probina 15 sürümünde nelerin olmasını isterdiniz

arkadaşlar gelin hep beraber burada tartışalım ve isteklerimizi yetkililere iletelim;

yeni sürümde (v15) hangi özelliklerin ilave edilmesini, mevcut hangi özelliklerin nasıl değiştirilmesini isterseniz ?

fikirlerinizi bekliyorum,

1- üst yapı temel birlikte analizi ( yönetmeliğin belirttiği gibi )

2- farklı eksenler için farklı süneklik değerlerinin alınabilmesi

benim ilk aklıma gelenler bunlar,

Ben hiç probina kullanmadım.

Bu konuda bir şey diyemem ama isteklerin dikkatimi çekti.

Bunlar mevcut sürümde nasıl yok !

1.madde 1997 den beri zorunluyken, hala programa entegre edilmemiş olması ilginç.

2.madde yeni girdi yönetmeliğe ama ide ile sta buna uyum sağladı.

Probina çok mu geriden geliyor ?

çok geri demek haksızlık olur kendilerine aslına bakarsınız bu iki husus dışında ciddi bir eksiklikleri yok diğer hususlar tamamen konfor ile alakalı olacaktır kanaatimce

Yıllardan beri talep edipte, hala bir türlü çözüm bulunamayan bir sıkıntıda, bodrum perdeleri altına sürekli temel modellenememesidir.
İlk göz ağrım olan probina illaki bu soruna bir çözüm bulmalıdır.

G.KOSE

G. Köse haklısınız bu sorun sürekli dile getiriliyor bunuda ekleriz yazımıza

• Merdiven analiz modülü geliştirilip çizimde eklenebilir.
  • Tünel kalıp sistemlerde döşeme hasırlarıda çizim modülüne eklenmelidir.
  • Döşeme betonarme hesap akslarını kendisi varsayılan olarak oluşturabilir.
  • Betonarme tasarımı ağır kalıyor hızlandırılabilir.
  • Paftalama Modülü kiriş be kolon için değil tüm elemanları kapsamalı bu sayede tüm çizime hakimiyet arttırılmalı.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar…

P-Delta versiyon 14 de var denilmişti.Umarım 15 e yetişir.Yoksa hala TS500 deki moment büyütme yöntemiyle cebelleşip dururuz.

bence çizim konusunda ilerleme yapmaları lazım yani sözün özü hesaplardan hemen sonra paftalamlara geçip bastırabilmeliyim…

Temel Kirişerinde eğik akstaki kirişlerin de donatıları diğer kirişlere uzatılıp hesaplara dahil edilse iyi olur.

Anlatabilmişimdir inşallah.

Aşağıya şekli çiziyom. Mesela bu kirişlerin donatıları 12m yi geçmediği sürece baştan sona uzatılabilse.

|
/
|

Aslında eskiden sıkı bir probina kullanıcısıydım ama arkadaşların dediği gibi sadece temel ve bodrum perdeleri yüzünden bıraktım probinayı temel hesap yöntemini tamamen değiştirmeliler bence mesela aynı sta’da olduğu gibi biz belirli ölçülerde girdikten sonra hesap yapılmalı ve kesitler yetersizse uyarmalı bizi o yüzden ben probinanın temel hesaplarına pek güvenemiyorum …

örneğin

1. ota böceğe runtime eror vermese, hata veriyosada neden olduğunu belirtse haşırt diye programı kapamasa

2. bir katta kullandığım aksı diğer katta kullanmyosam o katta aksı silebilsem bu özellikle aks yereşim bölgesine döşeme yerleştirirken iyi olur

3. merdiven hesabını kat ile birlkte yapıp çizim detaylarını verebilse

4. çizim pafta düzenleme yapımı işkence olmaktan çıksa eleman etiket sırasına göre otomatik olarak pafta düzenlenebilse

5. poligon kolon editörü boş bir sayfada değilde çizim üzerinde yada aksların referans alınabildiği bir sayfada yapıabilse

çizim Işkence Olmaktan çikta Hemen Paftalanip Az Bir Oynamayla Basima Geçebilsem,dünyanin Vaktini Harcamasam…
çizim,çizim,çizim,

Bende arkadaşlarıma katılıyorum.

ide,sta,probina yı çizimleri için tercih ediyorum. Güvenilirlik hepsinde aşağı yukarı aynı zaten. Sadece analiz olsa iş 1000 - 1500 dolar a ( ki bu yazılımların birçoğunun yarı fiyatı bile yok) Sap2000 alır, detayları kendim oluştururdum. Lütfen, başta Probina mutlaka çizim gücünü arttırmalıdır. Paftalama olayının ide gibi pratik bir biçimde halletmelidir. Autocad tarzı komut kullanımı ve nesnelerim seçimi yine Autocad gibi rahat bir biçimde olmalıdır. Sadece kalıp planı yetersiz kalıyor; mutlaka 3. boyutta veri girişi yapılabilmelidir.

Saygılarımla…

Ben probinanın çizim editörünün yetersiz olduğuna katılmıyorum arkadaşlar eksikleri var ama bir sta (çizim editörü felaket ) ve bir ideye göre ( zoom ve panı da yeni keşfettiler ) göre başarılı. Kirişler de tüm kirişleri tek paftada çizdir seçeneği zaten eleman etiketine göre sıralam yapıyor. TAbi donatıları düzgün hesaplayıp kırmızıda bırakmıyosanız. Probinanın en büyük eksiği temellerde perde altına atılan kirişleri hesaplıyamaması bence bunu halletmelri çok iyi olcak.

SAYIN ARKADAŞIM !

Çizim editörü fena değil demişsin söz konusu olan sadece kiriş çizimleri değil kolon aplikasyon planları ve kalıp planlarını herhalde dxf den aldığın gibi bastırmıyorsun…
Mesela kolon aplikasyon planında etriyeleri son sürümde kolonların yanına açıyor, böyle bastırman mümkün değil çünkü bütün çizimler içiçe geçmiş durumda kalıp planlarına gelince durum daha berbat ,donatı yazıları tamamen karmaşa halinde yani uzun lafın kısası sistemimiz ne kadar ortogonal olusa olsun çizim de yine karmaşalar var düzeltmek bize kalıyor.Ha şunu diye bilirsin hiç mi emek sarf etmeyeceğiz ?Hayır sadece programa verdiğimiz paranın daha fazla karşılını almak bizim istediğimiz.Aklıma gelmişken kiriş paftalamasında da yeni çizim modülünü kullan seçeneğini işaretlersen gövde donatıları ile asal donatılar üst üste çiziliyor.
Yani sayın arkadaşım bu bizim mesleğimiz zaten hiçbir meslektaşımın hesaplamalar konusunda taviz verdiğini zannetmiyorum. Hatta çoğumuzunda çok fazla emniyetli bölgede kaldığı hepimizin malumu bizden hizmet alanlar projelerimizde her türlü ayrıntıyı görmek istiyor ve biz ona göre iş üretiyoruz meselemiz program dxf lerinde düzeltmelerde fazla uğraşmayalım diyoruz…
Selam ve saygılarımla…

Tamam bende kalıp planlarını düzeltirken zevk almıyorum. Ama programada haksızlık yapmamk gerektiğine inanıyorum. Kolon aplikasyonda kolon etriyelerini pafta yanına açmanız daha mantıklı ve sorunsuz. Ayrıca kiriş çizimlerinde dediğiniz yeni çizim tekniğini kullan seçeneği tamamen deneme amaçlı ve geliştirmeye devam edilen bir konu . Bende çizimlerin iyileştirilmesinden yanayım.Mesela kalıp planlarında donatı boy yazıları demirlerin sağ ve sol köşesine yerleştirilse çok uğrasmayız düzenli gözükür.

Valla Sayin Arkadaşim Sen Bilirsin Memnuniyet Göreceli Bir Kavram.hayirlisi Olmasi Dileğimle.

Ayrica Site Yöneticilerimden Ricam Olacak ;yazilan Istekleri Prota Ya Bildirebiliyormuyuz.saygilar…

arkadaşlar taleplerin bir çoğu iletildi karşı tarafa kullanıcılar olarak sizlerde isteklerinizi direk iletebilirsiniz elbette dahada etkin olacağı kanaatindeyim

çizimler menüsüne !

1. KOLON KİRİŞ BİRLEŞİM DETAYI
    2)TÜM KOLONLARI TEK PAFTADA GÖSTER KOMUTU
    EKLENİRSE İYİ OLUR…

SAYGILAR.