radye temelde zımbalama hatası

radye temellerde zımbalama hatası verdiği zaman bunu nasıl duzeltırız. genelde temel yuksekliğini aartırınca bir nebze olsun zımbalama kurtarıyor fakat buda ekonomik olmuyor kimi zaman 2-3 kolon için temel yuksekliğini artırmak ekonomik olmuyor
temel yuksekliğini artırmadan ilve atarak nasıl duzeltırız programı nasıl kullanacağız hangi komutlarla yemele ilave atarız
bilen arkadaslar varsa açıklarsa sevinirim şimdiden tesekkürler

Tasarladığınız radye kirişsiz ise bu tür radye tipinde kolonların tabanı civarında zımbalama dayanımı önemlidir.Yapılabilecekler arasında ya plak temeli kirişli olarak çözmek veya komple temel kalınlığını arttırmak.Sonuçta zımbalama alanını bir şekilde arttırmanız lazım.Zemin gerilmelerinin düşürülmesi bakımından konsol da düzenlenebilir.Açıklığın 1/4 ile 1/5 arasında konsol boyu seçilmesi uygundur aksi durumda büyük konsol momentleri ortaya çıkar.

kirişsiz döşemelerde olduğu gibi temele de başlık koyulabilir.

Zımbalama tahkikinde donatı dikkate alınmaz.
Vpd , Vpr den her durumda küçük olmalıdır.
Ya kalınlık artırılır ya da serkan beyin dediği gibi konsol gibi çözümler kullanılarak o bölgedeki kesit tesirler azaltılır (kuvvetlere yön verilir)
Başlık kullanmakta bir çözümdür ama şantiyede pek pratik olmadığından genelde kullanılmaz.

koca şantiyede iki üç kolon zımbalamayı sağlamıyorsa o kolonlara başlık uygulamak mantıklıdır. maliyet açısından.

Düşünceniz mühendislik ekonomisi açısından doğrudur.
Yalnız koca şantiye dediğiniz şantiyenin kocalığı hangi düzlemde.
Yer düzleminde ise kirişsiz radyenin ekonomik çözüm olması ihtimali düşüktür.
Yer düzlemine dik ise bu tür temel sisteminin yeterli olma ihtimali düşüktür.
Her iki durumda farklı temel sistemlerine geçiş ihtimali yüksektir.

son güncelleme ile zımbalama ya karşı yetersiz olan kolonlar için ilave donatı kullanılarak çözüm yapılabiliyor.
uzman inş. müh. G.KÖSE

tevekkul isimli uyeye katiliyorum, santiyede uygulanabilir ve ekonomik cozum olmasi bakimindan gerekli kolon basliklarinda kesiti arttirarak cozume gitmek daha uygun olacaktir. yatay ve kirissiz temel oldugunu farz edersek maliyet/iscilik acisindan en uygunudur.

dediğiniz gibi 20 30 kolon içinde bir iki kolon yada perde için derinliği artırmak maliyeti çok artırır.Zımbalama donatısı atarak kurtarabilirseniz.zımbalama isteğini gelen yükü göz önünde tutarak kurtarmayan yere zımbalama donatıları atınız.