ram connection manuel and engineering software

http://rapidshare.com/files/137490945/Desktop.rar.html

Ekte [FONT=AvenirLTStd-Black][SIZE=1]Bentley Systems, Inc. e ait çelik birleşim hesap programının manuelini ve inşaat mühendisliğinde kullanılan ulustlar arası programların listesini bulacaksınız. [/SIZE][/FONT]
[FONT=AvenirLTStd-Black][SIZE=1][/SIZE][/FONT]
[FONT=AvenirLTStd-Black][SIZE=1]kolay gelsin :slight_smile:
[/SIZE][/FONT]

Elmalı kaynak için sağol, bişey sorcam hem asd 89 ve üstü dizayna izin veren, hemde detayda st37.2 veya st44 malzeme kullanma imkanı tanıyan biliyormu bu RAM denilen program?

Sayın Boza,

Geçen hafta içinde Bentley e bir mail atarak sizin sorularınızı bende onlara sordum. Diğer bir sorumda Sap2000 ile dosya alış verişi yapıp yapmadığı idi. Sayın Zamoradan aldığım bilgilere göre orada bir Türk çalışıyormuş ve mutlaka bir iki hafta içinde telefonla arayarak bilgilendirme yapıyorlarmış. Gelen cevaba göre sizi bilgilendireceğim.

Ok teşekkür ederim, gelişmeleri merakla bekleyecem. Sap2000 in den transfer olayını 2-3 sene önce Suat BAŞER de demişti ama hala bir arpa boyu yol gitmemişler, bu süre zartfında TS-500 ve Yeni deprem yönetmeliği de her yeni versiyonda çıkacak dedi v8 den beri çıkacak :smiley: inşallah bir gün çıkar :slight_smile: ne diyelim hayırlısı olsun.

Evet ne güzel olurdu demi !!! TS500 ve Deprem Yönetmeliğine uyumlu Sap … O durumda tüm yerli programlar çöpe giderdi !!! En azından satışarı yarı yarıya düşerdi. Belki çıkmamasının esas nedeni budur !!!

StaadPro 2007 nin içinde bildiğiniz gibi RAM Connection bölümü var. Bir çok deneme yaptım ama hep aynı hata mesajını verdi. RAM sadece US profiller için çalışıyor diyor. Bilginize…

Öyle bişey olacağını pek, sanmıyorum çizim modülü ve tasarım modülü zayıf ve yok denecek kadar az Sap2000 nin.

Fatih COŞKUN, dediğin gibi sadece US profili RAM de kullanabiliyorsak durum bu iyi bir haber değil ozaman. Limcon gibi olmalı en azından, ama onda da St44 ve St37 malzeme giremiyoruz o kötü!

Bana firma tarafından gönderilen tanıtım mesajı aşağıdadır.

RAM Connection:

Çelik yapıların birleşim hesapları, çizimleri ve optimizasyonu yazılımıdır. Yazılımın son sürümü artık IPE, IPN, HEA, UPN gibi ülkemizde kullandığımız profilleri de desteklemektedir. Ayrıca kendi profil kütüphanenizi de oluşturabilirsiniz. Amerikan AISC ASD ve LRFD çelik tasarım kodlarına göre hesaplamaları gerçekleştirir. Birleşimlerin DXF çizimlerini hazırlar. RAM Connection yazılımı Staad.Pro yazılımı ile entegre çalışır. Staad.Pro içinden RAM Connection aktive edilir ve Staad.Pro çelik yapı modelindeki birleşimler otomatik olarak tasarlanır.

RAM Connection Yazılımı fiyatı 1250 YTL + KDV’dir.

http://www.benkoltd.com/RAM/ram_connection.htm

Elmalı bilgi için teşekkür ederim, peki Bu RAM stad-pro dan bağımsız olarak çalışması mümkün mü?

Çalışıyor … demosu var linkte …

Programı indirdim inceledim, ama biraz gariban geldi bana, yine de güzel olmuş. Fakat hesap raporlarında kapasite tahkiklerini göremedim!

Programı 10 gündür inceliyorum, kendi çabamla pek çok şeyini öğrendim gerçekten süper bir program. Makrolarının hangi dilde yazıldığını öğrensem, özel makrolar üretecem kendime. Daha yük bile tanımlamadan birleşimin kapasite hesabını yapması sonderece mükemmel. Şuan kitaplardaki çözülmüş örneklere göre sağlama yaptıracam, memnun kalırsam alacam programı. Trial versiyonunu biraz modifiye ettim, menuleri türkçeye çevirdim, olmayan kesitleri kütüphaneye ekledim. Ama kullanım sürem doluyor :frowning: Eğitim desteği son derece zayıf, manuals larını okuyrum satır satır tercüme ile uğraşıyorum. AÇıkçası çok vakit aıyor ama deger bence bu programa. Sonunda çelik projelerimde elle birleşim hesapları yapmaktan kurtulacam, neydi o be en dandirik hal yapısı için 30-35 sayfa birleşim hesabı yapıyordum , yaz yaz bitmez di. Yalnız bu yazılımda kolon ayağı birleşimi yok bu da eksik bir yönü, Eurocode görede tahkik yapmıyor, arkadaşlar bilginiz olsun.

Kullanım süresi için vurtial pc yi kullan. Kullanım süresi için birebir … :stuck_out_tongue: Vutial Pc ile bir bilgisayar ve bir HDD kalıbı oluştur ve onu saklı tut. Daha sonra yedeği olan PC ne programı kur. Onbeş gün sonra yedekten alarak yeniden başlat. …

Ben sadece iki saat inceledim. Biryerlere geldim. Türkçeye menüleri nereden çevirdin __??? Valla tecrübelerinden yararlanalım. Zira Ramazan dolayısı ile akşamları kapalı duruma geldim… :slight_smile:

Menuleri TR çevirmek için programın exe, dll ve ocx dosyalarının içeriğinde gömülü olan Menu isimleri ve sabit açıklamarı değiştiren restorator programlar var, ben bunları kullanıyorum, bunu yaparken biraz dikkat etmek lazım yani programcılık yapısından da anlamak lazım. Orta düzeyde vbasic.net ve vc#.net bilgim var içeriklerle ve programın veri tabanıyla oynarken yabancılık çekmiyorum bu yüzden. Ama mesele programın nasıl çözüm yaptığını uygun bir biçimde kontrol etmek lazım. Şimdi standart birleşimlerin kapasite hesaplarıyla ilgileniyorum bununda doğruluğundan emin olursam içim rahat edecek.

Bugün bu ram connection konusunda hayal kırıklığına uğradım. Ne yaptıysam amerikan menşei malzemeler dışında bir malzeme tanıtıp çözüme ulamaşamadım. Neredeyse St52 kalitesinde materyal istiyor, bu kalitede çeliği piyasada zaten bulmamız zor, bu çelikle proje yapsak adamı kovalarlar burda. (Basit bir HE260-A kolon flanşına HE260-A kiriş birleşimi denemiştim.) Malesef yazılımın Türkiyedeki yetkililerine bu durumu iletmek lazım. Bir de çelikle uğraşan arkadaşlarıma bir uyarım var, şuan dünya üzerinde hiç bir çelik programı, analiz ve boyutlama (hem çubuk eleman hemde birleşim hesapları bakımından) bakımından Bizim Afet yönetmeliğimize uymamaktadır! Yönetmelik biraz Eurocode birazda ASD den üfürme yapıldığı için kesinkez uyan % 100 bir code yok.

Ben programı fazla kadar kurcalayamadım ama configuration/databases/materials kısmından yeni malzeme tanımlanabiliyor, bu tanımlamayı yapınca çözmüyor mu demek istediniz?

Arkadaşlar size bişey sorcam bu arada, şu amerikan çelik malzeme sınıfının Avrupa tipi sınıflara göre bir denklik çizelgesi varmı?

Çelik, Kaynak ve Bulon için lazım.

Tamam ben buldum arkadaşlar ve sizinlede paylaşayım bunu link aşağıda.

http://rapidshare.com/files/145833092/yapi_celigi.zip.html

Kendin pişir kendin ye… sanırım başlığı bu şekil değiştireyim ben!

şahsen ilgiyle takip ediyorum bir umut senden iyi haberler duymayı bekliyordum
fakat ram conn. konusunda senden yeni bir haber alamadım bildiklerim dışında

bi program daha var suat başer de satışını yapıyor descon diye onun hakkında bilginiz varmı hiç
inceledinizmi acaba? birde sds2 varki oda sanırım american malzeme ve şartnamelerine uygun

ben bir ara mathcad ile düğüm noktası hesabını halletmeye çalıştım ama yeterli vaktim olmadığı için
ilerletemedim konuyu