saplamaya izin verilirde bu kadarına nasıl izin vermişler

denetime gidiyoruz ama imodan bunlarda geciyo…
[img=http://img107.imagevenue.com/loc1121/th_48104_Goruntu39717_122_1121lo.jpg]

not: imalat hatası değildir projeside aynı bu şekildedir…ayrıca merdivenin ordaki perdenin hemen yanındakide saplamadır fotografa bakıp aldanılmasın…

Bu tarz projelere imza atan belediyeler de bunu yapan mühendis kopyaları da umarım bir gün akıllanırlar…ben son kirişteki kesme kuvvetini düşünemiyorum…

inanılmayacak projelere imza atıyor meslektaşlarımız…

Ben buna imza atan mühendisin projeyi incelediğine inanmıyorum.Projeyi Açmadan basıyolar imzayı heralde.Bu arada kocaeli nde artık belediye oda onayı istemiyor.Sicil durum belgesini yeterli görüyor.

Denetim parası adı altında da onlarca lira para isterler birde… :frowning:

Arkadaşlar zaten kanunen projeye oda onayı özelliklede yapı denetim olan illerde zorunlu değil.

Oda, proje denetimi ile hiç bir denetim sorumluluğu almıyor.
Proje sorumluluğu proje müellifinin , denetim sorumluluğu yapı denetimde görevli proje denetçisi sorumluluğundadır.Kanunen odanın ve belediyenin statik projelerden sorumluluğu yoktur.

Şimdi öğrenci arkadaşlar neden peki siz projeleri denetlettiriyorsunuz hemde para veriyorsunuz diye soracaktır.

İşte böyle olmasın diye…

Çünkü neticede insanız.İyi mühendis devamlı sıfır hatalı proje üreten mühendis anlamında değildir.

Bu anlamda projelerin oda onayından geçmesi olumludur ama bu şekilde değil.

Üniversiteden mühendis diplomasını almış birinin hazırladığı ve imzaladığı projeyi hiçbir odanın denetleme yetkisi yoktur. Üniversiteler yetimiz olduğunu düşünerek bizi mezun ederler ve kanunlar bizi yeterli görürler.

Odaların denetlemesi tamamen para tuzağıdır.

Bu tarz projeleri denetleyen oda, yükümlülüğü yoksa neden para alıyor. Para alıyorsa neden denetlemiyor. BEn mühendissem ve imza yetkim varsa neden bir başkası beni denetliyor.

Tartışılması gereken çok konu var bence.

Ama anlaşıldığı üzere, üniversiteden her mezun olanda mühendis olmuyor demekki. Yoksa böyle projeler olmazdı, değil mi?

:cool:

O projeyi; yapan mühendis, yapı denetim,oda(eğer varsa), belediye kontrol edip onaylandıktan sonra uygulamaya geçer. Bu kadar aşama sonunda bile bu onay alırsa ben artniyet ararım.

esenliler…

bence butür yapıların tek sebebi geri kafalı müteahhitler, estetik çılgını olmuş mimarlar ve de bunları çizen bizleriz.mimar odaları ayran duvarların akslarını birbirinden kaçık çizer ve film başlar beyaz perdede.sonra mimari statikçiye gider.statikçi çizer kalıp planını.tabi müteahhite göstermek zorunda.inşaatın ‘i’ sinden anlamayan müteahhit başlar kolonların üstünü çizmeye, bu olmaz, şunu kaldırsak, ya gel şunu saplasak, olmaz mı? olmazsa ben başkasına götüreyim ozaman. mühendiste zaten üç kuruşa düşen projeden pay almak için tamam ayarlarız der.çözülür bizim bina.odaya gider.kontrol bakar;adam lisanslı programla çözmüş statik hesaplarda bi hata da yok, yönetmelikte de şukadar saplama yapılır, diye birşey yok.adam napsın, eline aslanlar gibi analiz sonuçları gelmiş, depremdeki davranışı matematiksel modellenmiş:p mecburen mührü basar.bizim vatandaşta gelir,fayanslara parkelere bakar,boyalar güzel mi diye göz atar,taşınır ve bir sene sonra başlar odaları birleştirmeye, duvar yıkmaya.:wink: şimdi soruyorum size ;
SUÇ KİMDE???:smiley:
sözüm meclisten dışarı.
iyi çalışmalar dilerim…

Muhtemelen bu projeyi yapan arkadaş mühendis değil ya tekniker yada bi yelerde çalışıp fason olarak proje yapan bir arkadaşımız. Ama gerçekten yazık . Hem de çok yazık . Herkes 99 depremini ne kadar çabuk unutmuş .

çok ilginç bu hatayı bir mühendisin yapması zoruma gitti.

[b][i]Arkadaslar projesi bu sekilde oluyorsa bunu bir muhendisin yaptıgı anlamına gelir mi?Arkadaslar bakın piyasa hakkında ne kadar bilginiz var bilmiyorum ama forumda dahi var fason proje denilen birsey var bu fason projeleri onceden muhendisler yapıyordu.Suanda bırakın muhendisleri programları kullanmayı bilenler yapıyor.Artık bu gibi hataları direkt muhendislere atmanın anlamı yok.(İstisnalar akideyi bozmaz).Ha burada o fasonu cizdirip kontrol etmeyen muhendise ve odadan,belediyeden onay veren insanların sucudur bu.Saygılarımla…

İyi Çalışmalar…[/i][/b]

Mimariye uysun diye imzalanmıştır. Zaten statiğin ne önemi var ki bina güel dursun yeter değil mi?

Evet arkadaşım katılıyorum piyasada çalışan birisi bu projenin sadece bir statik program kullanmayı bilen biri tarafından çizilmiş olduğunu tahmin edebilir. Çünkü şu zamandaki statik programları kullanmak artık basitleşti. Tabi bu basitlik, programda proje çizebilmede… içeriğindeki verileri okumak farklı bi bilgi birikimi ister. İşte bu (bilgili) inşaat mühendisinin işidir. Neden derseniz, bazen statik programlarda derpem yönetmelik raporları veya genel bi rapor aldığınızda problem çıkmadımı iş bitirilmiş sayılıyo… fakat unutmamalıdır ki bu raporların sağlıklı görünmesi yapıyı tam manası ile inşaa edilebilir kılmıya biliyor… proje mühendisliği yapan veya proje mühendisliğinde çalışan arkadaşlar lütfen artık mühendisliğimize yakışır edep ve sorumluluk duygusu içinde işlerimizi yapmaya özen gösterelim.

Arkadaşım,
Kötü proje çizilmesi için projecinin tekniker mi olması lazım?
Yani “Mühendis olan bunu yapmaz, olsa olsa teknikerdir” diye düşünmek gerçekçi değil. Hepimiz biliyoruz aramızda öyle mühendisler var ki, “MÜHENDİS” sıfatının “M” 'sini haketmiyorlar.

Okul yıllarınızı bir düşünün; kabiliyetsiz, sırf eğlence için okuyan, zihniyeti bozuk bir çok öğrenci arkadaşınızı hatırlayacaksınız… Onlar için " İşte bu adamlar da ileri de mühendis olacak ve senin benim gibi projelere imza atacak " diye düşündüğünüz olmadı mı? Benim oldu. Ve şimdi o arkadaşlarımız da aramızda… Okulu nasıl bitirdiler hayret ediyorum…

Döşemede pilyenin ters konulduğunu (radyede ki gibi) farketmeyen şantiye şefi mühendis arkadaşlar tanıyorum. Onu da mı teknikerler zorladı öyle yaptırmak için?

Saygılarımla…

Hasan Çolak
İnşaat Mühendisi
nirengi.noktasi@hotmail.com

N İ R E N G İ
proje & mühendislik

Hayret dogrusun nasilda musade edilmis?

Onay almış bir proje demek :confused:

Adamlar fantazi yapmışlar adeta.Proje aşamasında, hesap aşamasında,kontrol aşamasında ve uygulama aşamasında hiç mi kimsenin dikkatini çekmemiş. Söylenecek söz yok doğrusu. Öncelikle bir insanın yaptığı işten zevk alması lazım severek yapması lazım ve eserine baktığında en azından gurur duyması lazım diye düşünüyorum.Ama belli ki bunların bu tarz bir kaygıları yok ve Allah’a emanet çizip atıyorlar. YAZIK!!!

universitelerde hocalar saplamadan mumkun oldugunca kacının hele hele saplama yapılan bi kirişi baska bi kirişe asla saplamayın diye bas bas bagırıyorlar…betonerme hocamızın dilinde tuy bitti.(en zından ogu de oyle)
şimdi bu projeyi yapan zihniyette ya derslere gelmeden gecerim diyen biri…ya da para için herseyi yaparım diyen biri…yazık olan yine bize oluyor maalesef

Projeyi yapanın tekniker olduğunu nerden biliyorusunuz ??? Evet haklısınız çok yazık … 99 depreminde gördük mühendis hatalarını…İmzasını 3 kuruşa satanları…