Ödev Yardim!!!

Ben univ 1. sinifta okuyan bi insaat muhendisi adayiyim. Su anda bi proje yazmaktayim. Bu konu hakkinizda lutfen yardimlarinizi eksik etmeyin benden. Lunaparkta bulunan assagida gordugunuz alet hakkinda bi proje hazirliyorum. Boyle bir alette ne tur malzemeler kullanilir? Neden kullanilir? Yükleri vs gibi konulari yazmam gerekiyor. Bu konuda yardimci olabilirmisiniz?

ayrica bu aleti yapan firmadan projenin cizimlerinide aldim. daha sonradan bu cizimlerin hesaplamalarimda faydali olacagini dusundum. Yurtdisinda okudugum icin daha cok arastirmaya dayali bi program izliyoruz. Teorik bakimdan donanimli olmadigim icin nerden ve nasil baslayacagimi bilemedim. Lutfen yardimlarinizi esirgemeyin… Simdiden tesekkurler

Projeleri elinde ise !!! Muhtemelen sistemi biliyorsun !!! Çelik iskeletli bir sistemdir netice itibarı ile. Ama yük idealleştirmen gerekli. Yani dinamik bir hareket var ortada ve bunla ilgili sabit ve hareketli yüklere sahipsin. Ayrıca kule tarzı bir yapı ve dolu gövdeli olduğu için rüzgar yüküde önemli olacaktır. Deprem bölgesine göre de modal analiz yapabilirsin. Daha sonra kullanacağın yönetmeliğe göre kombinasyonları oluşturacaksınız. Burada stabilite bağlantıları önemli. Yük kombinasyonlarınızda tek taraftan yüklü, iki taraftan ters yüklü, iki taraftan yüklü durumlarına dikkat etmelisiniz. Benim elime gelse böyle bir proje, hesabı sap2000 ile yaparım. Birleşim hesaplarını da elle yaparım. Çizimleri de Xsteel de çıkartırım.