perde ve manto programı

Perde ve manto çizimleri hep sorunludur. Zira detaylı bir perde çizimi bir ressamın bir gününü alır. Bunun için siz iki adet programdan bahsedeceğim.

1. program eski firmama aitti. Sstatik adındaki yazılım bir autocad yaması idi. Esasen program genel amaçlı metraj ve statik çizim destek programı idi fakat. Oluşturduğumuz şablon çerçevesinde STRETCH komutu ile perdenin boyutlarını oynadıktan sonra, otomatik olarak l boyları ve toplam donatı boyunu vererek, bir pafta içindeki tüm metrajları bir seferde yapabiliyor. Kısacası bir perdeden diğerlerini türetmek ve pafta metrajlarını yapmak dakikalar alıyor.

2.VB hazırlanan diğer bir program ise RDraw. Bu programda otomatik olarak verilen parametreler çerçevesinde kolon ve perde çizimi yapmakta. Çok detaylı olarak hazırlanmış programın çıktıları da gayet başarılı. Ayrıca pafta metrajı da yapbilmekte. Yarım saat onbeş dakikalık bir çalışma ile perde çizime hazır hale gelmekte. Kolay gelsin …

Sayın Elmalı, öncelikle teşekkür ederim.

Sstatik programını duymuştum ama tüm aramalarıma rağmen bulamadım. Siz bahsedince bir an için sevindim :slight_smile: Özel bir şirekete aitse muhtemelen biz bunu bulup kullanamayız. Acaba internetten indirip kullanabileceğimiz benzer eklentiler var mı? Autocad in metraj için kullanılan bölümü güzel olsada tek başına kullanmak hala fazla zaman alıyor.

Benim bildiğim yok. Programı yazanın mimari ve makine ile ilgili yazılımları da var.

Ayrıca statik ile iligili olarak bu kadar fonksiyonel olmasada otomatik şekilli demir metrajı yapan yine diğer bir yazılım var. Oda yine Ankara nın ciddi firmalarından birine ait. Bahsettiğim program aynı zamanda çelik proje, harita, alt yapı, yol kısacası inşaat mühendisliği ile ilgili herşeyde kısa yollar sunuyor.

Bu programları çalıştığım firmalarda lisanslı olarak kullandım. Zira Sstatik in donanım kiliti var. Perde ve manto çizen programda bilgisayarın HDD seri numarasını tanıyarak çalışıyor. Kısacası yazılımında kotlanan birkaç bilgisayar haricinde çalışmıyor.

Acaba program yazarının kim olduğunu öğrenebilir miyiz? Yada iletişime geçebileceğimiz bir adres vermeniz mümkün mü? Web sitesi veya mail adresi v.b gibi.

SStatik Metraj Serdar Şıkdiken telini özelden yazayım

tesekkurler

Bu tarz bir program da ben yazdım arkadaşlar. Perde çizen … :slight_smile: Yakında küçük versiyonlarını burada yayınlarım.