Pilye muhabbeti nedir arkadaşlar

selam inşaat 2. sinifim neyse santiye derside hoca pilyeler hakkında 2-3 şey dedi kafam allak bullak oldu

1-pilyeler artik kullanılmıyo dedi yeni yönetmelik üst donati şart koymus o yüzden pilyeye gerek yok tarzı bişeyler dedi bunu düzgün bi şekilde anlatabilecek biri varmı? pilye neden ve nasıl kullanıldı neden vazgeçildi ? avantajı nedir dezavantaji nedir ?
2- montaj demiri nedir hocamız dandik bi çelik kullansanızda olur pilyeleri bağlamak için kullanıyoz gibi bişeyler dedi bunlar pilyelere paralel mi yoksa dik mi bağlanıyo ,üst mü yoksa alt kısmındanmı baglanıyo ? kullanılma amacı ne ? taşıma gücü yokmu ?
3- bide artık döşemelerde kullanılmıyomuş kirişlerde kullanılıyomuş gibi bişeyler dedi ?
4- pilyeli bi sistemde orta alan çukur gibi kalıyo o zaman ? yani orta alanın üstünden geçen bi donatı yok ?

slayttan anlattıgı için hatırımda kalanlari aktardım not alamadim konuyu. biri açıklık getirebilirmi genel olarak pilye hakkında

4. sınıf Betonarme 1 ve 2 derslerini beklersen detaylı olarak döşeme hesabının nasıl yapıldığını ve pilyelerin sebebini hocan anlatacaktır. Ben şimdi öğrenmek istiyorum dersen
http://mmf2.ogu.edu.tr/atopcu/index_dosyalar/Dersler/Betonarme2/Sunular/Betonarme_2_6.pdf indirip incelemeni tavsiye ederim.

uygulamada pilye imalatları düzgün yapılmadığı için pek tercih edilmiyor
normalde iki üst ilave bir alt montaj demiri yerine daha tasarruflu olarak bir pilye demiri kullanılırdı.
pilyenin kırım noktaları baştan savma yapılınca bi manası kalmıyor.
işçiler çok zorlandıkları için kafasına göre yapıyorlar ve çoğu zaman yapmıyorlardı.
Bu yüzden pilye kullanımı giderek azaldı .çok az inşaatta rastlamak mümkün.
pilye kalktı söylentisi meşhurdur ama nereye kalktığı bilinmez…

[QUOTE=Huseyin93;106354]selam inşaat 2. sinifim neyse santiye derside hoca pilyeler hakkında 2-3 şey dedi kafam allak bullak oldu

4- pilyeli bi sistemde orta alan çukur gibi kalıyo o zaman ? yani orta alanın üstünden geçen bi donatı yok ?

[/QUOTE]

Diğer sorularını arkadaşlar cevaplamış. Çukur diye bahsettiğin bölgenin üzerinde montaj donatıları olacak yani orası boş kalmayacak :slight_smile:

[QUOTE=serdar_perwer;106367]uygulamada pilye imalatları düzgün yapılmadığı için pek tercih edilmiyor
normalde iki üst ilave bir alt montaj demiri yerine daha tasarruflu olarak bir pilye demiri kullanılırdı.
pilyenin kırım noktaları baştan savma yapılınca bi manası kalmıyor.
işçiler çok zorlandıkları için kafasına göre yapıyorlar ve çoğu zaman yapmıyorlardı.
Bu yüzden pilye kullanımı giderek azaldı .çok az inşaatta rastlamak mümkün.
pilye kalktı söylentisi meşhurdur ama nereye kalktığı bilinmez…[/QUOTE]

Katılıyorum

montaj demiri ne işe yarar ?

Betonarme dersinde hepsini öğreneceksin aslında ve şuanki kafanda parça parça havada olan bilgiler anlamlı, bütün bir yapı bilgisine dönüşecek :slight_smile:

Bunu hocan mı dedi ? Mesnet bölgelerinde, ilave donatılar hesaplanırken, montaj donatıları da mevcut donatı olarak kabul edilir. Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin. "Öyle dandik çelikler koysanız da olur " olmuyor işte.

[QUOTE=civil.engineer;106400]Betonarme dersinde hepsini öğreneceksin aslında ve şuanki kafanda parça parça havada olan bilgiler anlamlı, bütün bir yapı bilgisine dönüşecek :slight_smile:

Bunu hocan mı dedi ? Mesnet bölgelerinde, ilave donatılar hesaplanırken, montaj donatıları da mevcut donatı olarak kabul edilir. Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin. "Öyle dandik çelikler koysanız da olur " olmuyor işte.[/QUOTE]

şimdi sınavda montaj demiri ne diye sorsa pilyeleri bağlamak için kullanılan demirmi demeliyim ?

bu montaj demiri aslında üst donatı olarak çalışmıyormu o halde