Ruhsatta 2 Kat olan evi 1 Kat ile bitirmek

Merhabalar,
1992 yılında 2 Kat üzerine aldığım inşaat ruhsatı bulunmaktadır.
Ancak ruhsat süresinde ikinci katı çıkamadım sadece birinci katı tamamlayabildim, 1997 yılından bu yana ruhsat da yenilemedim.
Şimdi sadece yapılı bulunan zemin kat üzerine çatı yaparak inşaatı bitirmek ve iskan almak istiyorum.

Bu durumda Ruhsat yenileme istenir mi, yoksa 2 kat ruhsatı bulunan evimi 1 kat yapıp bitirebilir miyim?
Ek olarak herhangi birşey istenir mi?

O kadar araştırmama rağmen bilgili birini bulamadım, sorularıma cevap verebilecek varsa çok teşekkür ederim.

Merhaba,

Mülga Bayındırlık ve İskan Bakanlığı 'nın 2011/8 sayılı Genelgesinin 4. maddesine göre işlem yapılır. Ruhsat yenileme istenmez, ancak yeniden ruhsat düzenlenir. Yeniden ruhsatta harçlar tekrar alınabilir. Yeniden düzenlenen ruhsat üzerinden herşey usulüne uygunsa yapı kullanma izin belgesi verilir. 2. katı hemen yapma gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Yalnız çoğu genelgede olduğu gibi bu genelgede de bakanlığın ucu açık cümleler kullanmasından dolayı belediyelerde farklı uygulamalar söz konusu olabiliyor. Örneğin A belediyesi diyorki; 1997 yılında almış olduğunuz 100m2 zemin kat konut ve zemin üzeri 1. kat 100m2 konut için ruhsatınız süresi dolmuş, ancak zemin kattaki 100m2 konut için sigortayı tamamladığınız için süresi biten eski ruhsat üzerinden oturma izni verebiliriz, B belediyesi ise 100m2 zemin kat konut inşaatınızın sigortası tamamlanmış ancak yapının inşaatının tamamlandığını gösteren süre yapı kullanma izninin onaylandığı tarih olduğundan ve ruhsatınızın süresi bittiğinden sizinde yapı kullanma izin belgeniz olmadığından yeniden ruhsat düzenlenip düzenlenen bu ruhsat üzerinden yapı kullanma izin belgesi verebiliriz; demektedir. Benim şahsi görüşüm hergün yeni bir kanun çıkan ülkemizde böyle bir şansı kaçırmamanız ve mutlaka yeniden yapı ruhsatı düzenletmeniz ayrıca yeniden yapı ruhsatı düzenlendikten sonra eğer 2. katı yapamayacaksanız her 2 sene içinde bir ruhsatınızı yeniletmenizdir. Yenileme herhangi bir harca tabi değildir.

Kolay gelsin.

Genelge için tıklayın.
Genelge 2 için tıklayın.

Açıklayıcı cevaplar için çok teşekkürler,
Benden ruhsat yenilemek için harita kroki istendi tekrardan beton kalitesine bakılacağı söylendi.
Bilindiği gibi deprem yönetmeliğinden sonra beton kaliteleri değişti, muhtemelen birbirini tutmayacaktır.
Gerekçe olarak inşaat halinde olduğundan, iskan alınmadığından yeni mevzuata göre yapılıyor olması gerekir dendi.
Ne derecede doğru bir uygulamadır?

deprem yönetmeliği değişti
2007 deprem yönetmeliğine uygun hesaplanmış proje ve ekleri ile tabi harita evrağı da olmazsa olmaz
yeni ruhsat alıp ruhsat ve eklerine uygun olan yapınıza iskan alabilirsiniz
2.katı bitiremezseniz 1. kat için kısmi yapı kullanma izni almanız mümkün.
zemin kat ile eklenti kömürlük vs varsa ve ortak kullanım alanlarının bitmesi lazım.

[QUOTE=spetnas2032;104002]Açıklayıcı cevaplar için çok teşekkürler,
Benden ruhsat yenilemek için harita kroki istendi tekrardan beton kalitesine bakılacağı söylendi.
Bilindiği gibi deprem yönetmeliğinden sonra beton kaliteleri değişti, muhtemelen birbirini tutmayacaktır.
Gerekçe olarak inşaat halinde olduğundan, iskan alınmadığından yeni mevzuata göre yapılıyor olması gerekir dendi.
Ne derecede doğru bir uygulamadır?[/QUOTE]

Ruhsat yeeenilemesini yasal süreler içerisinde yapmayan kişiler için mükteseplik kalkar.Artık yapacakları tüm işler yürürlükte olan yeni yönetmeliğe göre yani TDY2007 ye göre yapılması zorunludur.Ancak beton kalitesi vb DURUMLAR İÇİN MİNİMUM ŞARTLAR BU BİNALAR İÇİN PERFORMANS analizi aşamasında devreye girecek.Yani beton sınıfı ne olursa olsun yapı deprem güvenliğini sağlayıp sağlamadığına bakılacak.Eğer 180 kg/cm2 olan beton performansı saglıyors aproblem yok.Dolayısıyle idarelerin yaptığı işlemler doğru.Sizin yaptırömanız gereken beton ve donatı kalitesini tespit ettirip bir mühendise performans analizi yaptırmanız(TDY2007 7.BÖLÜM)

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Beton oranları birbirini tutmaz diyorlar. Ama siz diyorsunuz ki ağırlık testi yapılır. Ağırlık testinden geçer ama oranları tutar mı bilemem.
Diyelim ki tutmadı değerler birbirini sonraki adım nedir?
Çok uğraştırıyorsa iskan almaktan vazgeçip evi tamamlayıp %30 iskansız ruhsat süresi dolanlar listesine ben de giricem zaten iskan elektrik su haricinde bir işe yaramıyormuş.
Bir de satışta alacak kişi banka kredisiyle alacaksa banka istiyormuş galiba.
İlerde çıkacak bir iskan affını bekleyeceğiz olmadı.
Cevaplar için teşekkürler.