Sap2000 de asmolen döşeme nasıl modellenir

Sap2000 de asmolen döşeme nasıl yapılıyor yardım lütfen

Betonarme konusunda hiç deneyimim yok ama kirişleri ve nervüleri tanımlayarak yerli yerine ve üzerine kaç cm plak yapacaksan onu çiz bunun dışında özel birşey olduğunu pek sanmıyorum yani plak çizmekten pek farkı yoktur diye düşünüyorum sadece kirişler fazla ve döşeme altında olacaktır yanlışım varsa birileri düzeltecektir

Bu soruyu özelden de bana sormuşsunuz.Oradan cevaplamaya çalıştım.Aynı cevabı hiç değiştirmeden burayada koyuyorum…

SORUNDA BİR TEZAT VAR YADA BEN ANLAMADIM.ANLAYAMADIĞIM NOKTA ŞU : SAP2000 DE MODELLEYECEGİM BİNADA TERAS KATI MEVCUT FAKAT STATİK PROJEDE BUNUN DETAYI VERİLMEMİŞ DEMİŞSİNİZ.STATİK PROJE MEVCUTSA SAP2000 DE SİZ NE YAPIYORSUNUZ ANLAMDIM.YOKSA MİMARİ PROJEDEMİ DEMEK İSTEDİNİZ.

EGER BİR YAPIDA TERAS MEVCUTSA BU KISIM KULLANILACAK ANLAMINA GELİR .DOLAYISIYLE BURAYA ÇATI YÜKLERİNİ KOYARAK HESAPLAMANIZ MÜMKÜN DEĞİL.TERASLARDA YAŞAM OLDUĞUNDAN TS498 DE TERASLAR İÇİN 200 KG/METREKARE YÜK ALMAMIZI ÖNGÖRÜYOR.ANCAK BU TERASLAR BİR İŞYERİNİN ÜSTÜNDE İSE MALUM TOPLANTILAR,YEMEKLER VB AMAÇLA KULLANILMA AMAÇLI YAPILMIŞTIR.BU DURUMDADA BU TERASLARDA HAREKETLİ YÜK OLARAK 500 KG/METREKARE ALMANIZ DOĞRU OLACAKTIR.AYRICA İNSANLARIN KULLANDIĞI TERASTA DEĞİŞİK KAPLAMA MALZEMELERİ VE YALITIM MALZEMELERİ KULLANILMAKTADIR.DOLAYISIYLE SABİT YÜK VERİRKEN BUNLARIN METREKAREYE GELEN YÜKLERİNİ KULLANILAN MALZEMEYE GÖRE BULMALI VE PROJENİZE ETKİTMELİSİNİZ.AYRINTILAR YOKSA MİMARDAN TERASIN AYRINTILI ÇİZİLMESİNİ İSTEMELİ BU KISIM İÇİN SİSTEM DETAYLARI VE KESİTLERİ TALEP ETMELİ KULLANILAN MALZEME CİNS VE KALINLIKLARININ PROJEDE BELİRTİLMESİNİ TALEP ETMELİSİNİZ.

İKİNCİ SORUNUZU DA BİLGİM DOĞRUSUNDA YANITLAMAYA ÇALIŞAYIM.SAP200 PROGRAMI GENEL BİR YAZILIMDIR.TEK BİR DOGRU YOKTUR.BASİTCE ANLATAYIM SİZ 50 CM BOYUNDAKİ BİR ELEMANI(KOLON)CUBUK ELEMAN OLARAK TANIMLAYABİLİRİSNİZ.YANLIŞ DEĞİLDİR.BENDE SHELL TANIMLARIM BENİMKİ DE YANLIŞ DEĞİLDİR.YİNE BAŞKA BİR ÖRNEK.SİZ YAPIDA DÖŞEMELERİ TANIMLAYIP KİRİŞLERE YÜKÜN BURADAN DAĞİILMASINI SAĞLARSINIZ(AREA OLARAK) BENDE DÖŞEME HİÇ TANIMLAMAM DÖŞEMELRDEN GELEN YÜKLERİ ELLE HESAPLAYIP DİREK KİRİŞLERE YÜK OLARAK VERİRİM BENİMKİDE YANLIŞ DEĞİLDİR.UMARIM ANLATABİLDİM.

SOMUT OLARAK SORUNUZU CEVAPLAMAK GEREKİRSE ŞUNLARI SÖYLEYEBİLRİİM:
PROJEDE ANA KİRİŞLERİ CUBUK ELEMAN OLARAK TANIMLADINIZ VE GEREKLİ BOYUTLARI MALZEMEYİ ATADINIZ ANLADIĞIM KADARIYLE.BUNDAN SONRA ASMOLEN KİRİŞLERİNİZİN BOYUTU NEYSE VE KAÇ CM ARALIKLA İSE BU ŞEKİLDE KİRŞ TANIMLAYIN VE ARALIKLARINA UYGUN OLARAK İKİ ANA KİRİŞ ARASINDA BUNLARI UZATIN.MESELA 40 CM ARALIKLA 10/32 KİRİŞ DÜŞÜNÜN BUNU SAP TA TANIMLAYIN VE KİRİŞLER ARASINA HER 40 CM DE BİR ATIN.(CUBUK ELEMAN OLARAK) BİR ASMOLEN KİRİŞE GELEN YÜKÜ ELLE HESAPLAYIN.EGER 40 CM ARALIK LI İSE BU KİRİŞİN ALACAGI YUK YANİ ETKİ ALANI 20 CM SOLDAN 20 CM SAGDAN OLACAKTIR YANİ 40 CM OLACAKTIR.YÜK HESABINDA BUNLARA GELEN 7 CM LİK DÖŞEME YÜKÜNÜDE HESAPLAYIP 10/32 KİRİŞLERE DÜZGÜN YAYILI YÜK OLARAK ATAYIN (BU İŞLEMİ HEM SABİT HEM HAREKETLİ YUK DAĞILIMI İÇİ YAPMALISINIZ)BÖYLECE EN GERÇEKÇİ ŞEKİLDE ASMOLENİ TANIMLAMIŞ OLURSUNUZ.

AHMET ÇELİKKOLLU
İNŞAAT MÜHENDİSİ
ESKİŞEHİR na sorduğunuz için sizin için bilgim doğrultusunda oradan da cevapladım.Ancak aynı cevabı burayada koyuyorum…

yalnız projemde çapraz kiriş mevcut bu yüzden döşeme dikdörtgen değil ve bunun için yükleri elle hesaplayıp trapez yük gibi kirişe etkitemiyorum bunun için tek yönlü çalışan döşeme yapmam gerekiyor fakat nasıl yapıldığını bilmiyorum

statik proje elimizde var proje 1 dersinde biz bu binayı modelleyip donatıları kendimiz yeniden hesaplayacağız teras konusunda ise binan son katı ile teras dubleks olarak görülüyor mimari projede fakat statik projede teras hakkında bir bilgi verilmemiş eğer mail adresininzi verebilirseniz size mail atabilirim
çok teşekkürler

Çaprazda olsa anlattığım şekilde yapabilirsin.Anladığım elle hesap yapmak istemiyorsun.İki yöntem daha yazacagım(aklıma gelen)

1…Area oluştur.Döşemede meshleri oluşturuken kare mesh oluşturma .Yük vermek istediğin yönde mesh ebatlarını belirle VE MESH LERE BÖL.

2…area oluştur.ŞU KOMUTLARI TAKİP ET…ASSIGN…AREA LOAD…DİSTRUB FRAME SHELL…BURDAN ONE WAY TWO WAY KISMINA GEL.tek yönlü istiyorsan ONE seceneğini ata…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

[QUOTE=ibrahim5858;100088]statik proje elimizde var proje 1 dersinde biz bu binayı modelleyip donatıları kendimiz yeniden hesaplayacağız teras konusunda ise binan son katı ile teras dubleks olarak görülüyor mimari projede fakat statik projede teras hakkında bir bilgi verilmemiş eğer mail adresininzi verebilirseniz size mail atabilirim
çok teşekkürler[/QUOTE]

mİMARİ PROJEDE DURUM BELLİ İSE YÜKLERİ DEDİĞİM ŞEKİLDE ALABİLİRSİN.sTATİK PROJEDE ANLADIĞIM ATLANMI.yENİ ÇÖZÜMÜNDE TERAS ANLATTIĞIM ŞEKİLDE DİKKATE ALABİLİRSİN…
mail: acelikkollu@hotmail.com

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

çok teşekkürler ahmet bey

Mail adresinize statik ve mimari projeyi gönderdim ahmet bey

Merhaba Ahmet Bey,
nette tarama yaparken burada yazmış olduklarınızı gördüm tam olarak da bunu arıyordum…

asma katın döşemesi için 10 cm beton malzeme tanımlayıp kare area olarak döşemeye etkitiyorum, ayrıca döşeme üzerine gelecek yükleri de bu döşemelere area olarak tanımlıyorum,
dediğiniz gibi aynı şeyi yani hem beton yükünü hem de beton üzerine gelecek ölü ve hareketli yükleri elle hesaplayıp çizgisel yük olarak etkitiyorum.
aynı dizaynın olmasını beklerken çok farklı oluyor. yani mesela kullandığım malzeme area kullanınca kurtarırken, elle çizgisel hesaplamalarımda aşırı gerilme aşımında oluyor.
mesh yapmaktan bahsetmişsiniz bunu yapmadığım için mi, doğrusu ben mesh yapmanın mantığını bilmiyorum…
vaktinizi aldığım için özür dilerim. cevaplarsanız sevinirim… iyi çalışmalar

Sayın muhmerve, ahmet bey çok güzel açıklamış durumu doğrusu bende sizin sorunuza bildiğim ölçüsünde cevap vereyim. mesh denilen olay alanların bölünmesidir. fakat bu bölünme birleşim noktalarından olacak şekildedir. yani 1m aralıkla kiriş varsa döşemelerde o aralıklara uygun bir şekilde bölünmelidir. çünkü yükler bu noktalardan aktarılır. bunu da divide ya da mesh areas bölümünde yapabiliyorsunuz programlarda. umarım faydalı olmuşumdur.
ibrahim5858 kardeşimde sanırım Kemal Hocamın öğrencisi ve buradan soru sorması araştırması çok güzel, doğru yoldasın ilerde çok faydasını göreceksin bundan emin olabilirsin.

3-4 sene önce buna benzer bir iş yapmıştım. Ancak döşemeyi shell olarak deilde, solid olarak modellemiştik. Tabi üzerine makine falan konacaktı. Yani biraz farklı bir işti.