Rüzgar ve Deprem yükü

arkadaşlar iki holden oluşan bir sanayi yapısı ekte verilmiştir. benim kafama takılan bu tür yapılara gelen rügar yükü ve deprem yükünü yönetmenliklere uygun nasıl yapıya etkiriz. yönetmenlikte tek bir açıklık var ben bunu nasıl iki açıklığa uyarlarım. şimdiden yardımlarını ve bilgisini esirgemeyen tüm arkadaşlara teşekür ediyorum:eek:

rüzgar yönüne gelen kolona 0.8 son kolona -0.4q olarak yük etkitmen gerekiyor. Orta kolona direkt rüzgar gelmediği için oan yük etkitmene gerek yok. Çatı düzlemi de açına göre emme ve basma kuvvetlerine mazur kalacak. Ancak;

Eurocode yönetmeliğini inceleyen arkadaşlar bilirler, rüzgar yükü hesabı bizim yönetmelikte ki iki satırdan oluşmuyor, arazinin yapısı, binanın diğer binalara göre konumu gibi çok sayıda parametreyi içeren daha gerçekçi bir hesap öngörülmüş ki bu da ts498’in yerine geçecek olan TS EN 1991-1-1 (rüzgar yükü) şartnamesini önemli hale getiriyor.

Ve yine TS EN 1991-1-3 yönetmeliği kar yükünün yanına kar yığılmasını da ekleyerek daha kapsamlı bir hal almış. Özellikle senin binanın orta noktası ve parapet yapacaksan kenar bölümler belli bir yüksekliğe kadar kar yığılmasından dolayı ekstra bir yüke maruz kalacak ki bu da yükün 3-4 kat artmasına neden olabiliyor.

Detaylı bilgi ve örnekler için;

Access Steel - A Supranational Tool for Enhancement of the Eurocodes on-Line

adresini ziyaret etmeni öneririm.

Sn Barissia verdiğiniz cevap için teşekür ederim.