey:
Yeterli paranızın fazlası yoksa inşaat işine girmeyin.Ucuz olanı değil, kaliteli olanı tercih edin.Elinizde malzeme değil sürekli para olsun.İleride lazım olur diye ucuzda olsa malzeme almayın.Paranız olduğu sürece her an herşeye rahatlıkla ulaşırsınız emi n olun…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Ahmet Bey…

Degerli bilgileriniz icin sonsuz tesekkurlerimi sunuyorum.Tecrube bence para ile bile satin alinamayacak bir kuram, siz bunu alaah rizasi icin burada yapiyorsunuz

Saygilarimla