perde beton

merhabalar. binamız asmolen tabla sistemiyle yapılmış. binada taşıyıcı tip dediğimiz böyle köşeli kolon yok. hepsi perde beton olarak tasarlanmış.banyoda ve balkonda musluk yerlerini değiştirmek zorunda olduğumdan aşağı yukarı 1 metre kadar, 7-8 cm derinliğinde perde betonların yüzeyini tırtıkladım. demir kesmedim. sadece yüzündeki sıvayı ve betonunu tırtıkladım. ben çok evhamlıyım. buradan 1-2 kişi beni çok korkuttu. ben çok tehlikeli birşey olmayacağını düşünüyorum. bu siteyi nette gezerken buldum. birde buraya danışayım dedim. bu yaptığım işlem çok tehlikeli mi? evim 7 katlı binanın 6. katı. bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim…(tarifimde yanlışlık varsa kusuruma bakmayın. ben teknik bilgili birisi değilim.) yaptığım işlemim resimleri de mevcut. gönderebilirim. işlemi yapan sucu, abi bişi olmaz biz bunu gereken yerde yapıyoruz dedi…

Yaptığınız doğru birşey olmasa da, ciddi bir sıkıntı doğurmaz. 3 cm sıva olsa, 3-4 cm betonarmeye girmişsiniz sanırım. Yanlız bu kadar derinde demire denk gelmiş
olman gerekiyor. Demirin üzerini tekrar tamir harcı ile kapatacağını varsayarak, korozyona karşı koruyacağını düşünüyorum. Yanlız tesisatçı arkadaş kendine fazla güvenmesin, bu işi betonarmeye zarar vermeden de pekala yapabilir. Onun kolayına gelmiştir.

yanıtınız için teşekkürler. sıva 3-4 cm den daha kalın. banyoda demir çıktı ancak kesmeye gerek kalmadı. demirine telle sabitledik. musluk ankastreydi, yüzüne tutturduk. harcla kapatacağız tabiki. balkonda demirde çıkmadı sadece betonu kazıdık azcık. tekrar teşekkürler.