Saplama Kiriş Hakkında

Yaptığım projede ikilemde kaldığım bir husus var bu konuda siz değerli meslektaşlarıma bir sorum olacak. Değerli bilgilerini esirgemeyen herkese şimdiden teşekkürler

Sorum şu şekilde 80m2 lik 2 katlı bir projede 3.60*6.00 m açıklıklı bir döşeme var. Döşeme kalınlığını 15 cm hareketli yükü 3.5 alıp donatıları fi8/25 olacak şekilde düzenledim. Sehim hesaplarında da herhangi bir problem görünmüyor. Burada ikilemde kaldığımı husus şudur: Bu döşemeyi saplama kirişle bölmek sizce mantıklı mı? Kiriş bir ucu kolona diğer ucu kirişe mesnetli olacak.

Bölmenize gerek yoktur. Eğer duvar varsa mimarinin durumuna göre kapı varsa lento atmak yerine kiriş atılabilir, yada mutfak gibi bir durum varsa dolap montajı için kiriş gerekebilir. İhtimaller tabikii… Anlattığınız kadarıyla bakılacak olursa gerek yoktur.

Evet söylediğiniz gibi saplama kiriş atmayı düşündüğüm yerde duvar mevcut ve kapı da. Lakin “lento atmak yerine kiriş atılabilir” den kastınızı anlamadım.

lento kapı üstündeki kısmı taşıması için konulduğundan, oraya bir saplama kiriş denk getirebilirsiniz.
ya da duvar varsa zaten saplama kiriş olması zaten gerekmektedir.
Her tam dolgu duvar (kalınlığı 200~300 mm ) altına kiris konur. Yarım duvarların (kalınlığı ~100 mm) altına zorunlu hallerde kiris konulmayabilir. Ancak bu duvar yükü döseme hareketli yükü 1.5~2.0 kN/m2 artırılarak dikkate alınır.

forum içerisinde bu konuya değinen bir yazı var.inceleyebilirsiniz.
http://forum.yapisal.net/sitemap/t-7323.html