Neler yapmalıyım?

saygıdeğer meslektaslarım…ben henüz inşaat müh. 1.sınıfta okuyorum…kendimi sürekli geliştirmek ve inşaat müh. mesleğiyle ve inşaat dünyası ile içli dışlı olmak için çabalıyorum yavaş yavaş…Sıfırdan başlayan biri olarak neler yapmalıyım?hangi kaynak ve etkinliklerden yararlanmalıyım…tecrübelerinizi benle paylaşırsanız çok sevinirim…saygı ve sevgilerimle…

-En az iki dil öğren.

Mesleki olarak İngilizceve Almanca/veya/Arapça/veya/Rusça/Veya/Peştunca ne olursa… Ama en az iki.

-Biraz çalış sonra Yüksek lisans yap.( Yapabiliyorsan dışarda ) Hemen hayata atılacam filan diye gaza gelme. Hatta doktora yap.( Bundan 3- ya da -uzatırsan 4-5 yıl sonra düz mühendisliğin bir değeri kalmayacak. Şu anda bile giderek şamar oğlanı olmaya doğru itiliyor.

-Autocad,SAP2000, XSTEEL, STA4CAD (Ya da Probina,Idecad vb), Ms project (Ya da Primevera) olmak üzere en az minimum 5 adet program bilmek zorundasın.Altına düşersen altında kalırsın.

Şu anda en azından Autocad den başlayabilirsin.Kendi kendine hiç çabalama. Direkt kursa git kolayca öğren.

1. sınıfta aslında en önemli ders olan izostatik sistemleri gösterirler ama o konuyu anlayamazsan hiç birini anlayamazsın.Gerber,kablo kuvvetleri vs İşin temelidir o. İyi çalış.

Zor bir meslek seçtin.Önümüzdeki 50 yıl hayli yoğun olacaksın.
Kolay Gelsin.

bence derslerini geç yeter …