pier ve spendral nasil kullanilir

ben pier ve spendral kullanimini anlamaya calisiyorum,Eger perde elemenlarda pier atarsam aynen cubuk elemanlarda oldugu gibi momentleri okuyabilecgimi dusunuyordum fakat bazi ornekleri inceledim ayni isimli pier pekcok elemana atanmis ve deger olmasi gerektigi gibi degil

ben deneme yanilma yoluna gittim, hem shell elemanlarla hemde cubuk elemanlarla ayni ebetlarda perde tanimladim.perdeye elemani meshlere ayirip pier atadim ve yana olarak yukledim. moment degerleri herikisindede esit cikti

bu sefer menzer sheel perdelerden degisik yerlere 4 tane koydum hepsinin pier adi ayni olacak sekilde yukledim ve analiz ettim

benim bekledigim ayni pier adini verdigim perdelerin momentlerinin ortalamasini vermesi idi fakat daha buyuk bir rakam verdi ama oda ic kuvvetler toplamina esit degil.

kisacasi pier ve spendralin mantigi nedir? nasil kullanilir ne ise yarar

bilen arkadaslardan bilgilerini paylasmalarini bekliyorum

herkeze iyi calismalar tesekkur ederim

aynı boyuttaki perdelerde farklı pier isimleri atamanız gerekir aynı isimi atarsanız hepsini tek bir perde algılayacaktır program

benim bildiğim kadarı ile pier denilen eleman eğilmenin etkin olduğu perde tipi spandrel ise kesmenin etkin olduğu eleman tipi

spandrel : örnek bodrum perdeleri bodur perde dediğimiz boy yükseklik oranının 2 den küçük olduğu elemanlar pier ise bu oranını 2 den büyük olduğu elemanlardır

eğer endişeniz varsa elamının hangisi olabileceği konusunda mesela oranın 2 olduğu elemanda bu elemana hem pier hem spandrel ataması yapabilirsiniz