Sap2000'in Güvenilirliği ???

Arkadaşlar,

Birçoğumuz daha evvel Sap2000 programının modelleme, analiz ve dizayn sırasında yaptığı saçma sapan hatalarla karşılaşmışızdır. Çoğu aldığımız hata, modeli kaydedip, programı kapatıp açtığımızda tekrarlanmıyor. Acaba bu sırada modelimizde ne değişiyor???

Bildiğiniz gibi SAP2000 aynı ampirik formülü bütün çubuklar için tek tek uygulayarak deplasman hesabı yapan bir programdır. Matematik motorunun bu kadar basite indirgenerek sonuçların daha doğru alınmasının sağlanması (ve her türlü sistemin çözülebilmesi) mümkündür. Fakat maalesef (özellikle lisanssız yazılım kullanan arkadaşlar için) yazılım hatalarına daha çok ihtimal verebilecek bir uygulama değilmidir???

Daha ötesi ve en ilginci (sadece biraz karmaşık) bir simetrik model düzenlediğimizde analiz ve dizayn sonuçlarının (özellikle momentlerin) birbirini (Simetri açısından) tutmadığını görürüz…

Bunu siz de deneyin. Sıradan bir kafes sistemde yüklemeleri, kesitleri, birleşim tiplerini, mesnet tiplerini vs. vs. herşeyi simetrik girin. Sonuçlar bu çok güvendiğimiz (ve birçok analiz programının kontrolünde kullanılan) SAP2000’in aslında en basit işlemlerde bile BAZEN çuvallayabildiğini gösterir.

Acaba bu BAZEN riskini alabileceğimiz kadar seyrek midir???

SAP2000 in verdiği hataların program tabanlı değilde programın kendisine hakim olamayan kullanıcı kaynaklı olduğunu düşünüyorum.Ama sonuçta SAP2000 ininde bir program dan ibaret olduğunu hata yapabileceğini daha doğrusu kullanıcının girdiği sistemde ki hatayı gözardı edebileceğini unutmamak lazım.Crack olayına değinmeye bile gerek yok bu riski göz önüne alması lazım kullanıcının ve meşhur hataları.Dediğiniz simetrik uygulama ilginç denemek görmek lazım.

Sonuçta bütün Dünya’da kendini ispatlamış ve kabul görmüş bir yazılım.Petronas Kulelerinin statiğini çözdürüyorlarsa simetrik bir basit çerçeveyide çözer herhalde…

Olaya bu şekilde yaklaştığında haklısın. Bu programın dünyaya kendini ispatladığı da su götürmez bir gerçek. Fakat şu anda türkiyedeki kullanıcılarının %90’ının lisanssız olduğunu ve bu lisanssız kullanıcıların da en az %70’inin programa tam vakıf olmadığını da kabul edersek, bu maalesef bizim yapı stoğumuz için büyük bir risk haline geliyor…

Kirişlerin birleşim tiplerini değiştirerek kurtarmayan kesitleri SAP2000de kurtarıyormuş gibi gösterip projesini “KURTARTTIRAN” (Ki bunu bilerek yapanlarınkine Sabunlama diyoruz) birçok meslektaşımız var maalesef…

Daha da ötesi (bu topiği açma sebebim) SAP2000de benim aldığım saçma sapan hataların başkalarının da başına gelip gelmediği…

Örneğin Autocad’den Dxf İmport’la yaptığım bir modeli kaydedip programı kapatıp açmadan önce divide yapmıyor… (Neyi değiştiriyor modelimde???)

Analiz ve dizayn kombinasyonlarını aynı verdiğim halde (Yüklerini farklı verdiğim ve bunları Analiz durumlarında da tanımladığım halde) dizayn ederken aldığı bazı kombinasyonların sonuçları birbirinin aynı oluyor. Kapatıp açınca düzeliyor… (Yine ne değişiyor???)

Bu veya bunun gibi sorunları olan varsa (Veya bunların çözümlerini bilen varsa) buraya yazsın da en azından bir iki yaraya merhem oluruz belki…

Herkez sonuna kadar güveniyormu bu programa ya? Asıl tartışmamız gereken noktayı atlayıp detaylarda boğuluyoruz resmen…

AYNEN KATILIYORUM

ZATEN SAPLA DEĞİŞİK VERSİYONLARLA YAPTIĞIM YAPILARIN SONUÇLARININ TAMAMEN AYNEN OLDUĞUNU GÖRDÜM
( TABİ BAZEN ÜST VERSİYONUN TANIMADIĞI ÖZELLİKLER HARİCİNDE )

Sap2000 ile üniversite 2. sınıfta tanıştım ve o günden irili ufaklı sistemlerde kullandım. Program gerçekten mükemmel sonuçlar veriyor. Hem analiz süresi çok kısa hemde sonuçları aktarım şekilleri anlaşılır. Yukarıda problem olarak bahsedilen durumlarla karşılaşmadım. Ancak hatasızda değil; tabi ki piyasada hemen hemen tüm programlarda bulunabilen “bug” adı verilen hatalar barındırıyor. Bunlar kullanıcılar tarafında firmaya raporlandığı taktirde bir sonraki sürümünde bu hata düzeltiliyor. Autocad programından dosya transferinde yaşanılan hata gibi. Dünyanın güvendiği bir program olduğunu unutmamalıyız.

İyi Çalışmalar.

[quote=Raphsody]Olaya bu şekilde yaklaştığında haklısın. Bu programın dünyaya kendini ispatladığı da su götürmez bir gerçek. Fakat şu anda türkiyedeki kullanıcılarının %90’ının lisanssız olduğunu ve bu lisanssız kullanıcıların da en az %70’inin programa tam vakıf olmadığını da kabul edersek, bu maalesef bizim yapı stoğumuz için büyük bir risk haline geliyor… [quote=Raphsody]

üstadım bu bütün programlar için geçerli aslında. staj yaptığım bir yerde statik programı bir tekniker kullanıyordu, yani bu programların sayesinde herkes hesap yapabiliyor. İşin daha acı tarafı kimse bunları kontrol etmiyor.Çıkan sonuçlarada körü körüne inanılıyor. Ama SAP2000de bu olay çok büyük bir risk oluşturuyor. Çünkü SAP2000 Sta gibi kontrolleri kendi yapmıyor, yüklemeleri daha karmaşık olarak yapılıyor vs… SAP2000de bir model oluşturup çok güzel oldu diyen ama yüklemeyi bile yapmayan insanlar olduğuna eminim.

[quote=Raphsody]
Örneğin Autocad’den Dxf İmport’la yaptığım bir modeli kaydedip programı kapatıp açmadan önce divide yapmıyor… (Neyi değiştiriyor modelimde???)

[quote=Raphsody]

Muhtemeln Autocad’de 3D olarak yapıyorsun çizimlerini. Noktalar bazen Autocad’de yakalamış olarak görülmekle birlikte SAP’ta yakalayamayabiliyor. Sorunun bundan kaynaklanıyor olabilir.

Simetrik olayındada benim çözdüğüm sistemlerde hep simetrik sonuçlar verdi ama bu benim şansıma olmuş olabilir :slight_smile:

Bence o konuda dikkatli olmak gerekiyor. Autocad ten import edilen dosyalarda hem nokta yakalayamama hem de bazen çift çizgi gelişi olduğu zaman çok dikkat edilmezse Sap uyarı vermiyor.

“Show Duplicates” dediğinizde bile atlayabiliyor.

Nokta yakalama, yükleri aktarma vs. değil sorun… Dediğim gibi, kapatıp açınca düzeliyor??? O yakalamama sorunu bütün versiyonlarda var… Merge yapmadan, birçok yerde hata veriyor… Ama sorun malesef bu değil… O bahsettiğiniz basit bir işlemle halledilebiliyor.

Benim sorduğum divide yapmak için niye önce programı kapatıp açmayı gerektiriyor???

[QUOTE=Raphsody;17459]Nokta yakalama, yükleri aktarma vs. değil sorun… Dediğim gibi, kapatıp açınca düzeliyor??? O yakalamama sorunu bütün versiyonlarda var… Merge yapmadan, birçok yerde hata veriyor… Ama sorun malesef bu değil… O bahsettiğiniz basit bir işlemle halledilebiliyor.

Benim sorduğum divide yapmak için niye önce programı kapatıp açmayı gerektiriyor???[/QUOTE]

ÜSTAD AUTOCAD den import ettiğim bi projede çubukların birleşim yerlerini yakalayamama sorunuyla karşılaştım.bu sorunu nasıl çözebilirim.saygılar

Edit - Merge joints yapıp, toleransı 0,0001 girersen sorun çözülür…

raphsody şu simetrik makasla ilgili söylediklerin gerçekten enteresan modelini görmek isterdim
hala aynı problem devam ediyormu?

Elimde değil şu an o model… Ama, bitirme ödevi olarak bir arkadaşıma hazırlatmışlardı… 4 değişik programda aynı model 3 boyutlu çerçeve sistemi analiz ettirmişlerdi, hepsi farklı farklı sonuş vermişti… Yükler aynı, kesitler aynı, şartlar aynı, sonuçların hepsi farklı…

anladım bu tip yaşadığımız sorunları ve tespit ettiğimiz kusurları paylaşmamız çok önemli diye düşünüyorum

Sap2000’in yapımcıları bile programlarının doğru kullanılsa bile %100 doğru sonuçlar vereceğini iddaa etmiyorlar.Zaten mühendislik burada başlar. Bilgisayardan bağımsız olarak çıkan verileri mühendis kendisi aşağı yukarı yorumlayabilmeli.
Burada şu konuya özellikle değinmek istiyorum. Sap2000’in doğru sonuçları verebilmesi çok büyük bir oranda kullanıcının modelini ne ölçüde gerçekçi modelleyebildiğine bağlıdır. Modeli iyi modellemek ise sağlam mühendislik temeli ve tecrübe ister…

İYİ GUNLER BEN İTU DE YUKSEK LİSANS YAPIYORUM ODEV OLARAK BİR BİNANIN GUCLENDİRMESİNİ YAPIYORUZ.SAP2000 DE MEVCUT YAPIYI GİRDİĞİMDE DOSEME YUKLERİNİ HESAPLAYIP KİRİŞLERE YAYILI YÜK OLARAK GİRDİM.BİRDE DOSEME OLAN YERLERE SHELLS ATAYIP BOYUTUNU GİRDİM VE AREA LOODS KISMINDAN UNİFORM YÜK GİRDİM. AMA SONUCLARI KARSILASTIRDIGIMDA KESİT ZORLARINDA YARI YARIYA FARK VAR.SHELL E UNİFORM LOODS GİRERKEN BETON KALINLIGI OLAN 0,2m İLE BETON BİRİM AGIRLIGI OLAN 25 KN/M3 Ü ÇARPIP 5 KN/M2 GİRDİM YAPTIGIM BİR YANLISLIK MI VAR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM SİMDİDEN TESEKKURLER…

Zaten milimetrik olarak aynı sonuç elde edilmez ama yarı yarıya fark, yük aktarımını yanlış yaptığınızı gösteriyor.

İki kez döşeme yükü girmişsin… Artı, eğer plak elemanlara döşeme yüklerini verirsen, yükleri direkt kolonlara aktarırlar… Yani döşeme yükleri kirişleri zorlamaz… Hesap doğru ana benim anladığım kadarıyla yükleme tiplerinde yanlış var…

döşemelere shell atadığın zaman ve buna yükleme yaptığında define-load cases bölümündeki dead(G) yüklemesini 1 yerine 0 al.yani döşemenin kendi ağırlığını analiz aşamasında bir daha almasın.belki bu yüzden bu sonucu almış olabilirsin.birde döşemeleri meshlere bölmen kirişlerdeki etkileri gerçeğe yaklaştıracaktır.saygılar

Arkadaşlar dediğiniz gibi bazı sorunlar çıkıyor ama çoğunluğun dediği gibi sap2000 artık herkesce kabul edilmiş bir program. Tabi cracklenmiş olan sürümlerine hiç birşey demiyorum sorun vermesi gayet normal.Hele 10 versiyonu crackli çok sorun veriyormuş.
Bu programı kullanan kişinin birkere mühendislik bilgisi ve tecrübesi çok önemli…eğer çıkan sonuçları yorumlayamıyorsak ozaman paket programların sadece hamballığını yapmış oluruz…sizce öyle değil mi?