sap2000 de perde tasarımı

Sap2000 de perde tasarlaması olarak deprem ve zati yükleri girdikten sonra analizden sonra resimde görülen soru işareti olan kısımlarda 20t/m²lik gerilmeler gözükmektedir.kuvvetin geldiği bu noktalarda böyle bir gerilmenin olması normalmi acaba?
(perdeyi shell membran olarak girdim.6,2m genişliğinde,0,2m kalınlık,15katlı,her kat 2,91m yükseliğinde ve de her katı yatayda8 düşeyde 4 meshe böldüm.)Teşekkürler

Bu çıktı sap 2000 den değil ansys e benziyor

bu çıktı sap2000 den alınmadır.sadece grafik klasik olarak değilde openGL şeklinde alınmıştır

Teşekkür ederim ilk defa böyle çıktı verdiğini gördüm

önemli değil angela.ama bu gerilmeleri nasıl yorumlayacağımız perde tasarımı açısında önemli old. için aklıma takılan soruları size sormak istedim

Bu grafik görüntüsü sapın hangi versiyonunda görülebiliyor?

ya sabahtan beri bu sitede butun ta ( 2006 yılındaki notlara kadar ) butun foruma baktım sap2000 hakkında gercekten muthis bilgisi olan arkadaslar var onları kutluyorum ama bir yerde perdeyi saplar modelleyemeyecegimizi yazmıslar ki standart sta4cad gibi paket programlarla bulun denmis
1 neden kimse bunun daha kolay yolu olduguna inat ediyor evet kolay ama bi odev icin illa bu hesap lazım ise (saptan cıkarmak ) neden hala sta kullanın diyorsunuz
2 su perde hesabı hakkında cidden yardım edicek bir allahın evladı varsa banada bir yardım etsin en azından basit bir sekilde anlatsın bu kadar

Dostum csi nin kendi sitesinde türkçe olarak perde tasarımın nasıl yapıldığını anlatan ders var ben indirmiştim hepsini ama çıktı alınca silmişim. Orada problem B perdeyle ilgili herhalde sorunun çözümünü orada bulabilirsin.

konuyla ilgili olmayacak ama kadir güler arkadaşımı itü’deki hocamız kadir güler zannedip sevinmiştim.Akademisyenlerde artık foruma katkıda bulunuyo diye…)Umarım o günler de gelir…

O günlerde gelir inş. okulda alamadığımız bilgileri forum sitelerinde görürüz:D

SAP2000’de perde hesabı yaparken shell eleman kullanılırsa yükler tekil olarak etkitildiğnde yükün etkidiği noktalarda gerilme değerleri büyük bulunur. Bu sonlu elemanlar yönteminin tabiatında vardır ve normaldir. Betonarme perdelerde gerilme üzerinden kontrol yapılmaz, esas olan iç kuvvetlerdir. Section-cut kullanarak iç kuvvetleri elde ederek tasarım yapmalısınız. Aşağıdaki adreste section cut kullanımı basit bir örnek üzerinde gösterilmiştir.

Shell kullanarak iç kuvvetleri elde etmenizi ve section designer ile donatı hesabı yapmanızı öneririm. Çok kolay değildir ama her tür geometrideki perdeyi bu şekilde hesaplayabilirsiniz.
Saygılar.