projeye aykırı imalat ama bir bakın yorumlayın...

merhabalar. Öncelikte proje de aşağıdaki tipte bir kolonumuz mevcut. Lakin okla gösterilen cirozları attırmamak niyetindeyim. Nedeni ise ne etriyeler ne donatılar ne de diğer çirozlar malum olan projede ki gibi milim milim bağlanamıyor. Değişik boyutlu bir kolon ve döküm esnasında nerdeyse tüp vibratörü indirebileceğim bir yer kalmıyor. Kolonumuzun boyutları mevcuttur. 11,20 metre uzunlugundadır. Üzerine sadece çatı montajı yapılıcaktır. Döşeme gelmiycektir. Benim yerimde olsanız siz ne yapar ne ederdiniz.

tek seferde mi dökeceksin?

evet dinlendire dinlendire döküyoruz.

Merhaba…Bence attırmanda fayda var. deprem 12 m kolonda, deprem esnasında büyük kesme kuvvetleri oluşmaktadır. Planıda zaten ona göre yapılmıştır.

Sizin yerinizde olsam kolonun; hem boyutlarını, hem donatılarını, hem de etriye ve çirozlarını projede olması gerektiği gibi attırırdım. Kaldı ki şantiyede sorumlu sizseniz projeye uygun yapılmayan her türlü imalattan siz mesulsünüz.Benim görüşüm göstermiş olduğunuz çirozu tam sivrilen köşeden atmanızdır. Çiroz sağ ucunu iki donatı daha aşağı kaydırmanız halinde beton daha rahat girecektir.

kalıp vibratörü kullanma şansınız var mı? tüp vibratör yerine kalıp vibratörü kullanabilirsiniz.
kalıp vibratörü

ya da kendinden yerleşen betonda olabilir lakin sizin sormak istediğinizi tam anlayamadım beton dökümü mü yoksa donatı işçiliği mi sizi asıl zorlayan.

tek seferde döküyorsanız brüt beton kullanmanız segregasyonu çok azaltacaktır.ben de aynı şekilde bu tür bir kolonu brüt betonla döktüm.sıfıra yakın hata çıktı.böylece çirozlarada dokunmamış olursun.yalnız döküm esnasında kolon kalıplarını tokmaklamakta fayda var.özellikler en dip kısımlarını

zorlayan demir işçiliği değil elbette benim sorunum betonu iyi yerleştirememek. Tüp vibratörün yanında kalıp vibratörü kullanıyoruz zaten. Ha işe gelince çirozları etriyenin döndüğü bölgeye attık.

Bence, 12 no’lu etriye ile 3 no’lu çirozu birleştir yeni bir etriye oluştur. böylelikle kolonun ortası boyunca giden ve vibratörün girişini engelleyen 12 nolu etriyenin çapraz kolundan kurtulmuş olursun.

Katılıyorum