Mukavemetten Hiç Bişey Anlamıyorum

İnşaat Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim Mukavemet I dersimiz var… Hoca hangi dilde konuşuyor merak ediyorum… Sadece ben değil sınıfın çok büyük bir bölümü hocayı seyretmekten başka bişey yapmıyoruz… Ben geçen yıl statikten de geçememiştim… Her türlü tavsiyeye yardıma açığım… Şimdiden teşekkürler…

çok zevkli bir dersdti benim için.itünün kara bir kitabı vardı faydalı oluyordu o kitap.hocanın takip ettiği veya önerdiği kitabı açıp oradan yavaş yavaş not alarak çalışmak iyi olabilir.formülleri küçük kağıtlara çıkar ezberle bu iyi bitr yolmu bilmem ama ben öyle yapmıştım.bir üst sınıfa geçtiğimizde arkadaşımla o konuları konuşuyorduk ve burulma formülleri hala aklımdaydı.arkadaş bana iyi ezberlemişsin diye söylemişti ben de ona sen ezberlemedin bilmiyorsun ama ben ezberledim ve hala hatırımda dedim.Mesela ; to = 16Mb/(pi*D³) imiş.doğrusu şimdi pek hatırlayamıyorum.başarılar//

Merhaba,
Bende hocanın anlattıklarından pek bişey anlamazdım. Ama asistanımız sağolsun çok iyiydi onun çözdüğü örneklerle anlayabiliyordum. Ama benim size tavsiyem öncelikle umutsuzluğa kapılmayın bunun yanında derse gitmeden önce konu hakkında biraz bilgi edinirsen kitap karıştırırsan derse daha iyi motive olabilirsin. Sadece hocanın anlattıkları veya yazdırdıklarıyla yetinmeyin farklı kaynaklardan faydalanırsanız daha çok donanımlı olursunuz.

Aynı şeyi bende yaşadım…
Hocamız yazı tahtasının önünü kapatır kendi halinde formülleri yazıp dururdu birde düzeni yoktu Düşünün tahtanın her tarafında ayrı formül hangisi hangisinin devamı belli değill…Buda beni sıkıntıya sokmuştuu ama zamanla hocanın dilinden anlamaya başlıyorsunuz tabi sadece bununlada olmuyor ek kaynaklar çok önemli sadece hocaya bağlı kalmamanız gerekiyor…Günde 1 saatini ayırsan rahatça anlarsın…Bide ben tek çalışmayı sevmem pek…Topluluk halde daha güzel olur ayrıca benim ek olrk kullandığım yapı kitaplarının çoğu Osman Şimşek anlatımLı belki sanada yardımcı olur bi ara araştırırsın…

SaygıLar…

Size Mehmet Bakioğlu ve Necla Kadıoğlu hocaların Beta yayınevinden çıkan MUkavemet 1 ve 2 isimli kitaplarını önerebilirim. Mukavemet dersini ben önce konuyu bir kez okuyup formülleri bir kağıda çıkarıp daha sonra o formüllerden yararlanarak defterdeki ve kitaptaki örnekleri çözmeye çalışarak çalışırdım. Günde bir ya da iki saat çalışarak inanın dersten zevk almaya başlayacaksınız. Mukavemet dersi 2. sınıf öğrencilerini en çok zorlayan ama mesleki derslerden de en temel en iyi öğrenilmesi gereken derslerdendir. O nedenle dersi sevmeye çalışmanız ve en iyi şekilde öğrenmeniz ileriki dönemlerdeki dersleriniz olan yapı statiği zemin mekaniği dinamik ya da betonarme derslerine temel olacaktır. Çalışmanızda önerdiğim kitapların çok faydalı olacağını düşünüyorum.Ayrıca bilmediğiniz anlamadığınız yerleri mutlaka hocanızın asistanların üst sınıfların ya da sınıfta derse hakim arkadaşlarınızın yanına giderek sorunuz. Birşeyin imkansız olduğuna inanırsanız , aklınız bunun neden imkansız olduğunu size ıspatlamak için çalışmaya başlar.Ama birşeyi yapabileceğinize inanmaya başladığınızda aklınız yapma konusunda çözümler bulma konusunda size yardım etmek için çalışmaya başlar. İşe mukavemetten başarılı olacağınıza kendinizi inandırmakla başlayın. Unutmayın imkansız diye birşey yoktur.İMKAN SİZSİNİZ.Başarılar dilerim…
İnş. Müh.Ç.ÇALIK

Aman sakın anlamıyorum yapamam demeyin.Yok çünkü öyle bir şey.Ben de başlardan anlamazdım bu dersten hiçbirşey.Hatta ilk vizeden 05 gibi oldukça komik ve rezil bi not almıştım.Sonra dedim yapan nasıl yapıyor bunu?Başladım üzerine gitmeye.O dönem geçmeyi başardım.Mehmet Bakioğlunun kitabını kesinlikle öneririm bayağı faydalı uygulamalar mevcut kitapta.Çalıştıktan sonra başarılmayacak bir ders kesinlikle değil

Arkadaşlar yorumlarınız ve tavsiyelerinizden dolayı herbirinize tek tek teşekkür ediyorum… Hepsini dikkatle okudum… Uygulamaya çalışacağım… Saolun…

valla ben anlıyorum hoca konuyu baya basite indirgiyo , statik dersinide aynı hoca veriyodu onuda anlıyordum… ama sana önerebileceğim mustafa inanın cisimlerin mukavemeti iyi ama biraz karışık , Mehmet Hakkı Omurtag’ın birsen yayınlarında bir kitabı var biraz daha basit hemde çözümlü örnekler falanda var , işini fazlasıyla görür…

kardeşim mukavemet konusunda acele etme.ben 3. alışımda geçtim.her sene biraz biraz anlarsın.bikaç sene sonra geçersin.kafanı fazla yorma.zamanla olur…

[quote=fraygua;44750]kardeşim mukavemet konusunda acele etme.ben 3. alışımda geçtim.her sene biraz biraz anlarsın.bikaç sene sonra geçersin.kafanı fazla yorma.zamanla olur…[/quote]

Hoş söylüyorsun da baba bu sene 2 barajı var ortalamam tutsa eywallah ama diğer derslerim de pek iyi sayılmaz… Yine de saol…

biter biteeer rahat ol o günleri arayacaksın kardeş ben 2. sınıfta baraja takıldım sınıf tekrarı yaptım, 5 senedede okul bitti o yüzden keyfine bak…

bu arada dürüstlüğünü ayrıca takdir ettim helal olsun bende anlamayınca bi halt anlamadım derdim anlamış ayağına yatmazdım bravo doğrusu…

abi bende ii anlamıyorum ama beta yayınevinin kitabı çok işe yarıyo ona bak derim allah kolaylık versin hepimize

kardes eger ıngılızce dokuman ısıne yarasa ben sana yardımcı olayım ben ıngılızce aldım sıkma canını calıs en eglencelı ve basıt ders o olucak senın ıcın guven bana ılk alısımda ıyı bır notla gectım sana kolay gelsın…

mukavemet falan hikaye… ben mukavemeti ilk sseferde aa yla gecen adamlar tanıyom şimdi boşta geziyolar yani anlayacağın bi işe yaramıyo mukavemet falan (akademisyen olmayacaksan eger) hepsi unutulup gidiliyo… onun için en kısa yoldan nasıl geecerim bu dersi diye bak… cc olsun bizim olsun :wink:

Çalışkan bir insan uzun süre işsiz kalmaz, yanılmanızı istemem.
Kriz dönemlerinde, elenenler hep tembeller olmuştur.

Ben mukavemet 1 den hiç bir şey anlamıyordum ilk aldığımda çünkü çalışmıyordum bir gün quizden çıktım akşam olmuş dışarda kar var sinirlerim bozuk boş kağıt vermişim arkadaş gördü nasıl geçti sınav diye sorunca ben bu okula bitiremicem bu gidişle dedim ve bu hususta da ciddi idim :smiley: o dönem baraja takıldım 1. sınıfa geri döndüm ama sonra çok ii toparladım şu son dönemdeyim ve altta ders yok bu dönem bi sakatlık çıkmazsa 4 yılda bitecek onun için fazla stres yapma bu sene anlamazsan seneye alttan alır anlarsın

sEVEREK ANLATTIĞIM DERSLER… MESAJIN TARİHİ oldukça eski ama hala sorunsa yardımcı olmak isterim…

bende bugünkü mesajlar kısmına baktım ve konu başlığını görünce içimden ’ yahu hala mı birşey anlamıyor bu vatandaş ’ diye geçirdim :smiley:

:smiley: Ya bu taaaaa ne zamanın konusu baya oldu ben bunu soralı… Mukavemeti BB ile geçtim ben ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim…:wink: