Mühendislik eğitimi veren hocalar...

Mühendislik eğitimi veren hocaların kalitesi doğal olarak yetişecek mühendisin kalitesinide belirliyorlar.Herhangi bir üniversitede ders veren ögretim görevlisi ünvanı no olursa olsun çok iyi akademisyen yada çok iyi mühendis anlamına gelmez(mühendislik eğitiminden bahsettiğim için mühendis kelimesini kullandım).Malesef üniversitelerimizde kaliteli hoca sayısı fazla değil.Kaliteli olmayan hoca nasıl anlaşılır peki ?

Kaliteli olmayan yani yeteri kadar bilgi sahibi olmayan hoca derste soru sorulmasına pek fazla izin vermez.Dersler demokrasiden uzaktır.Ders anlatılır çıkılır.Bu şekilde kendisinin çok bilgili olduğu havasını sınıfta yaratmaya çalışır.Bazı hocalar vardır heşeyden uzak .Ben mesela bir hocamı hatırlıyorum .Tekil temel boyutlandırması le bir sınav yapmıştı.Sınavımın iyi geçtiğini sanmıştım ama sonra çok düşük bir not aldığımı görünce direk hocanın yanına çıkıp durumu sordum Kağıda baktık.Evet hoca haklıydı.Tekil temelin kısa kenarı 1.745 metre çıkması gerekiyordu.Ben ise sonucu 1.75 metre olarak yazmıştım.Evet hoca haklıydı .Bilgisine bir kez daha hayran kaldım.Bunun gibi birtakım ögretim görevlileri nerede hangi yakınsaklıkla sonuç çıkarılması gerektiğinin farkında değiller.Bu konuda mühendislik eğitimi ile ilgili.Mühendisliktede ayrıntı vardır ama gerektiği yerde gerektiği kadar.Hepsi bu.Yine Üniversitenin brinde bir ögretim görevlisi vardı.Ders aralarında odasının kapısını soru sorulmasın diye kilitlerdi.Bunuda kaliteli hocalar sınıfına sokuyorum !!!.Bazı hocalarda vardır derse girer girmez kendi kitabının reklamını yapar önerir.Kitap yazmış bir hocada kötü olamaz !!!

Hemen hepimiizin bu konuda söyleyecek sözleri vardır.Her ne kadar hocalar anlamasada biz onların kalitesini anlayabiliyoruz.(Gerçekten ilim sahibi,saygıdeğer kendisini mesleğine adamış hocalarımızın sayısıda az değil.Burada onlarada teşekkürlerimiz sunmak borç)

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR