öğrenci iken çalışılabilecek işler

Bazı öğrenci arkadaşlar buna bende dahil okurken bu sektörde yer almak istiyor…

Gerek para kazanmak için gerek tecrübe kazanmak için ama nedense öğrencileri destekleyen firma veya
kişi sayısı (benim gözlemlerime göre) çok az…İnşaat mühendisliğinde okuyan ben gibi arkadaşlar çalışan ve
bu sektörde yer alan mühendis abilerle muhattap bile olamıyor neredeyse… Çünkü yaşadığı şehirde okumuyor ve
tanışacak veya tanıştıracak bir çevresi olmuyor…

ÖNERİLERİNİZ NELERDİR???

Şahsi önerim, stajlarını adam akıllı yap ve geriye kalan zamanını ayak işlerinde çalışmak yerine, öğrenciliğin vermiş olduğu boş zaman ve altın değerindeki imkanları ile ( bu ikisi iş hayatında olmayacak) kendini bir mühendis adayı olarak iyice geliştir. Gerek yabancı dil, gerek mesleki programlar, gerek mesleki genel kültürünü artır. Betonarmeyi, çeliği, yapıyı iyice tanı. Yönetmeliklere, standartlara, meslein ile ilgili kanunlara hakim ol, bunları bil. Az önce imkanlar dedim, nedir bu imkanlar? Üniversitedeki sosyal ve mesleki kulüplerin fırsatları, odanın gençlik kollarının fırsatları, öğrencilere ücretsiz ya da indirimli kurslar, seminerler, kütüphaneler, geziler vsvsvs. Zaten bunlardan mümkün mertebe istifade etsen çalışılacak zaman kalmayacak ve inan öğrenciyken çalışcam diye kasacağına vaktini bunlara ayırırsan, faydasını iş hayatında kat be kat fazlası ile göreceksin. Sosyal hayatını da aksatma, sadece ideal bir mühendis olarak değil iyi bir insan olarak yetiştir kendini. İnan bu saydıklarım için iş hayatında çok geç olacak. İş tecrübesi bir şekilde öğrenilir, acele etme derim. Öğrenciyken çalışmak mı ? durumun kötü ise evet ama idare edebileceksen sırf iş öğrencem diye çalışma. Herşeyin zamanı var. Şuan öğrencisin ve öğrencinin yapması gerekenleri yap. Stajlarını iyi değerlendirdiğin takdirde, iş hayatı anlamında öğrenciyken gerektiği kadar girmiş olacaksın zaten. Bunlar bnm görüşüm. Ben öğrenci iken çalışmadım. Ev arkadaşım çalıştı. Her iki durumu da biliyorum ve tavsiyelerim bu şekilde.

Aykut ÖZDEMİR
İnşaat Mühendisi